Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Warszawy w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Placówka udostępnia kolekcję przedmiotów związanych z "Solidarnością"

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Muzeum Warszawy
13 grudnia przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Z tej okazji Muzeum Warszawy udostępni fotografie i przedmioty związane z działalnością opozycyjną. Na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy od 13 grudnia będzie można oglądać wybór 130 obiektów, przeczytać artykuły i posłuchać jak mieszkańcy i mieszkanki Warszawy zapamiętali ten grudniowy poranek 1981 roku. Szczegóły poniżej.

Przedmioty związane z działalnością związku zawodowego NSZZ "Solidarność" udostępnione na portalu Kolekcje Muzeum Warszawy to przede wszystkim przypinki oraz znaczki okolicznościowe i znaczki poczty podziemnej. Kolekcji towarzyszą dwa artykuły omawiające wygląd i symbolikę tego typu przedmiotów. Były one reakcją na wydarzenia polityczne i społeczne oraz formą sprzeciwu wobec działań prowadzonych przez władze i ograniczaniu swobód obywatelskich.

Druki podziemne - ulotki, grafiki, plakaty - przybliżają zakazaną i karaną w stanie wojennym działalność wydawniczą podziemnych drukarni. Uzupełnia je artykuł Radosława Adamskiego, kierownika Muzeum Drukarstwa. Wszystkie artykuły będziecie mogli przeczytać TUTAJ.

Zobaczcie też: Stan Wojenny w Warszawie. Czołgi, mróz i wojsko. Tak wyglądały ulice miasta 40 lat temu

Demonstracja NSZZ "Solidarność" w dniu 3 maja 1982

Stan Wojenny w Warszawie. Czołgi, mróz i wojsko. Tak wygląda...

Zapoznać się także możecie z fotografiami ukazującymi manifestacje w Warszawie oraz reportażem historycznym Agaty Listoś-Kostrzewy (autorka m.in. Ballady o śpiącym lwie, Dowody na Istnienie, Warszawa 2020) przedstawiającym kilkanaście pierwszych godzin po wprowadzeniu stanu wojennego. Reporterka zebrała także wspomnienia warszawiaków i warszawianek z poranka 13 grudnia. Nagrań tych rozmów także będzie można odsłuchać na stronie Kolekcje Muzeum Warszawy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto