Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrzostwa Kabaretów w piątek w Warszawie

Redakcja
Polskapresse
Każda szanująca się stacja telewizyjna ma w swojej ramówce blok kabaretowy. Programy kabaretowe regularnie goszczą na afiszach domów kultury i studenckich klubów. Jednak od kilku lat widzowie oglądają skecze z udziałem tych samych postaci, nie zmieniają się także programy najczęściej występujących formacji kabaretowych. A nie zawsze tak było.

Na przełomie wieków kabaret nie był powszechnie docenianą formą rozrywki. Za wyjątkiem kilku przeglądów, jak krakowska Paka czy lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry, artyści kabaretowi występowali rzadko, trudno było sprzedać bilety na przedstawienia kabaretowe, gaże wykonawców były niskie. Nie istniała także żadna systematyczna forma promocji tego rodzaju twórczości. Początek XXI wieku przyniósł w tym względzie rewolucyjne zmiany.

Czytaj także: Rusza festiwal teatrów dla dzieci i młodzieży

W 2001 roku Wyższa Szkoła Promocji w Warszawie rozpoczęła cykl comiesięcznych imprez służących promocji polskich kabaretów młodego pokolenia. Przez cztery lata w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w sali Teatru Nowego (jeszcze przy ul. Puławskiej) zgromadzona publiczność owacyjnie przyjmowała kolejną formację, której program był nagrywany, a po kilku tygodniach w sklepach ukazywała się płyta z tym nagraniem. W cyklu wzięli udział: Grupa MoCarta, Kabaret Ani Mru-Mru, Kabaret Moralnego Niepokoju, Waldemar Malicki, Kabaret Dno, Kabaret Jurki, Kabaret Strzały z Aurory, Tomasz Jachimek (Jachim Presents), Kabaret Ciach, Kabaret Nie My, Steffen Möller, Kabaret Limo, Grzegorz Halama Oklasky, Kabaret Mumio, Kabaret Szum, Artur Andrus (recital), Kabaret Hrabi, Kabaret Neo-Nówka, Kabaret Widelec, Kabaret Łowcy.B, Kabaret No i Co z Tego, Formacja Chatelet, Kabaret Rafała Kmity i Kabaret To za Duże Słowo.

W 2007 roku Wyższa Szkoła Promocji całkowicie zmieniła system organizacji swoich wieczorów kabaretowych. Stworzona wtedy idea Kabaretowych Mistrzostw Świata zakładała dwupoziomową rywalizację kilku formacji kabaretowych jednocześnie. W organizowanych w każdy pierwszy poniedziałek miesiącach wieczorach eliminacyjnych występowały trzy formacje kabaretowe, a wyłonieni z nich zwycięzcy rywalizowali w koncercie finałowym na zakończenie cyklu. W każdym z koncertów zwycięzcę wyłaniała publiczność. Nie sposób wymienić wszystkich formacji kabaretowych, które wzięły udział w czterech cyklach Kabaretowych Mistrzostw Świata (do udziału w imprezie dotychczas zgłosiło się łącznie przeszło 300 kabaretów). Dość powiedzieć, że zwycięzcami kolejnych edycji byli: Kabaret Świerszczychrząszcz ze Szczebrzeszyna (2008), Kacper Ruciński (2009) i Kabaret Czwarta Fala z Kielc (2010).

Tegoroczny koncert finałowy Kabaretowych Mistrzostw Świata Wersja 2.11 odbędzie się 30 września 2011 roku (piątek) o godzinie 19 w sali widowiskowej Centralnego Basenu Artystycznego w Warszawie przy ul. Konopnickiej 6. Wystąpią zwycięzcy poszczególnych koncertów eliminacyjnych: Kabaret N.O.C., Ela Wycech, Paweł Reszela, Kabaret Hućć i Kabaret z Konopi.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto