Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mazowiecka i Kredytowa: wymiana latarń prawie zakończona

gonzo19
gonzo19
Na ul. Mazowieckiej i Kredytowej dotychczasowe latarnie zastąpiły stylowe latarnie pastorał.

Zarząd Dróg Miejskich informuje o bliskim zakończeniu wymiany działających od 40 lat latarń na pastorały. Nowe latarnie mają nadać styl Mazowieckiej i Kredytowej.

Na ul. Mazowieckiej ZDM zastosował lampy typu pastorał według modelu z 1928 roku, a na skrzyżowaniu ulic Kredytowej, Mazowieckiej i Romualda Traugutta zamontowano model jest według wzoru z roku 1903.

Łącznie ZDM wymienił w tym rejonie 20 latarń. Odbyło się to za zgodą m.in. konserwatora zabytków.

Rys historyczny ulicy Mazowieckiej

Powstała w pierwszej połowie XVIII w. z odcinka o co najmniej 200 lat starszego traktu, łączącego Ujazdów z Senatorską. Po 1621 r. biegła wzdłuż wałów miejskich, czego pamiątką jest charakterystyczny łukowaty przebieg ulicy. Około 1696 r. na rogu Świętokrzyskiej zbudowano pałac, należący później dla wojewody mazowieckiego Antoniego Rudzińskiego (właśnie tytuł magnata dał nazwę ulicy). Rozwój Mazowieckiej nastąpił dopiero w drugiej połowie XIX w., po przebiciu ulic Kredytowej (1852) i Berga (Traugutta, 1867). Szybko wyrosły przy niej wówczas okazałe kamienice, mieszczące banki i drogie sklepy. Tym samym Mazowiecka znalazła się w gronie najbardziej wykwintnych ulic Warszawy. Podobnie było w okresie międzywojennym. W 1928 r. ulica jako pierwsza w mieście uzyskała asfaltową jezdnię. W latach 30. pod nr. 12 działała słynna Mała Ziemiańska, kawiarnia znana zwłaszcza z teatrzyków rewiowych, m.in. Pikadora i Qui pro quo. W 1944 r. ulica poniosła spore straty, nienaprawione, niestety, po wojnie. W okresie odbudowy zachowane budynki znacznie przekształcono, wzniesiono też kilka nowych, nieporównanie mniej eleganckich, choć gabarytami i formą nawiązujących do poprzedników. Dziś, aby poznać pamiątki historii Mazowieckiej, trzeba w przekształconych gmachach wyszukać relikty wcześniejszych budynków. Przy ulicy w miarę w całości zachowała się jedynie kamienica hrabiny Starzyńskiej (nr 9) z 1858 r., tuż przed II wojną światową powiększona o istniejące do dziś dwa piętra. W podwórzach można znaleźć zupełnie niezmienioną oficynę kamienicy Grotowskich (nr 4) z około 1918 r., schowaną za powojennym domem. Reszta to już naprawdę tylko ślady: relikty kamienicy Lilpopów (nr 7) - wkomponowany w nowy budynek parter z 1910 r. z przejazdem bramnym, zachowanym z jeszcze starszej kamienicy Poniatowskiej z 1791 r.; relikty kamienicy hrabiego Zamoyskiego (nr 10) z 1863 r. (oryginalny parter, nad nim nowe kondygnacje) oraz relikty kamienicy księżnej Światopełk-Czetwertyńskiej (nr 11) z około 1911 r. (oryginalny parter). W ostatnich latach Mazowiecka zamienia się w zagłębie restauracyjno-klubowe. Mieszczą się przy niej tak znane w Warszawie miejsca, jak Tygmont, Paparazzi, U Artystów i kilka innych. (Źródło: www.pascal.pl) Ulica została wpisana do rejestru zabytków 1 lipca 1965 r. W 2008 roku ulica uzyskała nową nawierzchnię jezdni.

Źródło: ZDM


Zobacz również:
Sadybę oświetlą gazowe latarnie
Jest już gotowy projekt rewitalizacji Chłodnej
Pierwsze przejścia dla pieszych już doświetlone
Żytnia i Grenady: będą dodatkowe oświetlenia w nocy
Diody rozjaśnią warszawskie ulice

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto