Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania komunalne w „Szpiegowie”? Nieruchomość przy Sobieskiego 100 będzie zarządzana przez miasto

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Mamy nowe informacje dotyczące nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100
Mamy nowe informacje dotyczące nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100 Miasto Stołeczne Warszawa
- Mieszkania komunalne, raczej nie w formule TBS – taki pomysł na „Szpiegowo” ma wojewoda mazowiecki. Obecnie trwa inwentaryzacja budynku. Wiemy też, że nieruchomość będzie zarządzana przez miasto.

Znamy szczegóły dotyczące przyszłości jednej z najbardziej kontrowersyjnych nieruchomości w Warszawie. Mowa o dawnej Ambasadzie Rosyjskich Dyplomatów, która mieści się przy ul. Sobieskiego 100. Przypomnijmy, że budynek przez lata nie został zwrócony stronie Polskiej. W tej sprawie toczyły się międzynarodowe arbitraże.

Polska, w asyście komornika, przejęła nieruchomość 11 kwietnia 2022 roku. Od tego czasu trwa dyskusja dotycząca przyszłości tego miejsca. Formalnie, od 2007 roku, należy ono do Skarbu Państwa. Oznacza to, że modernistyczne budynki znajdują się w zarządzie Wojewody Mazowieckiego. Jak słyszymy, chciałby on przekazać tę nieruchomość miastu.

- Podobnie jak to było w przypadku Kieleckiej 45 wykorzystanie nieruchomości na cele publiczne przez miasto byłoby najlepszym rozwiązaniem. Trzymanie takiej nieruchomości w zasobach Skarbu Państwa, gdy można przeznaczyć ją na cele publiczne jest po prostu niezasadne – mówi w rozmowie z nami Mariusz Frankowski, wojewoda mazowiecki.

**

Całą rozmowę z wojewodą można przeczytać tutaj.

**

Kto zamieszka przy ul. Sobieskiego 100?

Po rzejęciu nieruchomości zaczęła się inwentaryzacja ogromnego budynku. Podobne działanie podjęto w przypadku drugiego budynku – przy ul. Kieleckiej 45. Tam okazało się, że wystarczą niewielkie prace remontowe, by dawna rosyjska szkoła mogła służyć stołecznym uczniom. Ale w przypadku „Szpiegowa” sytuacja jest bardziej skomplikowana. Jak widać na zdjęciach wykonanych podczas wizytacji, budynek wymaga większego remontu.

Co dalej ze
Mamy nowe informacje dotyczące nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100Miasto Stołeczne Warszawa

- Cały czas nie mamy wyników inwentaryzacji tej nieruchomości. Trwają jeszcze analizy techniczne ze strony miasta. Dopiero potem Warszawa może złożyć wniosek, co do tego w jaki sposób budynki będące w zasobie Skarbu Państwa miałyby zostać zagospodarowane. Jestem na stanowisku, żeby przeznaczyć tą nieruchomość na cele publiczne. Jednak bez wniosku ze strony miasta i bez inwentaryzacji w tej sprawie nic się nie zadzieje – mówi wojewoda Frankowski.

Pojawiają się spekulacje, że niższe budynki – przy wejściu na sporą działkę – zostaną wyburzone. Zachowany miałby zostać słynny modernistyczny, kaskadowy budynek. Frankowski tego jednak nie przesądza. Zapytaliśmy wojewodę o przyszłe przeznaczenie nieruchomości przy ul. Sobieskiego 100.

- Wszystko zależy od planu zagospodarowania, który pozwala na wykorzystanie tego miejsca na budynki mieszkalne. Mogłyby tu powstać na przykład mieszkania komunalne. Raczej nie w formule TBS – mówi w rozmowie z nami.

Polecjaka Google News - Warszawa NaszeMiasto
od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto