Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Miasto ruin" - cyfrowa rekonstrukcja zbombardowanej Warszawy [wideo + zdjęcia]

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Zaawansowana grafika, obraz 3D i zapierający dech w piersiach widok. Jednak nie z zachwytu, a żalu nad ruinami tętniącej do niedawna stolicy.

Produkcja filmu trwała 2 lata. Pracował przy nim 30-osobowy zespół Platige Image - znane z realizacji takich animacji, jak nominowana do Oskara "Katedra", "Kinematograf" czy "Sztuka spadania" Tomasza Bagińskiego. Przypuszcza się, że "Miasto ruin" powieli sukces wcześniejszych produkcji Platige Image.

Dokładne odwzorowanie Warszawy z 1945 roku

Twórcy animacji przestudiowali setki archiwalnych zdjęć i map. Najpierw została stworzona baza danych zawierająca elewacyjne, kartograficzne, geodezyjne, urbanistyczne i architektoniczne dane Warszawy, według stanu z kwietnia 1945 roku. Na jej podstawie przygotowano symulację przelotu.

"Miasto ruin" opracowano w technice 3D (będzie też wyświetlany w 2D). Warszawa widziana jest z nieba, a dokładniej z bombowca B-24 liberator, który zrzuca pomoc materialną dla warszawiaków. Animacja trwa zaledwie pięć minut, ale wraz z towarzyszącą muzyką ta wyludniona i zmasakrowana Warszawa zapada głęboko w pamięć.

"Miasto ruin" obejrzysz w Muzeum Powstania Warszawskiego

- Chcieliśmy, żeby widz mógł w pełni uświadomić sobie ogrom zniszczeń Warszawy, której los można chyba porównać tylko do Kartaginy. Efekt przeszedł wszelkie oczekiwania - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, który był jedną z pierwszych osób, która obejrzała już gotowy film. - Ten materiał jest jakby nakręcony wiosną 45 roku - opowiada.

Premierę "Ruin Miasta" zaplanowano na 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego podczas uroczystych obchodów 66. rocznicy Powstania Warszawskiego). Film będzie można oglądać na monitorach w samolocie Liberator w animacji 2D i w 3D w nowej sali projekcyjnej muzeum.


Zobacz również:
Hardkor 44: Powstanie Warszawskie w konwencji science-fiction
Hardkor 44 - o Powstaniu językiem popkultury
Hardkor, graffiti, komiksy. Tak czcimy powstanie '44
Graffiti 1944: Krew i powstańcy przy Konwiktorskiej

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto