Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nycz: Nie używajmy Powstania w bieżących sporach

boa
boa
– Nie wykorzystujmy Powstania do załatwiania dzisiejszych interesów – apelował abp Kazimierz Nycz podczas mszy polowej na placu Krasińskich, w przeddzień 65. rocznicy zrywu.

– Debata nad Powstaniem Warszawskim objawia, ale też kształtuje nasz system wartości. Pokazuje czy jesteśmy uczestnikami, czy też wyłącznie widzami i krytykami. Czy tamte wydarzenia wykorzystujemy tylko do naszych dzisiejszych korzyści i interesów – podkreślił w homilii metropolita warszawski.

Uroczystej mszy świętej na placu Krasińskich przewodniczył prymas Polski kardynał Józef Glemp. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele władz, m.in. prezydent Lech Kaczyński, premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a także mieszkańcy stolicy i kombatanci.

"Bohaterstwo powstańców podziwiali wrogowie"

- Powstanie Warszawskie było wielkim wybuchem polskiego dążenia do wolności i niepodległości, a bohaterstwo powstańców podziwiali nawet ich wrogowie – powiedział Lech Kaczyński i dodał: - Hołd złożony bohaterom Powstania jest hołdem nie tylko dla przeszłości. Jest hołdem ku przyszłości. Jest hołdem, ponieważ Powstanie stworzyło moralną podstawę naszej niepodległości. Wolności narodu i jego obywateli.

"Nie roztrwońmy wolności"

Z kolei Prezes Związku Powstańców Warszawskich Zbigniew Ścibor-Rylski odniósł się do politycznej oceny wydarzeń z 1944 r. – Wydaje się, że dzisiaj nadrzędną sprawą jest to, czy Polska potrafi cieszyć się wolnością, czy nie roztrwonimy wywalczonego skarbu w sporach i wzajemnych urazach – mówił Ścibor-Rylski.

"Sierpień '44 to narodowa relikwia"

Prezydent Warszawy Hanna-Gronkiewicz-Waltz dodała, że tylko dzięki żołnierzom, ich rodzinom i nauczycielom pamięć o Powstaniu przetrwała. – Powstańcy pokazali nam, że walka o najwyższe ideały jest prawem każdego człowieka. Wierzymy, że ich ofiara nie poszła na marne. Sierpień ’44 pozostał narodową relikwią o tajemniczej sile oddziaływania i stał się moralnym oparciem dla „Solidarności” – zaznaczyła prezydent stolicy.

Po 20.00 na placu Krasińskich odczytano Apel Poległych. Była też salwa honorowa oraz uroczyste złożenie wieńców przed pomnikiem Powstania Warszawskiego. Na koniec zgromadzeni wysłuchali Oratorium „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”, napisanego na podstawie książki Mirona Białoszewskiego.

Główne uroczystości państwowe zaplanowano na sobotę, 1 sierpnia. Odbędą się one tradycyjnie o 17.00, czyli w Godzinę „W”, pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.



Czytaj także:
Drogowy horror w weekend
Obchody 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [SERWIS SPECJALNY]
On nie chce uczcić Powstania Warszawskiego
Uczcili żołnierzy Żywiciela
Odszukaj Werkę, a znajdziesz prawdę o ‘44

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto