MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najstarsze zdjęcia Warszawy w kolorze. Tak wyglądała stolica pod koniec XIX wieku

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Namioty dla wojska Imperium Rosyjskiego, które ustawiły się na placu Zamkowym w 1861 roku, po wprowadzeniu (14 października) stanu wojennego. Wprowadzony na rozkaz cesarza Rosji Aleksandra II przez namiestnika rosyjskiego gen. Karola Lamberta.

W czasie stanu wojennego aresztowano ponad 3 tys. osób, które osadzono w Cytadeli.

Za to zdjęcie Beyer trafił na pół roku do więzienia.
Namioty dla wojska Imperium Rosyjskiego, które ustawiły się na placu Zamkowym w 1861 roku, po wprowadzeniu (14 października) stanu wojennego. Wprowadzony na rozkaz cesarza Rosji Aleksandra II przez namiestnika rosyjskiego gen. Karola Lamberta. W czasie stanu wojennego aresztowano ponad 3 tys. osób, które osadzono w Cytadeli. Za to zdjęcie Beyer trafił na pół roku do więzienia. Narodowe Archiwum Cyfrowe / Karol Beyer
Pierwszym warszawskim fotografem był Karol Beyer. Jego atelier uruchomiono w 1845 roku, przy ul. Senatorskiej. W wolnych chwilach Beyer fotografował panoramę Warszawy. Zdjęcia z XIX wieku i początku XX wieku, dzięki programom graficznym, postanowiliśmy "pokolorować". Jak wyglądała Warszawa z czasów Powstania Styczniowego w kolorze? Zobaczcie zdjęcia.

Karol Adolf Beyer nazywany jest dziś "ojcem polskiej fotografii". Swoje atelier otworzył przy ul. Senatorskiej, w pałacu Błękitnym, w 1845 roku. Nazwał je „Zakład Daguerrotypowy Karola Beyer w Warszawie”. Zajął się nową, nieznaną do tej pory sztuką, fotografią. Beyer zaczynał od portertów, ale wychodząc na balkon swojej pracowni (mieściła się na pierwszym piętrze) uwieczniał także Warszawę. Co ciekawe, działalność narobiła mu sporo kłopotów. W 1861 roku uwiecznił wojskowe biwaki, które pojawiły się po wprowadzeniu stanu wojennego (Warszawa była pod zaborem rosyjskim). Za te zdjęcia tracił na pół roku do więzienia.

Zobacz niezwykłe zdjęcia Warszawy w kolorze

Namioty dla wojska Imperium Rosyjskiego, które ustawiły się na placu Zamkowym w 1861 roku, po wprowadzeniu (14 października) stanu wojennego. Wprowadzony na rozkaz cesarza Rosji Aleksandra II przez namiestnika rosyjskiego gen. Karola Lamberta.

W czasie stanu wojennego aresztowano ponad 3 tys. osób, które osadzono w Cytadeli.

Za to zdjęcie Beyer trafił na pół roku do więzienia.

Najstarsze zdjęcia Warszawy w kolorze. Tak wyglądała stolica...

Postanowiliśmy - wykorzystując obecne możliwości - pokolorować historyczne zdjęcia. W zestawieniu umieściliśmy nie tylko fotografie Karola Beyera (datowane na lata 1860-1870), ale także późniejsze portrety Warszawy z przełomu XIX i XX wieku dostępne w bazie Narodowego Archiwum Cyfrowego. Wybraliśmy charakterystyczne miejsca stolicy. Warto pamiętać, że Warszawa była wtedy znacznie mniejszym miastem. Obejmowała głównie obecne Śródmieście oraz część Woli i Ochoty. A także część Pragi, która do 1791 roku była osobnym miastem.

Oryginał (po lewej) oraz zdjęcie koloryzowane (po prawej).Narodowe Archiwum Cyfrowe / Karol Beyer

Powyżej pokazujemy zdjęcie Karola Beyera wykonane najprawdopodobniej w 1864 roku, czyli tuż po zakończeniu Powstania Styczniowego. Na pierwszym planie widoczna ul. Krakowskie Przedmieście. Na wprost Kolumna Zygmunta, a po lewej Kościół św. Anny.

Oczywiście nie wszystkie kolory mogły zostać wiernie oddane. Programy graficzne nie zastąpią pracy koloryzatorów oraz historyków, którzy często miesiącami zastanawiają się nad tym, jakie kolory miały budynki, obiekty czy stroje spacerowiczów. Do kolorowania wykorzystaliśmy program MyHeritage, którzy wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego. To oznacza, że każde "pokolorowane" poprawia możliwości tego programu.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto