Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Powstania Warszawskiego otwiera swoje archiwa

kk
Andrzej Wiktor/Polskapresse
Fałszywe dokumenty tożsamości wykonane przez Wydział Legalizacji Komendy Głównej AK, niemieckie plany okupacyjnej Warszawy czy zbiór prasy powstańczej przechowywane w archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można zobaczyć w czwartek podczas dnia otwartego.

Archiwum placówki oraz Pracownia Ikonografii i Fotografii będą otwarte dla zainteresowanych w godz. 10-18 w związku z przypadającym w czwartek Międzynarodowym Dniem Archiwów. W tych godzinach pracownicy muzeum będą pełnić dyżur, w czasie którego będzie można skorzystać z ich porad i konsultacji. Zaprezentowane zostaną również sposoby digitalizacji, nowoczesnej archiwizacji oraz profesjonalnego zabezpieczania zbiorów ikonograficznych.

Czytaj także: Brak miejsc przy Parku Fontann. Ratusz: Nowego parkingu nie będzie

- W związku z Międzynarodowym Dniem Archiwów postanowiliśmy po raz pierwszy otworzyć nasze archiwum, które na co dzień nie jest dostępne dla zwiedzających. Chcemy przede wszystkim pokazać to, czego w związku z ograniczeniami metrażowymi nie jesteśmy z stanie zaprezentować na ekspozycji. Będzie można zobaczyć dokumenty - rozkazy i wnioski awansowe, kolekcję listów i znaczków Poczty Powstańczej oraz różnego typu filmy i fotografie, a nasz nowy program Archiwizator pokaże, jak prezentowane filmy można dzielić na stopklatki i robić z nich zdjęcia - opowiadał kierownik Działu Archiwów Muzeum Powstania Warszawskiego Tymoteusz Pruchnik.

Jak zaznaczył, muzeum zachęca również warszawiaków do przekazywania dokumentów do swojego archiwum. "Od pewnego czasu prowadzimy także projekt Słownik Biograficzny uczestników Powstania Warszawskiego i zachęcamy osoby, które chciałyby zgłosić kogoś bliskiego, jako uczestnika Powstania, do przyjścia do nas. Także jeżeli ktoś chciałby się dowiedzieć czegoś o członkach rodziny związanych z Powstaniem, może się do nas zgłosić i zapoznać się ze znajdującymi się w naszych zasobach teczkami personalnymi" - dodał Pruchnik.

W archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzony jest inwentarz zawierający ponad 1,6 tys. wpisów dokumentów z okresu Powstania Warszawskiego i II wojny. Ponadto dział prowadzi ewidencję m.in. zbiorów prasy powstańczej. W archiwum można zapoznać się z opracowanymi inwentarzami zespołów archiwalnych, m.in.: "Poczta Powstania Warszawskiego", "Biuro Informacji i Propagandy", "Archiwum Elżbiety Ostrowskiej", "Archiwum Tadeusza Kelusa" i "Archiwum Jana Stanisława Jankowskiego". W opracowaniu znajduje się odnaleziona tzw. skrytka filtrowa "Archiwum okręgu KG AK". Ponadto prowadzone są projekty "Mur Pamięci", "Słownik biograficzny uczestników Powstania Warszawskiego", "Wirtualne Muzeum", "Powstańcze biogramy - Internet", a w przygotowaniu jest "Wirtualne Archiwum Prasy".

W Pracowni Ikonografii i Fotografii znajduje się archiwum dokumentalnych materiałów fotograficznych i filmowych z Powstania Warszawskiego oraz dotyczące okupacyjnej i powstańczej Warszawy. Pracownia gromadzi, inwentaryzuje, digitalizuje i udostępnia zbiory fotograficzne. Obecnie zgromadziła 20 tys. fotografii. Dokumentalne materiały filmowe z Powstania wykonane przez powstańczych operatorów, zostały zdigitalizowane w HD, dokładnie opisane i udostępnione poprzez szczegółową wyszukiwarkę. W archiwum można zobaczyć także oryginalne negatywy i pozytywy fotograficzne z okresu II wojny światowej oraz czarno-białe klisze filmowe 35 mm.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto