Nasza Loteria

Na Mazowszu odbyły się obchody 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Wideo
od 16 lat
Na Mazowszu odbyły się obchody związane z 84-rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości rozpoczęły się msza świętą, następnie nastąpiło złożenie wieńców. Na koniec miała miejsce część artystyczna.

Mieszkańcy powiatu garwolińskiego na Mazowszu spotkali się w 84-rocznicę utworzenia Państwa Podziemnego, by wspólnie kultywować pamięć o tym wydarzeniu.

"Jeden z elementów wychowania patriotycznego"

- Uroczystość ta jest jednym z elementów wychowania patriotycznego – przyznała Lilla Nawrocka, dyrektor Zespołu Szkół im. S. Staszica w Miętnem.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem. Ksiądz prałat Edmund Szarek w słowie do wierzących podkreślił, że w tę rocznicę na nowo możemy odbudować w naszych sercach nadzieję i czuć się wolni.

Dalsza część obchodów miała miejsce w Dworku w Miętnem. Delegacje środowisk kombatanckich, samorządów, stowarzyszeń, związków zawodowych oraz szkół powiatowych złożyły kwiaty pod tablicą w hołdzie Polskiemu Państwu Podziemnemu.

- Pamięć o bohaterach naszej ojczyzny przekazywana jest nie tylko na lekcjach języka polskiego czy historii, ale również w taki sposób – poprzez kultywowanie jej za pomocą poezji, pieśni – powiedziała Olga Domańska, wicedyrektor Zespołu Szkół im. S. Staszica w Miętnem. – Dzisiaj zobaczyliśmy montaż słowno-muzyczny poświęcony pamięci Polskiego Państwa Podziemnego w wykonaniu uczniów z naszej szkoły, który przygotowali nauczyciele języka polskiego – dodała.

Na koniec odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów. Można było obejrzeć wystawę Instytutu Pamięci Narodowej autorstwa Pawła Murawskiego "Polskie Państwo Podziemne" oraz wystawę dokumentów i fotografii z okresu okupacji niemieckiej.

27 września 1939 roku – tę datę przyjmuje się za początek Polskiego Państwa Podziemnego. Były to tajne struktury państwa polskiego, istniejące w czasie drugiej wojny światowej i podległe rządowi RP na uchodźstwie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto