MENTAL CARE – edukacja i wsparcie w kryzysie osób dorosłych

Materiał informacyjny MAZOWIECKI WOJEWÓDZKI OŚRODEK MEDYCYNY PRACY
"Jestem zarobiony/na", "mam dużo na głowie", "nie radzę sobie z pracą, bo mam za dużo stresu", "nie ogarniam rzeczywistości, mam za dużo obowiązków", "praca mnie przerasta". - te hasła często sami wypowiadamy lub słyszymy je od naszych znajomych lub współpracowników. Poświęcamy coraz mniej czasu na swoje zainteresowania, na odpoczynek, na spotkania ze znajomymi. Ilość obowiązków w pracy i w domu powoduje w nas frustrację. Szef wymaga coraz więcej i ciężko nam się z nim dogadać.

Odpowiedzią na powyższe problemy i zagadnienia jest projekt "Mental Care" realizowany przez MAZOWIECKI WOJEWÓDZKI OŚRODEK MEDYCYNY PRACY.
To zadanie publiczne z zakresu edukacji zdrowotnej i wsparcia w kryzysie osób dorosłych w latach 2023-2024. Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Wielkość obszaru objętego działaniami to Gmina Miasto Płock, Powiat Płocki, Gmina Miasto Radom, Powiat Radomski i Miasto Stołeczne Warszawa. Partnerami w tym projekcie są Zespół Szkół Technicznych w Radomiu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Płocku, Ochotnicza Straż Pożarna Klwatka Królewska, Budmat Transport Sp. z o.o., Budmat Bogdan Więcek, Budmat Materiały Budowlane Sp. z o.o. i Urząd Gminy w Radzanowie.

Projekt ten jest realizowany poprzez zajęcia indywidualne i grupowe. Można zgłosić chęć uczestnictwa w projekcie na adres mailowy: [email protected]
Celem projektu jest podniesienie wiedzy i świadomości w grupie osób narażonych na czynniki psychospołeczne: zwiększenie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych i kryzysowych, zwiększenie wiedzy w obszarze stresu, nabycie umiejętności rozpoznawania swoich emocji, a także zwiększenie wiedzy w tematyce uzależnień i zachowań ryzykownych w kontekście kierowania pojazdem i wykonywania pracy.

Przytoczone na wstępie cytaty to nieraz tylko wierzchołek góry lodowej. Pod powierzchnią oceanu natomiast kryje się nierzadko coś, czego nie można z różnych powodów wyrazić. Jeśli spojrzeć na to "coś" od strony klasyfikacji objawów, to okazać się może depresją, wypaleniem zawodowym, przewlekłym stresem czy zaburzeniem procesów emocjonalnych, w postaci np. zaburzeń lękowych. A jakby tego było mało, to na bazie opisanych wyżej trudności mogą rozwinąć się różnego rodzaju uzależnienia, m.in. od substancji psychoaktywnych. Dlaczego? Ponieważ "chemia" w postaci alkoholu, marihuany czy innych narkotyków doskonale redukuje wszystkie, najbardziej nieprzyjemne emocje. Dlatego ludzie doświadczając różnych przykrych przeżyć bardzo szybko uczą się, co im najbardziej pomaga. Te tzw. "używki", przewrotnie mówiąc, to jeden ze sposobów radzenia sobie z trudami codziennego, ale też wewnętrznego życia. Tak właśnie pokrótce może wyglądać droga do uzależnienia. Dlatego radzić sobie ze stresem i innymi trudnymi emocjami trzeba pod hasłem np. "alkohol, narkotyki to nie sposób". Są dużo bardziej adaptacyjne sposoby radzenia z tym, co nas przygniata. Oczywiście dobór wspomnianych sposobów zależy od "ciężaru czynnika gniotącego".

Każdy z nas, w inny sposób radzi sobie w swoim życiu z sytuacjami stresującymi:

  • Jeśli odczuwasz "przygniatający" Cię ciężar stresu, znajdź chwilę dla siebie, zrób sobie dobrą herbatę lub kawę, wygospodaruj czas tylko dla siebie i zostań ze swoimi myślami. Przeanalizuj, czy warto denerwować się sprawą, która tak bardzo Cię angażuje i zaprząta Twoje myśli. Daj sobie trochę czasu na jej rozwiązanie.
  • Pójdź na spacer do parku lub lasu, oddychaj, pozwól sobie na myślenie o niczym, na spokój, na cieszenie się przyrodą, ciszą, otoczeniem.
  • Spróbuj realizować swoje pasje. Może jest coś, co lubisz robić, a czego dawno nie miałaś/eś możliwości wykonywać z braku czasu - hobby w postaci np. jazdy na rowerze, jazdy konnej, szybkiego wyjazdu na łono natury, czytania książek, tańca czy układania puzzli. Daj sobie szansę i spróbuj do tego wrócić.
  • Organizuj swój dzień tak, żeby był w nim czas na aktywność fizyczną - czy to będzie krótki spacer, wizyta na siłowni czy inny ruch, wysiłek - nie ma to znaczenia. Dostosuj poziom tej aktywności do swoich możliwości. Taką aktywnością może być też droga do pracy. Spróbuj wysiąść przystanek wcześniej i ostatni dystans pokonać pieszo.
  • Pozwalaj sobie na małe przyjemności. Nagradzaj się za swoje sukcesy.

W sytuacji, gdy doświadczenia emocjonalne, różne "nachodzące" myśli są zbyt intensywne, trudne do opanowania, w znaczący sposób utrudniają podejmowanie wyzwań codzienności, trzeba pomyśleć o zastosowaniu środków farmakologicznych i równolegle podjęciu psychoterapii.

Projekt "Mental Care" jest profilaktycznym działaniem na rzecz populacji osób szczególnie narażonych na niekorzystne czynniki psychospołeczne. Tam, gdzie obciążenie relacją z drugim człowiekiem jest bardzo intensywne, gdzie warunki pracy niosą zagrożenie dla zdrowia i życia, gdzie odpowiedzialność jest wyjątkowo duża, ważne wydaje się wdrażanie adaptacyjnych sposobów radzenia sobie z nimi.

Barbara Junak-Błędowska
Michał Madej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: MENTAL CARE – edukacja i wsparcie w kryzysie osób dorosłych - Echo Dnia Radomskie

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto