Nowe drogi na Mazowszu. GDDKiA: 300 kilometrów tras w realizacji, ponad dwa razy tyle w przygotowaniu

Michał Skorupka
Michał Skorupka
Nowe drogi na Mazowszu. GDDKiA: projektujemy ponad 650 kilometrów tras
Nowe drogi na Mazowszu. GDDKiA: projektujemy ponad 650 kilometrów tras GDDKiA
Na Mazowszu trwa budowa ponad 300 kilometrów nowych dróg, a w przygotowaniu jest ponad dwa razy tyle, czyli ok. 650 kilometrów. - Przygotowujemy dokumentacje projektowe dla autostrad, dróg ekspresowych i dróg głównych ruchu przyspieszonego (głównie obwodnic). Są one w różnych fazach opracowania, zaczynając od studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego po koncepcję programową - informuje w najnowszym komunikacie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała w najnowszym komunikacie informacje dotyczące budowy nowych dróg na terenie województwa mazowieckiego.

Nowe drogi na Mazowszu. GDDKiA: projektujemy ponad 650 kilometrów tras

Nowe drogi na Mazowszu. GDDKiA: 300 kilometrów tras w realiz...

Przygotowujemy dokumentacje projektowe dla autostrad, dróg ekspresowych i dróg głównych ruchu przyspieszonego (głównie obwodnic). Są one w różnych fazach opracowania, zaczynając od studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego po koncepcję programową - informuje Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka prasowa GDDKiA w Warszawie.

Obecnie na Mazowszu w realizacji jest ponad 300 kilometrów nowych dróg, a w przygotowaniu ponad dwa razy tyle, czyli ok. 650 kilometrów.

A2 po wschodniej i zachodniej stronie Warszawy

GDDKiA przypomina, że we wrześniu 2021 roku podpisano umowę na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji umożliwiających realizacje robót w terenie dla ostatniego odcinka autostrady A2 od Białej Podlaskiej do granicy z Białorusią.

W styczniu 2022 r. planujemy złożyć do Wojewody Lubelskiego wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji - informuje GDDKiA.

Z kolei na przełomie czerwca i lipca 2021 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad uzyskała decyzje środowiskowe na poszerzenie autostrady A2 w województwach łódzkim i mazowieckim. - Oznacza to, że w sumie ok. 89 km autostrady zyska dodatkowy pas ruchu - wyjaśnia GDDKiA w komunikacie.

Po pozyskaniu finansowania, niezwłocznie ogłosimy przetarg i wskażemy harmonogram realizacji inwestycji. Docelowo autostrada od węzła Konotopa do węzła Pruszków będzie miała po cztery pasy ruchu na jednej jezdni, natomiast dalszy odcinek do węzła Łódź Północ trzy pasy ruchu. Rozbudowany odcinek autostrady A2 ma w przyszłości ułatwić szybki i bezpieczny dojazd m.in. do Centralnego Portu Komunikacyjnego - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Drogi S7 i S12

GDDKiA informuje, że dla odcinka Czosnów - Kiełpin przygotowywane są dokumenty do ogłoszenia przetargu na zaprojektowanie i budowę trasy. Po przyznaniu środków finansowych ogłoszone zostanie postępowanie przetargowe na realizację zadania.

Natomiast dla odcinka Kiełpin - Warszawa przygotowujemy dokumentację niezbędną do ogłoszenia przetargu na kolejny etap realizacji inwestycji. 16 listopada br. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpatrzył odwołania od decyzji środowiskowej dla budowy tego odcinka według wariantu II. Oznacza to, że ostateczna decyzja środowiskowa daje nam zielone światło do pozyskania finansowania na realizację inwestycji. Harmonogram jej realizacji będziemy mogli podać po uzyskaniu środków finansowych - czytamy w komunikacie.

Przygotowywana jest także dokumentacja projektowa dla drogi ekspresowej S12 od granicy woj. mazowieckiego i łódzkiego do Radomia i dalej do obwodnicy Puław w woj. lubelskim. GDDKiA informuje, że studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe z elementami koncepcji programowej oraz materiałami do uzyskania decyzji środowiskowej realizowane jest przez dwie firmy projektowe.

Dla odcinka na zachód od Radomia, wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej (DŚU) został złożony w grudniu 2019 r., a na wschód od Radomia w październiku 2021 r. Dla odcinka S12 od gr. woj. łódzkiego do Radomia DŚU została wydana 25 października 2021 r. W przypadku odcinka S12 Radom - Puławy toczy się postępowanie administracyjne prowadzone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie. Po zapewnieniu środków finansowych przystąpimy do dalszych działań - wyjaśnia GDDKiA.

Prace na S17 i S19

W komunikacie czytamy, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska uchylił w całości decyzje Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy Wschodniej Obwodnicy Warszawy na odcinkach S17 Drewnica - Ząbki oraz Ząbki - Warszawa Wschód (Zakręt).

Umorzone zostały także postępowania przed Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Białymstoku dla obu powyższych przedsięwzięć.

Obecnie oczekujemy na kontynuowanie sprawy przez RDOŚ w Warszawie, poprzez rozpatrzenie złożonych w 2015 r. wniosków o wydanie DŚU. Dalsze działania w sprawie będą uzależnione od ewentualnych wniosków i informacji otrzymanych z RDOŚ w Warszawie. Niezależnie od tego, toczy się postępowanie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie, ponieważ na decyzje GDOŚ zostały złożone skargi. Wydanie prawomocnego wyroku sądu administracyjnego w sprawie decyzji środowiskowych umożliwi GDDKiA podjęcie dalszych działań w zakresie realizacji tej inwestycji - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA informuje również, że trwają prace na 33 km drogi ekspresowej S19 (odcinek od granicy z woj. podlaskiego - Łosice - granica z woj. lubelskim), przebiegającej przez teren województwa mazowieckiego. Obecnie trwają tam przygotowania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej. - 10 grudnia 2021 r. złożony został do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie wniosek o uzyskanie DŚU - czytamy w komunikacie.

GDDKiA: 11 obwodnic mazowieckich miast 

GDDKiA podaje w komunikacie, że w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 na Mazowszu powstaną dwie obwodnice. W realizacji jest obwodnica Kołbieli, z kolei dla obwodnicy Łochowa prowadzona jest procedura uzyskania DŚU. Kolejne dziewięć obwodnic planowane jest w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Chodzi o obwodnice:

  • Ciechanowa
  • Lipska
  • Łącka
  • Ostrołęki
  • Pułtuska
  • Siedlec
  • Skaryszewa
  • Sokołowa Podlaskiego
  • Zwolenia

Droga S10 i Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej (OAW)

GDDKiA informuje w komunikacie, że opracowano Studium korytarzowe dla drogi ekspresowej S10 (odcinek Toruń - Warszawa) wraz z Obwodnicą Aglomeracji Warszawskiej.

Przebieg przyszłej S10 od autostrady A1 w kierunku połączenia z OAW zakłada przejście w sąsiedztwie Płocka w sposób umożliwiający przejęcie ruchu tranzytowego przechodzącego przez miasto, z uwzględnieniem skomunikowania z rafinerią i jej rozbudowy. Połączenie z OAW przewidziano na przecięciu z obecną DK50 pomiędzy Wyszogrodem a Płońskiem. Szacunkowa długość S10 wyniosłaby ok. 100 km - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

GDDKiA wyjaśnia, że Warianty OAW "to jedynie osie korytarzy wariantów wskazanych podczas opracowania Studium korytarzowego. Korytarze dla danego wariantu mają po ok. 5 km szerokości. Docelowo pod przyszłą budowę drogi na odcinku szlakowym potrzebny będzie pas o szerokości ok. 100 m. Nieco więcej w miejscach węzłów i MOP".

W komunikacie czytamy, że obecna faza jest etapem początkowym, a wskazane przebiegi są jedynie wstępnie wytypowanymi korytarzami.

Wstępne korytarze logistyczne nie przesądzają w żaden sposób o przebiegu przyszłej drogi przez konkretne nieruchomości. Jeszcze w tym roku planujemy ogłosić przetarg na Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe wraz z materiałami niezbędnymi do uzyskania DŚU dla S10 oraz części OAW między jej północnym a południowym połączeniem z DK7/S7 - informuje GDDKiA.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad informuje, że ustalenie docelowego przebiegu inwestycji nastąpi w procedurze wydania DŚU przez właściwego miejscowo Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.

Rozwiązanie, dla którego zostanie wydana DŚU, na kolejnym etapie prac projektowych będzie podlegało uszczegółowieniom. Dalsze prace będzie można prowadzić po pozyskaniu na nie środków finansowych - czytamy w komunikacie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ireneusz Zyska - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie