Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niewidomych życie kulturalne

Sonia Tulczyńska
FOT. WOJCIECH MATUSIK / POLSKAPRESSE
Teatr Dramatyczny, dzięki wprowadzeniu audiodeskrypcji trzy lata temu, jest dostępny dla niewidomych. Goście otrzymują specjalne zestawy słuchawkowe, w których na bieżąco opisywane są wydarzenia ze sceny. Warszawa jednak wciąż pozostaje w tyle za innymi miastami, w kwestii udogodnień dla niewidzących.

Od szczegółu do szczegółu
W warszawskim Teatrze Dramatycznym raz w miesiącu niewidomi mogą przyjść na sztukę. Dostają zestawy słuchawkowe, w których słyszą specjalnie przygotowany komentarz. Miłogost Reczek, aktor i lektor Teatru Dramatycznego podkreśla, że przy opisywaniu bardzo ważna jest precyzja. Istotne jest też dokładne odzwierciedlenie kolorystyki sceny oraz wyglądu aktorów – ich fryzur, butów i ubrań.

Warszawiacy wciąż czekają na publiczne rowery

W Warszawie audiodeskrypcja to ciągle rzadkość
- Teraz nigdzie się już nie czyta na żywo, a tu inaczej się nie da. Nie można mnie nagrać i później odtworzyć w czasie przedstawienia, bo za każdym razem jest ono grane inaczej – mówi lektor i dodaje: - Na scenie jestem od 26 lat, a o audiodeksrypcji usłyszałem trzy lata temu. Wcześniej nie zauważałem na widowni niewidomych.

Drzewa wyjdą na ulice Warszawy!

Za szybka akcja
Miłogost Reczek podkreśla, że tekst przez niego czytany ma swoją poetykę. Jest on wcześniej przygotowywany i weryfikowany podczas prób. Bardzo ważne jest to, aby lektor nie zakłócał dialogów aktorów, co czasami jednak staje się niemożliwe. Jest tak w przypadku szybkich akcji na scenie, wtedy dokładne opisywanie wydarzeń jest nierealne. I na to Reczek znalazł sposób. Jego relacje umieszczono w strukturze przedstawienia i słyszą go z głośników wszyscy. Widzący i niewidzący.

"Bieg dookoła zoo" - event bijący rekordy

Dbają o swój interes
Do teatru przychodzą stali niewidomi widzowie. Jest ich około dziesięciu na każdym spektaklu. Dbają o to, aby spektakle z audiodeskrypcją były dla nich dostępne. Kiedy pojawiła się informacja o zawieszeniu spotkań na czas festiwalu teatralnego – widzowie dzwonili i prosili o wznowienie spektakli.

11. Tydzień Kina Hiszpańskiego w Warszawie

Obiecują zmiany
Urząd miasta chce umożliwić osobom niewidomym uczestniczenie w życiu kulturalnym. Dlatego planuje do końca roku przygotować trzy inne spektakle w różnych teatrach. Docelowo stołeczny ratusz planuje wprowadzenie audiodeskrypcji do wszystkich teatrów w stolicy.

Źródło: [warszawa.gazeta.pl](http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,9259078,Teatr_dla_niewidomych__Juz_dziala_w_Palacu_Kultury.html)_

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto