Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historii Żydów Polskich. POLIN szuka wolontariuszy do wsparcia akcji Żonkile

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
Poszukiwani wolontariusze do Akcji Żonkile
Poszukiwani wolontariusze do Akcji Żonkile M. Jaźwiecki / mat. pras
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN poszukuje wolontariuszy i wolontariuszek do współpracy przy organizacji akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile z okazji 79. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

Pandemia zmieniła wiele aspektów naszego życia, wpłynęła na sposób działania poszczególnych osób i instytucji. Muzeum Historii Żydów Polskich już w ubiegłym roku zmieniło formę zaangażowania wolontariuszy podczas Akcji Żonkil.

W poprzednich latach 19 kwietnia uczennice i uczniowie warszawskich szkół aktywnie włączali się w akcję, rozdając na ulicach papierowe żonkile – symbole pamięci o powstaniu w getcie. W ubiegłym roku, z powodu pandemii formuła wolontariatu została ograniczone i nie było otwartej rekrutacji wśród uczniów warszawskich szkół.
Polin poszukuje osób, które w tym roku aktywnie włączą się w organizację Akcji Żonkile.

Już po raz dziesiąty, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, zapraszamy do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. Chcemy, aby jak najwięcej osób dowiedziało się o tym, co wydarzyło się 19 kwietnia 1943 roku. W związku z tym poszukujemy wolontariuszy i wolontariuszek, którzy 19 kwietnia 2022 r. (wtorek) na warszawskich ulicach będą wręczali przechodniom papierowe żonkile i informowali o akcji - informuje na swojej stronie internetowej Muzeum POLIN

Kto może zostać wolontariuszem?

Wolontariuszką lub wolontariuszem należy:

  • mieć "rocznikowo" ukończone 14 lat. Górna granica wieku nie istnieje
  • być osobą odpowiedzialną i dobrze zorganizowaną
  • być osobą komunikatywną

Na stronie Muzeum Historii Żydów Polskich polin.pl znajduje się formularz zgłoszeniowy. Chętni mają czas 20 20 lutego, by go wypełnić i przesłać. Koordynatorzy akcji skontaktują się potencjalnymi wolontariuszami i zaproszę ich na spotkanie informacyjne online.

Edukacja

Organizatorzy Akcji Żonkile zachęcają do organizowania zajęć z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych przygotowanych na tę okazję. Instytucje, które zgłoszą się do akcji, otrzymają dostęp do takich materiałów i będą mogły przeprowadzić zajęcia – zarówno w formie zdalnej, jak i podczas stacjonarnych lekcji w szkole.

Dlaczego żonkile?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. Organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN akcja ma na celu rozpowszechnianie tego symbolu oraz szerzenie wiedzy na temat samego powstania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto