Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepsze filmy 2008 roku w Kino.Lab

abc
abc
W Kino.Lab rozpoczął się przegląd filmów zatytułowany „Dziesiątka KINA”. Zobaczymy najbardziej znane produkcje 2008 roku.

Jak co roku, dziennikarze miesięcznika „KINO” wraz przedstawicielami Kino.Lab zapraszają wszystkich miłośników filmów na przegląd najlepszych długometrażowych produkcji, których premiera odbyła się w ubiegłym roku.

Wśród filmów zaproponowanych przez znanych polskich recenzentów znajdziemy takie perełki jak „Motyl i skafander” z fenomenalną kreacją Mathieu Amalrica, czy mroczny thriller braci Coen „To nie jest kraj dla starych ludzi” w doborowej obsadzie: Tommy Lee Jones, Javier Bardem i Woody Harrelson.

Poniżej zamieszczamy pełny program przeglądu wraz z opisami filmów pochodzących od dystrybutorów.


Aż poleje się krew / There Will Be Blood
Daty wyświetlania:
6 lutego, piątek, godz. 19.00

Kalifornia, początek XX wieku. Daniel Plainview wraz z synem, niezależni poszukiwacze złóż nafty docierają do niewielkiego miasteczka Little Boston, w którym rządy sprawuje charyzmatyczny, chorobliwie ambitny kaznodzieja Eli Sunday (Paul Dano). Plainview trafia na bogate źródło ropy. Bezwzględna rywalizacja prowadzi mroczną, przerażającą i gorzką drogą wprost do otchłani szaleństwa.

Raz na jakiś czas powstaje prawdziwa filmowa uczta, godna miana arcydzieła. Tak jest w przypadku znakomicie przyjętego na całym świecie obrazu "Aż poleje się krew" oraz znakomitej, nagrodzonej Oscarem kreacji Daniela Day-Lewisa (Najlepszy aktor, 2007).


Persepolis

Daty wyświetlania:
4 lutego, środa, godz. 20.30
5 lutego, czwartek, godz. 20.30
8 lutego, niedziela, godz. 18.00

"Persepolis" to autobiograficzna opowieść o kobiecie poszukującej swego miejsca na ziemi. Poznajemy ją, gdy fundamentaliści przejmują władzę w Iranie i obserwujemy jej inteligentną grę ze "stróżami moralności".

Uhonorowana nagrodą jury w Cannes filmowa adaptacja najpopularniejszej europejskiej powieści graficznej ostatniej dekady. Francuski kandydat do Oscara.


Klasa / Entre les murs / The Class

Daty wyświetlania:
10 lutego, wtorek, godz. 19.30

François jest nauczycielem. Szkoła, w której pracuje, położona jest w niebezpiecznej dzielnicy. Każda z klas  to swoisty mikrokosmos współczesnej Francji, a przede wszystkim barwna mieszanka różnych osobowości. Są biali i czarni, leniwi i pracowici, błyskotliwi i ślamazarni, sympatyczni i bezwzględni. François jest pasjonatem. Lubi i szanuje swoich uczniów, ma jednak swoje zasady. Nie wszyscy uczniowie je  zaakceptują...


Motyl i skafander / Le Scaphandre et le papillon /The Diving Bell and the Butterfly

Daty wyświetlania:
7 lutego, sobota, godz. 18.00
28 lutego, sobota, godz. 19.00

Prawdziwa historia redaktora francuskiego ELLE, Jean-Dominique'a Bauby, który w wieku 43 lat zostaje sparaliżowany w wyniku udaru. Paraliż obejmuje całe jego ciało z wyjątkiem lewego oka. Mogąc posługiwać się jedynie okiem do komunikowania się z bliskimi, Bauby próbuje odtworzyć wspomnienia i opisać wszystkie aspekty swojego wewnętrznego świata - poczynając od psychicznego udręczenia spowodowanego uwięzieniem we własnym ciele, po wyimaginowane opowieści ze światów, które odwiedził w swoim umyśle.


To nie jest kraj dla starych ludzi / No Country for Old Men

Daty wyświetlania:
7 lutego, sobota, godz. 20.00
8 lutego, niedziela, godz. 20.00

Pewien myśliwy (Llewelyn Moss) znajduje niedaleko granicy z Meksykiem paczkę heroiny, dwa miliony dolarów i wielu zabitych. Zabiera ze sobą gotówkę. Oczywiście obie strony nieudanego interesu chcą odzyskać stracone pieniądze i narkotyki, a także zabić wszystkich świadków. W ten sposób Moss wraz z całą rodziną musi się ukrywać. Nasłany na niego morderca nie ma łatwego zadania, gdyż Moss służył w wojsku i umiejętność zacierania po sobie śladów ma doskonale opanowaną.

Oparty na kanwie opowiadania, którego autorem jest laureat nagrody Pulitzera Cormac McCarthy, film zachwycił zarówno Amerykańską Akademię Filmową, jak i Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej po raz kolejny udowadnia, że Tommy Lee Jones i bracia Coen nie mają sobie równych!


Ciche światło / Stellet licht / Silent Light / Lumière silencieuse / Stilles Licht / Luz silenciosa

Daty wyświetlania:
9 lutego, poniedziałek, godz. 19.00

Johan, mąż i ojciec, sprzeniewierza się Prawu Bożemu. Zakochuje się w innej kobiecie i zdradza z nią żonę. Burzy tym samym harmonię świata, w którym został ukształtowany i zmierza nieuchronnie ku klęsce.

Johan jest mennonitą. Żyje wraz z rodziną w odciętej od świata protestanckiej wiosce na północy Meksyku. Zgodnie z zasadami swojej wiary, powinien być wierny kobiecie, którą poślubił i która wydała na świat jego dzieci. W jego społeczności rozwody nie istnieją. Życie mennonitów to bowiem droga, która wiedzie do świętości. To oznacza, że trzeba przestrzegać surowych reguł: modlić się, ciężko pracować, rezygnować z przyjemności, żyć w prostocie, szanować naturę. Należy wiele od siebie wymagać. To świat jasnych, czystych reguł. Ich nieprzestrzeganie grozi wykluczeniem ze społeczności. Johan dobrze wie, kim jest i czego nie powinien się dopuszczać. Jednak zakochuje się i odkrywa, że człowiekiem rządzi także siła pragnienia i pożądania. Choć ma silne poczucie winy, nie potrafi zrezygnować z zakazanej miłości.


Spotkania na krańcach świata / Encounters at the End of the World

Daty wyświetlania:
11 lutego, środa, godz. 20.30
16 lutego, poniedziałek, godz. 19.00
18 lutego, środa, godz. 20.30

Antarktyda w filmie Herzoga znajduje nowy wymiar i znaczenie. Południowe krańce naszego świata są magnesem dla plejady gwiazd nauki, którym znudziła się postindustrialna cywilizacja codzienności. Naukowcy pracują tu dla ludzkości, która wkrótce… ma opuścić Ziemię. Reżyser stawia pytania o to, kim są, jakie są ich marzenia. Jego bohaterowie są dość ekscentryczni. Elektryczne gitary na dachu stacji naukowej oddalonej o dziesiątki kilometrów od głównego miasteczka, to tylko jeden z wielu przykładów ich indywidualizmu. Hydraulik, wywodzący się z królewskiej rodziny Azteków czy filozof pracujący jako operator koparki, to inny przykład elitarności tego miejsca. Swoboda, z jaką o swojej pracy i jej wyjątkowym charakterze opowiadają, fascynuje i odzwierciedla ich wewnętrzną wolność.

W Mc Murdo, głównej bazie naukowej, która przypomina miasteczko górnicze, nadal stoi dom zbudowany w 1901 roku przez pierwszych zdobywców Antarktydy, Scotta i Shackletona. Herzog pokazuje materiały archiwalne, nadając drugi wymiar oglądanej teraźniejszości. Sposób przedstawiania przyrody Bieguna Południowego i łączenie go ze specyficzną ścieżką dżwiękową dają poczucie zbliżania się do tajemnicy. Na początku filmu dowiadujemy się, że nie będzie to kolejny film o pingwinach. Jednak pewien zagubiony pingwin odciśnie piętno na tym filmie.


Cztery noce z Anną / Four Nights with Anna

Daty wyświetlania:
12 lutego, czwartek, godz. 20.30
17 lutego, wtorek, godz. 19.30
19 lutego, czwartek, godz. 20.30

W szpitalu w prowincjonalnym miasteczku pracuje pielęgniarka Anna (Kinga Preis) i zakochany w niej Leon (Artur Steranko). Kobieta ledwie zauważa introwertycznego adoratora. On tymczasem podejmuje próby zbliżenia się do niej. Leon odurza Annę środkami nasennymi, a w nocy wkrada się do jej pokoju. Obserwuje śpiącą kobietę. Czerpie radość z jej widoku, bliskości. Chce być blisko niej. Każdej kolejnej nocy pozwala sobie na więcej.


33 sceny z życia / 33 Scenes from Life

Daty wyświetlania:
23 lutego, poniedziałek, godz. 19.00
26 lutego, czwartek, godz. 20.30

"33 sceny z życia" to przejmująca i bardzo osobista opowieść o doświadczeniu, jakim jest śmierć bliskiego członka rodziny. O tym jaki ma to wpływ na rodzinę, jak dekonstruuje i bezpowrotnie zmienia życie wszystkich osób. Szczególnie Julii (w tej roli niemiecka aktorka Julia Jentsch) - głównej bohaterki filmu, z perspektywy której obserwujemy wydarzenia.


Ostrożnie, pożądanie / Se, jie / Lust, Caution

Daty wyświetlania:
27 lutego, piątek, godz. 19.00

Poruszająca historia miłosna, rozgrywająca się w okupowanym przez Japończyków Szanghaju pod koniec lat 30. ubiegłego wieku. Młodzi ludzie z podziemnego ruchu oporu planują zamach na współpracującego z okupantem szefa policji pana Yee. Opracowują plan, w którym kluczowa rola przypada nieśmiałej studentce Wong. Ma ona uwieść pana Yee, osłabić jego czujność i tym samym uczynić łatwym celem. Pomimo obaw i zahamowań dziewczyna podejmuje się zadania. Z niewinnej prowincjuszki zmienia się w wyrafinowaną, epatującą seksapilem wielkomiejską piękność. Ofiara wpada w misternie utkaną sieć, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Fascynacja okazuje się obopólna; Wang również nie jest w stanie zachować dystansu i zimnej krwi. Wybucha namiętność o niezwykłej intensywności, która uzależnia od siebie parę kochanków i wydaje się wieść do nieuniknionej katastrofy.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najlepsze filmy 2008 roku w Kino.Lab - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto