Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Powstania Warszawskiego szuka wolontariuszy. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę historycznego zrywu

Kamil Jabłczyński
Kamil Jabłczyński
Okrągła 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego wybije już 1 sierpnia tego roku. Z tej okazji Muzeum Powstania Warszawskiego już teraz zaczyna poszukiwania wolontariuszy. Blisko 800 osób będzie zaangażowanych w działania na rzecz Powstańców, a także w służbę w jednym z 365 miejsc pamięci Powstania Warszawskiego w ramach akcji „Wolność łączy”. Sprawdzamy, kiedy można się zgłaszać.

Czym zajmują się wolontariusze Muzeum Powstania Warszawskiego?

- Co roku zgłaszają się do nas nowe osoby, które chcą przeżyć niezwykłą przygodę - wziąć udział w obchodach Powstania Warszawskiego, uczcić pamięć o bohaterach z sierpnia i września 1944 roku, dotknąć historii. To bezcenna lekcja o życiu, o tym, co jest ważne - mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Jak zaznacza, muzeum oferuje różne formy wolontariatu prowadzenie wywiadów z potomkami Powstańców Warszawskich w ramach projektu „Korzenie pamięci”, poszerzanie wiedzy o powstaniu poprzez ukończenie szkolenia i zostać wolontariuszem-przewodnikiem, można także wspierać edukację dzieci lub wziąć udział w akcji „Paczka dla Powstańca”.

W wakacje wolontariusze będą wspierać organizację oficjalnych uroczystości, licznych wydarzeń kulturalno-edukacyjnych i akcji społecznych oraz nieść wsparcie Powstańcom – zarówno tym mieszkającym w Warszawie, jak i tym przybywającym na obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego z całej Polski i z zagranicy.

Do wolontariatu mogą się zgłaszać osoby, które ukończyły 14 lat.


wolontariusze muzeum
Muzeum Powstania Warszawskiego


80. rocznica wybuchu powstania a wolontariat



Możliwe są dwa rodzaje współpracy: długo- i krótkoterminowa.

Nabór trwa do 31 maja 2024 roku, a ankiety rekrutacyjne dostępne są na stronie muzeum. W przypadku osób, które chcą pomóc tylko 1 sierpnia jest to pomoc podczas akcji społecznej „Wolność łączy” i polega na służbie 1 sierpnia 2024 roku o godz. 17.00 w jednym z 365 miejsc pamięci Powstania Warszawskiego. Osoby, które chcą współpracować dłużej, wolontariat (wakacyjno-obchodowy), muzeum oferuje zaangażowanie w pomoc kombatantom i ich rodzinom, przygotowaniu i realizacji wydarzeń obchodowych takich jak koncerty, spektakle, gry i akcje miejskie, jak również na wsparciu codziennej działalności Muzeum w Dziale Obsługi Ekspozycji oraz Dziale Edukacyjnym. Z każdym z kandydatów na wolontariusza zostanie przeprowadzona rozmowa wstępna, wybrane osoby zostaną zaproszone na szkolenia organizacyjne i specjalistyczne.

Jak co roku Warszawa przygotowuje się do obchodów rocznicowych już kilka miesięcy wcześniej. W tym roku to już 80. rocznica największego zrywu niepodległościowego w czasie II wojny światowej. W zeszłym roku już pod koniec lipca organizowano koncerty muzyczne związane z utworami nawiązującymi do Powstania Warszawskiego, najwięcej wydarzeń dotyczy oczywiście 1 sierpnia, ale nie tylko. Odbywają się biegi powstańcze, masy krytyczne, marsze pamięci, a także liczne wydarzenia kulturalne. Na oficjalny program obchodów przyjdzie nam jeszcze jednak poczekać - prawdopodobnie do lipca.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto