Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Nadwiślańskie – program wydarzeń na marzec 2013

Motto Muzeum: Odkryj przeszłość dla przyszłości
Motto Muzeum: Odkryj przeszłość dla przyszłości Arch. MNKD
Pół wieku temu, 29 marca 1963 roku, powołano do życia Muzeum Regionalne w Kazimierzu Dolnym, które z czasem przemianowano na Muzeum Nadwiślańskie. Zapraszamy na kolejne wydarzenia organizowane w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia naszego Muzeum.

– Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet zapraszamy serdecznie do Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów na program artystyczny pt. 123 kobiety z fabryki bawełny. Głównym punktem programu będzie miniatura teatralna, w której wystąpią pracownice Oddziału. Inscenizacja przypomni dramatyczny rodowód Święta Kobiet, na który składa się katastrofa przemysłowa z 1911 roku – pożar w Triangle Shirtwaist Company w Nowym Jorku. Śmiertelnymi ofiarami ognia były dziesiątki młodych robotnic, z których najmłodsza miała zaledwie 11 lat. Nowojorska tragedia przyczyniła się do popularyzacji Święta Kobiet. Program wzbogacony zostanie prezentacją multimedialną zawierającą archiwalne zdjęcia, film oraz muzykę. Wszystkie Panie, ale oczywiście nie tylko, zapraszamy 08 marca na godz. 12:00.
– W niedzielę, 10 marca, o godz. 12:00 zapraszamy do Kamienicy Celejowskiej na otwarcie wystawy czasowej pt. Kazimierz Dolny z lat 1934-1938 w fotografii Stanisława Magierskiego. Zaprezentujemy na niej ponad 40 fotografii ukazujących przedwojenny charakter nadwiślańskiego miasteczka. Stanisław Magierski (1904-1957) należał do czołowych postaci lubelskiego środowiska fotograficznego w okresie międzywojennym. Przyczynił się do założenia Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Do repertuaru jego ulubionych tematów należały zdecydowanie pejzaż i portret. Pokazywane w Kamienicy Celejowskiej fotografie stanowią wybór zdjęć podarowanych Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym przez Jana Magierskiego, syna sławnego fotografa. Wystawa, której towarzyszy katalog prezentujący ponad 140 prac artysty, czynna będzie do 10 kwietnia od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00. Zapraszamy wszystkich miłośników Kazimierza!
– W sobotę, 23 marca, o godz. 16:00 zapraszamy do Kamienicy Celejowskiej na trzecie już spotkanie z cyklu Renesans Lubelski – genealogie i dokonania. Tym razem posłuchamy dr. Michała Kurzeja z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wygłosi on wykład pt. Jan Wolff – architektura między Wisłą a Bugiem w 1. poł. XVII wieku. Muzeum Nadwiślańskie zorganizowało cykl wykładów z okazji ogłoszonego przez władze Kazimierza Dolnego Roku Renesansu Lubelskiego. Pretekstem do popularyzowania wiedzy na temat tzw. renesansu lubelskiego jest tegoroczna 400. rocznica ukończenia przebudowy kazimierskiej fary – jednego z najcenniejszych zabytków regionu. Serdecznie polecamy! Wstęp wolny.
– Dn. 25 marca w Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Poniedziałki Literackie". Tytuł razem nosi ono tytuł: Abecadlnik, czyli podarek dla grzecznych dzieci. Wiersze Władysława Bełzy w XXI wieku. W trakcie spotkania przybliżona zostanie uczestnikom postać Władysława Bełzy (1847-1913) – piewcy polskości. Spojrzymy na jego wiersze z perspektywy współczesnego dziecka, próbując odnaleźć odpowiedź ma pytanie: co dziś oznacza bycie patriotą. Na spotkanie zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych. Kontakt: tel. (81) 881 01 02, e-mail: [email protected]
– Muzeum Przyrodnicze zaprasza młodych miłośników fotografowania przyrody do udziału w konkursie fotograficznym pt. Życie rzeki. Ma on na celu zwrócenie uwagi uczniów szkół leżących na terenie gmin, w których dolinę rzeki Wisły objęto ochroną jednego z trzech obszarów Natura 2000, na bogactwo walorów przyrodniczych ich otoczenia. Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły średnie. Na fotografie czekamy do końca marca. Uczniów, którzy chcą wziąć udział w konkursie prosimy o nadsyłanie fotografii w wersji elektronicznej oraz karty zgłoszeniowej w wersji papierowej na adres: Muzeum Przyrodnicze, ul. Puławska 54, 24-120 Kazimierz Dolny. Regulamin konkursu i kartę zgłoszeniową znajdziecie na stronie internetowej Muzeum Nadwiślańskiego.
– W Muzeum Sztuki Złotniczej, w Dzwonnicy, prezentowana jest wystawa czasowa zatytułowana: Granice srebrnych przestrzeni. Wystawa polskiej biżuterii 2. poł. XX wieku z kolekcji prof. Ireny Huml. Można na niej podziwiać 350 pięknych precjozów ze zbiorów znanej badaczki i kolekcjonerki biżuterii. Na wystawie pokazywane są pierścionki, kolczyki, broszki, spinki, bransolety, naszyjniki i wisiorki popularnych polskich spółdzielni Warmet, Imago Artis, Orno, Rytosztuka, czy Metaloplastyka. Wystawa czynna jest do 31 maja. Zapraszamy od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-15:00.
– W Domu Marii i Jerzego Kuncewiczów udostępniana jest obecnie niewielka, ale bardzo interesująca wystawa pt. Jan Józef Szczepański – życie i dzieło. Ma ona na celu przypomnieć postać zmarłego dziesięć lat temu wybitnego pisarza Jana Józefa Szczepańskiego (1919-2003), bratanka Marii Kuncewiczowej. Jest to pierwsza z czterech odsłon wystawy, która ma na celu ukazanie Szczepańskiego na tle rodziny, obdarzonej wyjątkowo silnym "genem literackim". Pierwsza odsłona potrwa do 31 marca. Zapraszamy od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-15:00.
– W związku z faktem, iż kazimierskie Muzeum powołane zostało do życia 29 marca 1963 roku – równe pół wieku temu – w miesiącu marcu Muzeum Nadwiślańskie organizuje akcję promocyjną na Facebooku: 50 / 50 – czyli 50 wydawnictw na 50 lat MNKD. Wszyscy, którzy lubią lub polubią nasz fan page, będą mieli szansę zdobyć ciekawe katalogi wystaw, książki i przewodniki wydane przez Muzeum Nadwiślańskie. Polecamy się Waszej uwadze!
>>> Więcej informacji:www.muzeumnadwislanskie.plwww.facebook.com/MuzeumNadwislanskie
>>> Blogi muzealne: Blog literacki Domu Kuncewiczów ALE KSIĄŻKI!Blog archeologiczny GRODZISKO ŻMIJOWISKA 

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto