Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych - warszawski zakład pogrzebowy

Materiał informacyjny MPUK
Wkrótce Spółka będzie obchodziła 80 lat od momentu jej założenia. Jaka jest jej historia i czy MPUK planuje świętować swój jubileusz. Historia firmy sięga ostatnich dni zaraz przed zakończeniem II wojny światowej.

W styczniu 1945 roku na gruzach niemal doszczętnie zniszczonej po Powstaniu Warszawskim stolicy powołano Miejski Zakład Pogrzebowy, który miał na celu organizowanie pochówków w tym trudnym i tragicznym okresie. Głównymi jego zadaniami było porządkowanie rozrzuconych po mieście mogił ludności cywilnej, żołnierzy i powstańców warszawskich. Miejski Zakład Pogrzebowy sprawował również opiekę nad cmentarzami oraz miejscami pamięci narodowej na terenie Warszawy. W okresie powojennym MPUK był praktycznie jedynym podmiotem realizującym na rzecz stolicy pochówki zmarłych osób .

Po przemianach ustrojowych w roku 1989 branża funeralna, podobnie jak inne działalności gospodarcze została uwolniona spod monopolu państwa. Na rynku pojawiło się wiele mniejszych i większych firm świadczących usługi pogrzebowe. Obecnie MPUK posiada 9 placówek na terenie całej stolicy, świadczy usługi przez 24 godziny na dobę, w każdym dniu tygodnia. Cała organizacja pogrzebu oraz realizacja wszelkich formalności przebiega w pełni profesjonalnie, zawsze z zachowaniem pełnej empatii do Klienta oraz odpowiedniego szacunku dla osoby zmarłej. Pracownicy Spółki reprezentują naszych Klientów w urzędach i kancelariach, pomagając przy wszelkich napotkanych trudnościach czy wymaganiach. Świadczymy usługi pogrzebowe zgodnie z życzeniem Klienta i wolą osoby zmarłej, organizujemy pogrzeby na różnych płaszczyznach wyznaniowych, prowadzonych zarówno przez osoby duchowne jak i świeckie, czyli tzw. „Mistrzów ceremonii”.

Jeśli chodzi o jakiekolwiek specjalne obchody to kolejne rocznice są dla nas wyłącznie wyrazem zaufania naszych Klientów i pamięci warszawiaków o firmie miejskiej, która od kilku pokoleń zachowuje odpowiednie standardy i kulturę obsługi i wsparcia wszystkich przeżywających stratę po odejściu bliskiej osoby.

Co robicie, aby cały czas być liderem wśród zakładów?

MPUK kładzie duży nacisk na innowacyjność. Wprawdzie dość powoli ale trendy kulturowe i obyczajowe stopniowo docierają także do naszego dość konserwatywnego pod tym względem społeczeństwa. Innowacyjny pochówek jest między innymi nierozłącznie związany z nowymi technologiami np. tzw. „e-Klepsydra”, czyli system informowania krewnych oraz znajomych o terminie i miejscu pogrzebu, pozwala także na złożenie kondolencji bezpośrednio drogą elektroniczną czy zamówienie dodatkowych usług jak np. oprawa florystyczna. Branża funeralna, jak również nasza Spółka, idzie z duchem czasu i wprowadza coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, oryginalnych i nowatorskich towarów oraz usług m.in. tzw. „Diament lub Kryształ Pamięci”, urny biodegradowalne, biżuterię personalizowaną np. z odciskiem palca lub prochami zmarłej osoby. Zmienia się stopniowo także oprawa muzyczna czy multimedialna samej ceremonii pogrzebowej.

Inne niż jeszcze kilka lat temu są środki przewozu zmarłego. Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych Sp. z o.o. jako jeden z nielicznych zakładów pogrzebowych w Polsce posiada karawan marki Jaguar Queen Elisabeth, unikatowe i bardzo reprezentacyjne auto tego typu.

Jak Spółka chciałaby być postrzegana? Czym wyróżnia się MPUK na rynku funeralnym?

Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych jak sama nazwa sugeruje jest miejski podmiotem, jedynym tego typu w Warszawie. Spółka cechuje się transparentnością m.in. w cennikach usług, które są jednolite i dostępne dla każdego Klienta. Chcemy aby każdy warszawiak niezależnie od tego czy jest Klientem bardziej zamożnym czy dysponującym mniejszym zasobem finansowym znalazł u nas ofertę na organizację godnego pochówku osoby bliskiej. Dlatego też prowadzimy szeroką współpracę z podmiotami zewnętrznymi z tej branży, np. organizującymi konsolacje czy relacje zdjęciowe z ceremonii. Pomagamy także organizować pochówki na rzecz warszawskich Ośrodków Pomocy Społecznej czy prywatnych placówek opiekuńczo-socjalnych, jak hospicja czy domy opieki.

Chcielibyśmy utrzymać w przyszłości przyjętą strategię działania, która w krótkich słowach łączy tradycję z nowoczesnością i stanowi pewien punkt odniesienia dla innych podmiotów z tej branży, wytyczając odpowiednie standardy i praktyki działania, obejmując możliwie jak najszerszą grupę wszystkich mieszkańców stolicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto