Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maski z gruzów Warszawy w hołdzie Powstańcom

boa
boa
Pęknięcia, ubytki i rysy utrwaliły się w rzeźbionych twarzach niczym wspomnienia. Niezwykła wystawa „Ściana ciszy. Smutki” od poniedziałku w Muzeum Powstania.

– Jestem bardzo szczęśliwy. Nigdy nie myślałem, że pokażę w tym niesamowitym miejscu swoje prace. Mam nadzieję, że udało mi się połączyć przeszłość z teraźniejszością – mówił podczas wernisażu wzruszony Stasys Eidrigevičius, litewski artysta od wielu lat mieszkający w Polsce.

Maski z gruzów stolicy

Ekspozycja składa się z dwóch części. – Pierwsza nosi tytuł „Ściana ciszy”. To wysoki, drewniany regał z mnóstwem półek, na których leżą cementowe maski, zrobione z gruzów zburzonej stolicy. Symbolizują tych, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego – tłumaczy Anna Wszechnik, kurator wystawy.

Modlitwa korzeni Część druga to „Smutki”, czyli tajemnicze rzeźby-malowidła. – To barwne twarze o charakterystycznym dla Stasysa poważnym spojrzeniu dziecięcych oczu. Każda opowiada swoją indywidualną historię. Oplatają je korzenie drzew tworząc coś na kształt dłoni splecionych do modlitwy – tłumaczy Wszechnik.

- Nie znałam wcześniej twórczości Stasysa, ale muszą przyznać, że trafił w dziesiątkę. Ten człowiek nie ma żadnego bezpośredniego związku z Powstaniem, a jednak zrobił coś, co doskonale się komponuje z rocznicą tych dramatycznych wydarzeń – podkreśla Barbara Radziukiewicz, która przyszła na poniedziałkowy wernisaż.

Jubileusz tuż tuż

A sam artysta będzie niedługo obchodzić 60. urodziny. Z tej okazji pokaże na międzynarodowym Triennale Sztuki w Japonii swoją najnowszą instalację "Order of graphics".

Fabryka kimon przygotuje na jego zlecenie reprodukcje 33 pasteli, które niczym żagle zawisną na olbrzymiej, metalowej konstrukcji. – Ostatnio dużo rozmyślałem o tym, w jakim jestem punkcie. Dopóki tworzę, czuję że żyję – mówi w rozmowie z MM-ką Stasys.


Eidrigevičius Stasys (ur. 1949) – niezwykle popularny litewski grafik, ilustrator i malarz. W latach 1968-1973 studiował w Wilnie w Instytucie Sztuk Pięknych. W 1980 zamieszkał w Polsce.

Wystawę „Ściana ciszy. Smutki” można oglądać w Muzeum Powstania Warszawskiego od 4 sierpnia. Nie trzeba kupować dodatkowych biletów – wystarczą te uprawniające do zwiedzania placówki.


Czytaj także:
Prezydent: Powstanie stało się mitem
Godzina "W" - Warszawa zamarła [wideo]
Obchody 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [SERWIS SPECJALNY]

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto