Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Woli powstał niezwykły mural. Pokrywa nie jedną ścianę, a cały budynek

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Na Woli powstał nowy mural. Jest to już kolejne malowidło, które w ostatnich dniach ozdobiło dzielnicę. Tym razem jednak mural jest zupełnie wyjątkowy - pokrywa nie pojedynczą ścianę, a cały budynek. Na grafice widać zarówno charakterystyczne zabytki dzielnicy, jak i nowoczesne wieżowce współczesnej Woli. Szczegóły poniżej.

Po raz pierwszy to nie ściana, a cały budynek stał się jednym, przestrzennym muralem, który w baśniowym stylu wyrósł pomiędzy zabudowaniami dawnej i współczesnej Woli. Możecie go oglądać przy ul. Wschowskiej 10. Jak podkreślił wolski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, malowidło zostało namalowane specjalną antysmogową farbą.

Spodobał się nam nie tylko projekt graficzny i sam pomysł autora. Udostępniliśmy elewację tego budynku również ze względu na dobroczynne oddziaływanie na środowisko. Artyści namalowali go niemal w całości farbą antysmogową, która użyta na tak dużej powierzchni oczyszcza powietrze z siłą około 400 drzew - mówi Mateusz Matejewski, dyrektor ZGN Wola.

Na Woli powstał niezwykły mural. Pokrywa nie jedną ścianę, a...

Grafika zaprojektowana została przez Tytusa Brzozowskiego. Przedstawia charakterystyczne zabytki dzielnicy - m.in. kościół św. Wojciecha czy wolskie rotundy - oraz nowoczesne wieżowce współczesnej Woli. Celem projektu było wykonanie muralu, który: odświeży budynek, ozdobi okolicę, a także poprawi nastrój okolicznym mieszkańcom i przechodniom. Artyści wykorzystali strukturę budynku i umieścili na niej wiele odniesień do kultury i historii warszawskiej Woli - zaznacza ZGN Wola.

Pączkarnia z Górczewskiej, Stacja Muzeum i Rondo Daszyńskieg...

Jak działa mural antysmogowy?

Mural antysmogowy neutralizuje tlenki azotu, zmniejsza zanieczyszczenia powietrza bardzo szkodliwym formaldehydem oraz zapobiega rozwojowi bakterii i pleśni na powłoce. Eliminuje również nieprzyjemne zapachy, likwiduje wirusy i bakterie znajdujące się bezpośrednio na powierzchni pokrytej warstwą farby oraz niszczy zarodniki grzybów i pleśni, dzięki czemu nie dopuszcza do ich rozwoju. Ponadto tworzy powłokę oddychającą, przez co nie pozwala na gromadzenie się wilgoci wewnątrz ściany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto