Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po raz pierwszy od ponad pół wieku w Warszawie zabrzmiały obydwie części "Jutrzni" Krzysztofa Pendereckiego

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Fot. Narodowe Centrum Kultury / Wierzbicki Jarek Fotografia
Cóż to była za wspaniała uczta dźwięków! 25 listopada, w Kościele Wszystkich Świętych odbył się finał V edycji festiwalu Eufonie. Tłumy przybyły na to niezwykłe wydarzenie, aby wysłuchać "Jutrzni" ("Utrenija") Krzysztofa Pendereckiego. Po raz pierwszy od ponad pół wieku w Warszawie zabrzmiały obydwie części kompozycji w wykonaniu 230 artystów.

Krzysztof Penderecki: "Jutrznia"

W sobotę 25 listopada, w Kościele Wszystkich Świętych odbył się wilki finał V edycji festiwalu Eufonie. Przybyli mieliokazję wysłuchać Jutrzni - monumentalnego dzieła oratoryjnego Krzysztofa Pendereckiego. Po raz pierwszy od ponad pół wieku w Warszawie zabrzmiały obydwie części kompozycji w wykonaniu 230 artystów.

Siły połączyli: orkiestra Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Narodowej, Poznański Chór Chłopięcy oraz znakomici soliści: Bożena Bujnicka, Agnieszka Rehlis, Tomasz Konieczny, Rafał Bartmiński, Volodymyr Tyshkov. Całością pokierował ceniony dyrygent węgierski Zsolt Nagy.

Publiczność miała okazję wysłuchać tego wieczora znakomitych solistów. W tym gronie znaleźli się: Bożena Bujnicka, sopran; mezzosopranistka Agnieszka Relis; tenor Rafał Bartmiński; Tomasz Konieczny, baryton oraz dysponujący tzw. głębokim basem - basso profondo Volodymyr Tyshkov.

Relację zdjęciową można zobaczyć tutaj:

Po raz pierwszy od ponad pół wieku w Warszawie zabrzmiały ob...

„Teatr śmierci i zmartwychwstania” – tak Mieczysław Tomaszewski zatytułował poświęcony Jutrzni rozdział w książce o Krzysztofie Pendereckim. Monumentalne dzieło religijne, na które składa się powstała na przełomie roku 1969/70 Jutrznia I oraz napisana w 1971 roku Jutrznia II, wyrosła z fascynacji kompozytora teatralnością związaną z obrzędami Wielkiej Nocy w tradycji muzyki prawosławnej. Jak przyznawał „Jutrznia to nie jest wyłącznie skupiona modlitwa, lecz zarazem ekstaza”.

Program koncertu
Krzysztof Penderecki, Jutrznia na sopran, alt, tenor, baryton, chór chłopięcy, chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (1971)

  • Złożenie Chrystusa do grobu
  • Zmartwychwstanie

Utwory Mistrza wykonywane są podczas każdej edycji Eufonii

Krzysztof Penderecki aktywnie angażował się w powstanie festiwalu Eufonie, od pierwszej edycji brał czynny udział w kreowaniu programu festiwalu, dobór wykonawców. Jego utwory wykonywane są podczas każdej edycji Eufonii – tak jest również w tym roku. Obok wspomnianej Jutrzni, usłyszeliśmy 2 dni temu Koncert na flet i orkiestrę Pendereckiego w wykonaniu Łukasza Długosza (flet) oraz ukraińskiej Orkiestry NUSO z Charkowa pod dyrekcją Jurka Dybała. Wybitny polski flecista jest jednym z niewielu na świecie, którzy podejmują się wykonania tej kompozycji, wielokrotnie ją grywał pod batutą samego Mistrza. Elżbieta Penderecka osobiście uczestniczyła w tym koncercie.

Euforie 2023

Eufonie to festiwal muzyczny odwołujący się do tradycji wspólnoty regionalnej krajów określanych jako Europa Środkowo-Wschodnia, prezentujący bogactwo muzyczne regionu rozciągającego się od Bałkanów, poprzez Rumunię i Austrię, kraje Grupy Wyszehradzkiej, Ukrainę i Białoruś, po kraje bałtyckie i skandynawskie. Obszar ten to fascynujący tygiel ścierających się wpływów Wschodu i Zachodu, kipiący energią kulturową, która nieraz określała tożsamość narodów bez własnych państw. W tym roku różnorodna oferta repertuarowa Festiwalu Eufonie nawiązuje do tematu przewodniego, którym są tradycje ludowe. Organizatorem festiwalu są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto