Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Multimedialny Park Fontann nabiera kształtów

morteaz
morteaz
Multimedialny Park Fontann ma być najatrakcyjniejszym miejscem tego typu w Polsce. Jego budowa zakończy się na wiosnę.

Park powstaje na Skwerze I Dywizji Pancernej. W parku znajdzie się mnóstwo zieleni i atrakcji - najważniejsza z nich to olbrzymia, supernowoczesna fontanna. Będzie składać się z 367 dysz wyrzucających wodę na wysokość nawet 25 metrów. W ciągu minuty przez dysze przepłynie 30 milionów litrów wody, oczywiście w obiegu zamkniętym. Oprócz tego, fontanna zostanie wyposażona w urządzenie do wytwarzania mgiełki, która posłuży jako ekran.

Na "wodnym ekranie" pokazywane będą filmy z projektora wyświetlającego ponad 16 milionów kolorów. Pierwszy pomysł na wykorzystanie tych urządzeń to filmy będące wirtualną wycieczką po Warszawie. Wzdłuż fontanny wić się będzie ponad siedemdziesięciometrowa ławka, prawdopodobnie najdłuższa w Polsce.

Jedyny taki obiekt w Europie

Park nabiera realnych kształtów, a część fontann już działa. Teren otwarto więc w sobotę dla pierwszych zwiedzających. W ramach dnia otwartego mogli oni zobaczyć ukryte pod ziemią maszyny, które zasilają fontanny, obejrzeć wizualizacje skończonego parku, a nawet zobaczyć jeden z filmów, który będzie wyświetlany na innowacyjnym ekranie.

- Nie mogę się doczekać otwarcia fontann - mówi Basia Teper, miłośniczka odpoczynku na świeżym powietrzu. - Mam nadzieję, że faktycznie będzie to zjawisko wyjątkowe w skali całej Europy. Jeszcze tylko trzeba coś zrobić z tymi betonowymi schodami nad Wisłą i faktycznie będziemy mogli być dumni z terenów nad rzeką - dodaje.

O dumie w sobotę mówił też Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy: - W tym miejscu będzie piękny park z niezwykłą fontanną, nieopodal znajdują się Arkady Kubickiego, inwestycja nie nasza, ale wpisująca się w ten ciąg, dalej jest Biblioteka Uniwersytecka i Centrum Nauki "Kopernik" - wyliczał Paszyński. - To wszystko jest spełnieniem obietnicy przybliżenia Warszawy do Wisły i może być powodem do dumy dla mieszkańców Warszawy - tłumaczył.

Z przygodami ale bez opóźnień

Uczestnicy dnia otwartego, oprócz obejrzenia wizualizacji i działających już fontann mogli wziąć udział w konkursach, a także poznać historię budowy parku. Jak się okazuje, była ona dosyć burzliwa - najpierw prace zostały wstrzymane po odkryciu piwnic, które musiał zinwentaryzować archeolog. Później, budowę hamowała powódź, podczas której poziom wód gruntowych podniósł się o 1,5 metra. Przeszkody udało się jednak pokonać i park fontann otwarty zostanie zgodnie z planem, czyli wiosną przyszłego roku.

Również w przyszłym roku rozpocznie się tak upragniona przez warszawiaków przebudowa bulwaru - na razie na odcinku od ul. Boleść do ul. Tamka.


Zobacz również:
Rozpoczyna się budowa parku fontann na Podzamczu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto