Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matrose Peter czyli Miś z Berlina w uniformie marynarza Białej Floty rzeki Haweli

Szambelan Lubuski
Szambelan Lubuski
marynarz berlinskiej floty
marynarz berlinskiej floty PanPiotrowski
Międzynarodowy dzień Pluszowego Misia wyznaczono na 25 listopada. Zielonogórskie Muzeum pod zacnym kierownictwem dr Andrzeja Toczewskiego zaprosiło Zielonogórzan do wspólnej wystawy domowych misiów. Udostępniłem tego misia.

Związany jest w wydarzeniem ważnym w moim życiorysie - Działo się to w czerwcu 1991 roku.
Premier Rzeczpospolitej Polskiej Jan Krzysztof Bielecki podpisał z kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec Helmuthem Kohlem Traktat o Dobrym Sąsiedztwie
Następnego dnia zaczyna się akcja filmu Andrzeja Fidyka „Nachbar -znaczy sasiad" .Film trwał 27 minut ale zawarto w nim 12 dni płynięcia zielonogórzanina Zdzisława Piotrowskiego Nysą i Odrą ku Bałtykowi. Kamera uwieczniła spotkania z Polakami i Niemcami, na obu brzegach rzek już nie rozdzielających ale dobro-sąsiedzko łączących te dwie nacje, jakże wielopokoleniowo doświadczone we wzajemnej nienawiści.
Występując w replice uniformu Jana III Sobieskiego zielonogórski Szlachcic Deptakowy, Zdzisław Piotrowski promował dobre sąsiedztwo nawołując do zacierania dawnych niechęci pomiędzy Polakami i Niemcami.
I stało się, że 24 czerwca przechodziła przez graniczny most Frankfurt - Słubice rodzina z Berlina. Zobaczyli jak na odrzańskiej skarpie, viceburmistrz Słubic wita swoistego pielgrzyma dobrosąsiedzkiego pojednania,
Czteroletni syn berlinskiej rodziny chciał wejść na pokład „Schiffa" (okrętu) który stoi przy brzegu, przyozdobiony flagami niemiecką, polską i europejską.
Mały Peter zafascynowany szablą pana Piotrowskiego ofiarowuje mu swoją ulubioną maskotkę berlinskiego niedźwiedzia w uniformie matrosa białej (śródziemnej) floty Haveli - rzeki płynącej przez Berlin.
Mimo, że scena ta nie znalazła się w dokumentalnym filmie jednak pozostanie w mojej pamięci z tej politycznej przygody a „Matros Peter" jest moją ważną pamiątką z tej wyprawy wzdłuż granicy która przestała dzielić a od czerwca 1991 r. dobro-sąsiedzko łączy Polaków z Niemcami.
Bo tak powinno być choćby dla uczczenia pamięci mego ojca Jana Piotrowskiego, urodzonego jeszcze za zaborów, w polskiej rodzinie Walentego, górnika w Westfalii.                                                                                                         Zdzisław J. Piotrowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

MECZ Z PERSPEKTYWY PSA. Wizyta psów z Fundacji Labrador

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto