MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy zabytek w Warszawie. To wielopoziomowy garaż dawnej Zajezdni Służby Zdrowia

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Nowy zabytek w Warszawie
Nowy zabytek w Warszawie Aleksy Witwicki
Garaż wielopoziomowy przy ulicy Jana Pawła Woronicza 19 w Warszawie wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Ten unikalny budynek, wybudowany w latach 1956-1958, stanowi istotną wartość zarówno architektoniczną, jak i historyczną.

Serpentynowy garaż przy Woronicza został zabytkiem

Prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego budynek wielopoziomowego garażu dawnej Zajezdni Służby Zdrowia dla Stołecznej Kolumny Transportu Sanitarnego, przy ulicy Jana Pawła Woronicza 19, w Warszawie. Jak zaznacza konserwator - ten unikalny budynek stanowi istotną wartość historyczną i architektoniczną.

Koncepcja budowy garaży wielopoziomowych na terenach miejskich sięga dwudziestolecia międzywojennego, a po 1945 roku powrócono do niej. Budynek przy ulicy Woronicza 19 był pierwszym tego typu projektem zrealizowanym w stolicy. Już od początku wyróżniał się nie tylko śmiałą formą architektoniczną, ale również połączeniem cech modernizmu z elementami architektury z przeszłości. Był to doskonały przykład nowoczesnej architektury modernistycznej, która nie podlegała narzuconym odgórnie trendom socrealizmu. Projektanci mieli możliwość zachowania odsłoniętej konstrukcji żelbetowej ramp i stropów na poszczególnych kondygnacjach, które nawiązywały do rozwiązań stosowanych przez takich architektów jak Le Corbusier, między innymi w Unite d'Habitation w Marsylii.

Aktywiści chcą wpisać unikatową wieżę kolejową do rejestru.

Unikatowa wieża kolejowa na Odolanach może zostać zabytkiem....

"Wartość naukowa i źródło wiedzy"

Budynek przy ulicy Woronicza 19 jest ważnym źródłem informacji na temat rozwoju budownictwa użyteczności publicznej i przemysłowej w latach 50. XX wieku. Wartość naukowa tego obiektu wynika zarówno z technologii wykonania, użytych materiałów budowlanych, jak i zastosowanych rozwiązań technicznych i funkcjonalnych. Szczególnie istotne jest wykorzystanie konstrukcji żelbetowej do spiralnych ramp, które umożliwiają pionową komunikację pojazdów na wszystkich kondygnacjach budynku. Ponadto, budynek stanowi ważne źródło wiedzy na temat rozwoju motoryzacji, zapotrzebowania na garaże wielopoziomowe oraz działalności Centralnego Biura Studiów i Projektów Transportu Drogowego i Lotniczego oraz Kolumny Transportu Sanitarnego w Warszawie.

Wartość historyczna tego budynku jest więc niezaprzeczalna. Jest on pierwszym zrealizowanym garażem wielopoziomowym w powojennej Warszawie. Służył on przez wiele lat jako miejsce funkcjonowania transportu służb pogotowia ratunkowego, będąc niezwykle istotnym elementem infrastruktury medycznej miasta. Projekt architektoniczny powstał w Centralnym Biurze Studiów i Projektów Transportu Drogowego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto