Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zyska nową siedzibę główną

Redakcja
Dyrektor Piotr Nowakowski w budynku Zbiorów Sztuki ogląda jeden z eksponatów
Dyrektor Piotr Nowakowski w budynku Zbiorów Sztuki ogląda jeden z eksponatów Wojciech Alabrudziński
Będzie jeszcze piękniej, ciekawiej nad Wisłą. Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zyska nową siedzibę główną przy Bulwarach

W skład Muzeum Ziemi

Kujawskiej i Dobrzyńskiej wchodzi kilka placówek. Za jakiś czas ma powstać jeszcze jeden obiekt. Przy Bulwarach.Na razie uporządkowano teren pod budowę. Zostały także określone warunki konserwatorskie dla zabudowy działek, które zlokalizowane są w strefie ochronnej starego miasta. Kolejnym krokiem będzie opracowanie projektu architektonicznego. To etap, na jakim są przygotowania do budowy nowego obiektu muzealnego przy Bulwarach im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.Centralny punkt- Planowany obiekt ma być centralnym punktem kompleksu muzealnego przy Bulwarach - mówi Piotr Nowakowski, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku.W jego skład wejdą istniejące Muzeum Etnograficzne oraz pobliski zabytkowy spichlerz zbożowy, który dotychczas pełni funkcje magazynu .Wszystkie części będą z sobą skomunikowane w taki sposób, aby zachować historyczny układ zabudowy wolnostojącej i jej klimat. Z kolei architektura budynku będzie nawiązywała formą do sąsiadujących z nim zabytkowych spichlerzy zbożowych.Połączenie staregoz nowymCzy będzie to kolejna we Włocławku próba połączenia starej architektury i nowej? Tak jak ma to miejsce w przypadku Centrum Kultury Browar "B." czy w przypadku sali wystawowej Muzeum Diecezjalnego ? - W pierwszym przypadku przeprowadzono nowoczesną adaptacją, a w drugim dokonano rozbudowy - mówi dyrektor MZKiD. - Nam zależy na wprowadzeniu w historyczną przestrzeń nowoczesnej, wol-nostojącej budowli. Miejsce jest niezwykle atrakcyjne dla projektantów i bardzo ważne w panoramie miasta. Zagospodarowanie tego terenu będzie stanowiło ważny element rewitalizacji nadwiślańskiej części miasta. To ma swoje historyczne uzasadnienie, bo rzeka była przez wieki tym, co napędzało jego rozwój. Teraz może chodzi bardziej o urodę tej części miasta, niż o miastotwórczą rolę Wisły.Konkurs na ProjektMuzealnicy uważają,że mając na uwadze urodę miasta, powinien być ogłoszony ogólnopolski konkurs architektoniczny na projekt muzeum. I nie chodzi tylko o nowy gmach, ale adaptację sąsiadującego z nim zabytkowego spichrza i funkcjonalne połączenie z Muzeum Etnograficznym.Jakie będzie zastosowanie obiektu? W centrum Włocławka są: gmach główny Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, Muzeum Etnograficzne, Zbiory Sztuki, Muzeum Historii Włocławka. To właśnie gmach główny ma być przeniesiony z ulicy Słowackiego nad Wisłę.W sąsiedztwie starego spichrza- Tak, zamiast czterech adresów muzeum we Włocławku, będą trzy - mówi Piotr Nowakowski.

- Powstanie nowoczesnego budynku rozwiąże problem ograniczeń ekspozycyjnych oraz organizacji imprez o masowych.Będzie to nowy gmach główny muzeum o powierzchni 900 metrów kwadratowych, z dużą, nowoczesną przestrzenią wys-tawowo-audytoryjną i zapleczem administracyjnym. W sąsiadującym spichrzu zbożowym znajdą się ekspozycje stałe prezentujące m.in. historię i wyroby włocławskich fabryk fajansu i jedną z największych w Polsce kolekcji wyrobów konwisarskich.- Inwestycja powinna być finansowana z pieniędzy unijnych oraz samorządu województwa kujawsko-pomorskiego - uważa Piotr Nowakowski.Przypomnijmy, że nie byłaby to pierwsza tak duża inwestycja muzealna współfinansowana przez Unię Europejską. Dobiega przecież końca odbudowa dworu w Kłóbce, w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym. Wcześniej, dzięki pieniądzom z Unii, rozbudowano muzeum imienia Stanisława Noakowskiego w Nieszawie oraz wybudowano zagrodę edukacyjno-socjalną w skansenie w Kłóbce. Artykuł ukazał się w II numerze Teraz Włocławek darmowym czasopiśmie, które ukazał się 31 lipca. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto