Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzyczne wędrówki Lakatosa i AUKSO. Za nami wyjątkowy koncert w ramach festiwalu Eufonie

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
W środę 22 listopada 2023 w Teatrze Palladium odbył się pełen pozytywnej, tanecznej energii wspólny występ węgierskiego skrzypka Roby’ego Lakatosa i jego zespołu oraz znakomitej Orkiestry Kamerlanej Miasta Tychy AUKSO pod batutą Marka Mosia. To było wspaniałe wydarzenie muzyczne, w którym wzięło udział mnóstwo gości.

Muzyczne wędrówki Lakatosa i AUKSO

Zestawienie wybranych utworów - od Cosmy, przez Piazzolę, Blasbanda, Montiego, po Liszta czy Derwida (czyli Lutosławskiego) pozytywnie zaskoczyło słuchaczy, podczas koncertu węgierskiego skrzypka Roby’ego Lakatosa i jego zespołu oraz znakomitej Orkiestry Kamerlanej Miasta Tychy AUKSO pod batutą Marka Mosia.

Rozpoczynający koncert utwór Tic Tac Dariusa Blasbanda nawiązał swym charakterem do tradycji rosyjskich romansów z początku XX wieku. Otwierające go skrzypcowe solo zadziwia niespotykanym u innych wirtuozów opanowaniem techniki pizzicato, która w tym wypadku imituje brzmienie rosyjskiej bałałajki. Nastrój jednak szybko ulega zmianie, muzycy przenoszą nas w świat jazzu, a w końcu do budapesztańskich lokali z romską muzyką. Tego mogli doświadczyć uczestnicy środowego występu w Teatrze Palladium.

Ciekawym utworem, jaki muzycy zaprezentowali we własnej, autorskiej wersji, były melancholijne Zapomnienie (Oblivion) Astora Piazzolli. Kompozycja ta powstała w 1982 roku i znalazła się w filmie Henryk IV Marca Bellocchia z roku 1984.

Na warszawskim koncercie tego budapesztańskiego zespołu nie zabrakło najbardziej lubianego nad Wisłą czardasza – Czardasza d-moll/D-dur Vittoria Montiego. Utwór ten, jakkolwiek skomponowany został przez neapolitańczyka w 1904 roku na potrzeby paryskich sal koncertowych, pełen jest motywów wpisujących się w stylistykę muzyki węgierskich czard (karczm).

Ukłonem w stronę polskiej publiczności było instrumentalne wykonanie pieśni Nie oczekuję dziś nikogo. Oryginalnie utwór ten, ze słowami Zbigniewa Kaszkura i Zbigniewa Zaperta, jest slow-foxem skomponowanym przez Derwida, czyli… Witolda Lutosławskiego. Wydany w roku 1959, już rok później został rozpropagowany przez nagranie płytowe Reny Rolskiej.

Finał koncertu pozostał utrzymany w atmosferze muzyki rumuńskiej, choć tym razem tanecznej – zespół Robyego Lakatosa wykonał sirbę skomponowaną w 1972 roku przez Vladimira Cosmę na potrzeby filmu Tajemniczy blondyn w czarnym bucie (Le Grand Blond avec une chaussure noire) Yves’a Roberta.

Koncertowa premiera muzyki do malowanej ekranizacji "Chłopów"

Z kolei w minioną sobotę 18 listopada 2023 r., podczas drugiego dnia festiwalu Eufonie odbyły się kolejne, niepowtarzalne koncerty. Publiczność zgromadzona w Filharmonii Narodowej wzięła udział w muzycznym uniesieniu, pełnym wspaniałych wrażeń. Mnóstwo oklasków zebrało premierowe, pełne wykonanie koncertowe kompozycji Łukasza L.U.C.a Rostkowskiego do malowanej ekranizacji Chłopów, w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Kolejne koncerty przed nami

To nie koniec muzycznych uniesień. Przed nami kolejne koncerty. 23 listopada w Kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy wybrzmi Hover: muzyka chóralna z Armenii (streaming). W piątek 24 listopada zaplanowano Tańce tradycyjne łuku karpackiego. Na sobotę 25 listopada zaplanowano dwa wydarzenia:

  • ACh Duo: Dialog na 53 struny w kościele Ewangelicko-Augsburskim św. Trójcy
  • Krzysztof Penderecki: Jutrznia w kościele Wszystkich Świętych

Trwa również wydarzenie specjalne - Penderecki. Ideografie w Filharmonii Narodowej. Szczegóły tutaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto