Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Woli odsłonięto mural Jana Lityńskiego. ''Był człowiekiem prawym i niezłomnym, bez którego nie byłoby wolnej Polski''

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
26 września na Woli odsłonięto mural tragicznie zmarłego byłego działacza opozycji antykomunistycznej Jana Lityńskiego. Utonął on 21 lutego w Narwi w okolicach Pułtuska, próbując ratować swojego psa, pod którym załamał się lód. Miał 75 lat. Szczegóły poniżej.

Na Woli na skrzyżowaniu al. Solidarności i Towarowej odsłonięto w niedzielę, 26 września, mural z wizerunkiem tragicznie zmarłego w lutym tego roku Jana Lityńskiego. Dzieło autorstwa Bruno Neuhamera powstało z inicjatywy burmistrza Woli oraz Wolskiego Centrum Kultury. Odsłonięcie nastąpiło podczas uroczystości ''Wolność kocham i rozumiem: Jan Lityński i Komitet Obrony Robotników''.

Na Woli odsłonięto mural Jana Lityńskiego. ''Był człowiekiem...

Jan Lityński koncentrował się na obronie innych. To jeden z tych ludzi, którym niekoniecznie trzeba stawiać pomniki na cokołach: uczcimy go w sposób bardziej zwyczajny, tym muralem oraz dyskusją o wolności - powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski podczas niedzielnej uroczystości.

I dodał: Wydaje mi się, że przez ostatnie lata nie zrobiliśmy tyle, ile powinniśmy, żeby jasno pokazać, że mamy swoich bohaterów, że umiemy o nich mówić. Zbyt często próbuje nam się wmawiać nową wersję historii, zbyt często próbuje się stawiać pomniki ludzi, którzy na to nie zasługują. Próbuje się fałszować historię, zapominając o tych, bez których nie byłoby naszej wolności.

Jan Lityński był człowiekiem prawym, niezłomnym i przyzwoitym, bez którego nie byłoby wolnej Polski. Przez całe swoje życie walczył i stosował się do uniwersalnych i ponadczasowych wartości. Wola posiada wielką robotniczą historię i jest poniekąd symbolem transformacji w pigułce, dlatego zgodziliśmy się, że jest idealnym miejscem, aby upamiętnić tak wielkiego i zasłużonego dla narodu Polaka - podkreślił burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.

Jan Lityński był uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 r. w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym ''Dziadów'', za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Był współzałożycielem ''Biuletynu Informacyjnego'', współredaktorem ''Robotnika'' i ''Krytyki''. W 1980 roku został doradcą władz ''Solidarności''. Od 1984 roku działał w podziemiu jako członek Regionalnego Komitetu Wykonawczego NSZZ ''S''. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. W latach 1989-2001 poseł na Sejm, w latach 2010-2015 był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto