Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowa wymiana młodzieży II LO

kitaro
kitaro
Kolejna międzynarodowa wymiana młodzieży, w której uczestniczyli uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Firleja w Lubartowie odbyła się w dniach 1-9 grudnia w Motyczu Leśnym, tym razem pod hasłem "JOIN THE ACTIV"

Polskę reprezentowali: Anna Humeniuk, Aleksandra Serwin, Mateusz Mizio oraz Krzysztof Jaszczuk. W wymianie brały udział jeszcze inne państwa: Bułgaria, Rumunia, Turcja, Litwa oraz Węgry. Wspólnym celem było przygotowanie Akcji Mikołajkowej. Oto wspomnienia uczestników projektu:
Dzień pierwszy (niedziela)Grupa polska miała stawić się o godzinie 12:30 na placu Zamkowym w Lublinie. Stamtąd zostaliśmy przetransportowani busem do Motycza Leśnego. W ośrodku czekała już na nas grupa litewska i węgierska. Wieczorem dołączyli do nas jeszcze Turcy, Rumuni oraz Bułgarzy. Nasz dzień zakończył się spotkaniem organizacyjnym oraz kolacją.
Dzień drugi (poniedziałek)Dzień rozpoczęliśmy śniadaniem. Następnie odbyły się gry i zabawy integracyjne, podczas których mogliśmy się bliżej poznać. Naszym zadaniem było m.in. porozmawiać z każdą osobą i poznać jej zainteresowania. Rysowaliśmy również portrety oraz zapamiętywaliśmy imiona.
Dzień trzeci (wtorek)O godzinie 9:00 pojechaliśmy do Lublina, aby zwiedzić stolicę województwa lubelskiego. Graliśmy w grę miejską, podczas której pierwszym zadaniem uczestników było znalezienie informacji na temat legend związanych z Lublinem oraz historią lubelskich uniwersytetów. Następnym poleceniem danym przez koordynatora było porozmawianie z przechodniami i zebranie przedmiotów, które były niepotrzebne spotkanym na ulicy osobom.
Po wykonaniu zadań wszyscy mieli czas wolny i mogli zrobić zakupy oraz przejść się po Starym Mieście. Dodatkowo obcokrajowcy mieli okazję spróbować polskich, tradycyjnych potraw w restauracjach, które odwiedziliśmy podczas przechadzki po deptaku.
Po powrocie do Motycza zaczęliśmy przygotowywać się do wieczoru kulinarnego, na którym wszystkie kraje zaprezentowały swoje tradycyjne potrawy.
Dzień czwarty (środa)Przedpołudnie spędziliśmy na przygotowaniach do akcji mikołajkowej. Podczas warsztatów, w których uczestniczyły wszystkie grupy wykonywaliśmy wspólnie ozdoby świąteczne. Wycinaliśmy między innymi płatki śniegu z papieru oraz pletliśmy kolorowe łańcuchy z bibuły. Następnie wykonanymi dekoracjami ozdabialiśmy ośrodek.
Pod koniec dnia odbył się wieczór kulturalny, na którym zaprezentowały się trzy losowo wybrane kraje: Turcja, Bułgaria i Polska. Każda grupa starała się jak najlepiej pokazać tradycje, zwyczaje oraz kulturę własnego kraju.
Dzień piąty (czwartek)Zaraz po śniadaniu ruszyliśmy w drogę do Zamościa, gdzie miała odbyć się gala wolontariatu. Podczas spotkania wysłuchaliśmy relacji z pracy wolontariuszy z różnych organizacji i szkół.
Także my zaprezentowaliśmy nasze działania na rzecz najuboższych dzieci. Po zakończeniu gali rozpoczęliśmy drugą część gry miejskiej, która odbyła się na rynku w Zamościu. Naszym zadaniem było odnalezienie synagogi i osoby, która się nią znajdowała. Miała dać nam swój autograf, który był potwierdzeniem wykonania polecenia danego przez koordynatora.
Dzień szósty (piątek)Najważniejszy dzień z całego projektu. Przed południem kończyliśmy przygotowywać ośrodek na przyjęcie dzieci z różnych grup wiekowych.
Tworzyliśmy również paczki, które miał wręczać Święty Mikołaj. Cała uroczystość rozpoczęła się o godzinie 15:30. Dzieci wspólnie z wolontariuszami, bawiły się, tańczyły oraz wykonywały prace plastyczne.Po grach i zabawach przyszedł Mikołaj, który nie mówił po polsku. Elfy musiały tłumaczyć, o co Mikołaj pyta się dzieci.
Dzień zakończyliśmy spotkaniem, na którym podsumowaliśmy całą pracę wykonaną na rzecz Akcji Mikołajkowej.
Dzień siódmy (sobota)Przed południem grupa polska przygotowała zabawę, w której obcokrajowcy mieli wykazać się wiedzą na temat naszego kraju. Wszystkich zebranych podzieliliśmy na cztery grupy, a każda z nich miała znaleźć numerki do pytań, które były ukryte w całym ośrodku.
Gra wywołała wiele uśmiechu oraz poszerzyła wiedzę uczestników projektu o Polsce.Po obiedzie zaczęliśmy przygotowywać się do debaty, która miała odbyć się wieczorem. Musieliśmy wybrać naszych przedstawicieli, którzy mieli swoją wypowiedzią zachęcić publiczność do oddania głosu na nich i na ich pomysły.
Dzień ósmy (niedziela)Dzień tradycyjnie rozpoczęliśmy śniadaniem. Prawie przez całą niedzielę nie mieliśmy zajęć, wspólnie spędzaliśmy ostatni dzień projektu. Graliśmy w grę "charaktery", tańczyliśmy lub po prostu razem rozmawialiśmy.
W nocy, około godziny 5:00 wyjechała grupa bułgarska oraz część grupy rumuńskiej i tureckiej.
Dzień dziewiąty (poniedziałek)Był to dzień wyjazdów i pożegnań. O godzinie 6:30 wyjechała grupa turecka, litewska i rumuńska. O 9:00 grupa węgierska.
Grupa polska wyjechała z ośrodka jako ostatnia o godzinie 9:30.
Aleksandra Serwin, Anna Humeniuk,Mateusz Mizio, Krzysztof Jaszczuk 

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto