Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej

Karolina Eljaszak
Karolina Eljaszak
Marsz Cieni, wystawa, komiks i multimedialne widowisko - tak Warszawa uczci pamięć zamordowanych w 1940 roku.

- Centralne i największe obchody krajowe 70. rocznicy zbrodni katyńskiej będą miały miejsce w Warszawie, by oddać hołd prawie 22 tys. obywateli RP, którzy zginęli na rozkaz najwyższych władz partyjnych i państwowych Związku Sowieckiego – zapowiada Andrzej Przewoźnik, Sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Katyń dla młodych

W 70 lat po tragedii Polska przygotowała kampanię społeczno-edukacyjną, by obchody rocznicy nie skończyły się na składaniu kwiatów przy pomnikach, ale wzbogaciły wiedzę najmłodszych pokoleń, które przejmą obowiązek kultywowania pamięci o zamordowanych na wschodzie. W związku z tym prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwraca uwagę na świadomość młodzieży o wydarzeniach w 1940 roku i przypomina, że Katyń jako kwestia społeczna nie istniał.

- Film „Katyń” Andrzeja Wajdy przybliżył te wydarzenia młodemu pokoleniu. Dzięki temu młodzi wiedzą więcej, niż my w ich wieku – mówiła prezydent. – Ofiary zostały zamordowane dwukrotnie. Raz strzałem w tył głowy, drugi raz, gdy pamięć o nich fałszowano, a potem dziesiątki lat starano się wymazać, co nigdy się nie udało.

III Katyński Marsz Cieni

By uczcić pamięć oficerów, policjantów, duchownych, prawników, literatów, profesorów i kupców 11 kwietnia ulicami Warszawy przejdzie III Katyński Marsz Cieni. To pierwszy punkt obchodów. Inscenizację koordynuje Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Przemarsz rozpocznie się o godz. 15.00 przed Muzeum Wojska Polskiego. Kolejne jego etapy to: Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, plac Zamkowy, Barbakan, ul. Długa, pl. Krasińskich, pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie (godz. 16.15).

W poniedziałek, 12 kwietnia, na Krakowskim Przedmieściu na placu przed kościołem św. Anny stanie wystawa, prezentująca wiele nowych dokumentów i faktów o Katyniu. Pojawią się na niej m.in. zdjęcia odpowiedzialnych za zbrodnię: tych, którzy wydali rozkazy, ale też tych, którzy mordowali. Upublicznione zostaną zdjęcia dołu nr 8, o którym badacze wciąż nic nie wiedzą oraz kolejne nieznane dotąd nazwiska zabitych oficerów wraz z informacjami, jakie przedmioty przy nich znaleziono. Wystawa będzie wykonana w kilku kopiach, by wędrować po kraju, a także stanie się pierwszą polską wystawą pokazaną w Bibliotece Kongresu Stanów Zjednoczonych (5 maja). Stamtąd pojedzie m.in. do Chicago i Nowego Jorku.

Główne obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej będą miały miejsce w Warszawie we wtorek 13 kwietnia:

godz. 9.00 - 10.00
złożenie kwiatów przy Kamieniu przy Pl. Zamkowym (róg ul. Senatorskiej i Podwala) i Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie

godz. 10.00
Uroczysta msza święta, (odprawi ją ks. gen. dyw. Tadeusz Płoski, biskup polowy wojska polskiego), złożenie kwiatów w Kaplicy Katyńskiej
Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15

godz. 12.00
Uroczysta zmiana posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz uroczystość złożenia wieńców
Pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego

ok. godz. 12. 45
Uroczystość posadzenia Drzewa Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Ogród Saski

godz. 14.30
Uroczyste złożenie kwiatów w Dolince Katyńskiej
Modlitwa ekumeniczna
Cmentarz Wojskowy na Powązkach, kwatera A 26, ul. Powązkowska

godz. 15.00 – 16.00
złożenie kwiatów przy Memoriale Katyńskim, Stare Powązki

Katyń według sztuki współczesnej

Obchodom towarzyszy rysunkowy mroczny spot telewizyjny, zachowany w czarno-bieli i kolorze czerwonym – jak sowiecka gwiazda, jak cierń i krew. To fragment multimedialnego koncertu „Pamiętam. Katyń 1940”, przygotowanego przez Studio Platige Image Tomasza Bagińskiego oraz artystę L.U.C. (Łukasza Rostkowskiego).

Dlaczego twórcy postawili na awangardowych artystów? – Połowa badanych młodych ludzi nie wie, co wydarzyło się w Katyniu. Dlatego nowoczesna w swoim przekazie forma, reprezentowana przez twórców młodego pokolenia, L.U.C. i Platige Image, będzie tym, czego oczekuje odbiorca. W godnym stylu – wyjaśnia Andrzej Przewoźnik.

Przy pracy nad spektaklem wykorzystano archiwalne zapisy filmowe i dźwiękowe oraz specjalnie skomponowaną muzykę na klasyczne instrumenty. Reżyserem widowiska jest Konrad Smuga. Zobaczymy je w Teatrze Wielkim 13 kwietnia 2010 r. o godz. 20.00. Koncert zostanie pokazany także 22 kwietnia w Łodzi i 28 kwietnia w Katowicach. Obowiązują zaproszenia.

Filmy, komiks i billboardy

Kolejnym multimedialnym projektem, towarzyszącym 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, są 3-minutowe „Epitafia Katyńskie”. To cykl kilkudziesięciu krótkometrażowych filmów, przedstawiających indywidualne życiorysy zamordowanych na podstawie dokumentów z tamtych czasów. „Epitafia Katyńskie” będą emitowane przez TVP oraz sieć kin studyjnych w Warszawie (m.in. Kinoteka, Kultura, Nove Kino Praha) i Krakowie.

Dla popularyzacji wiedzy o Katyniu wśród młodych ludzi, organizatorzy obchodów zdecydowali się na jeszcze jedną współczesną formę. - W drugiej połowie roku pojawi się komiks, oparty na losach Józefa Czapskiego – informuje Andrzej Przewoźnik.

Kampanię uzupełni 350 billboardów, nawiązujących do rocznicy mordu około 22 tysięcy Polaków w Katyniu, które zawisną w całej Polsce.


Zobacz również:
Katyński Marsz Cieni przeszedł przez Warszawę
Marszałek Piłsudski przybył do Warszawy [wideo]
Zamachu na Kutscherę w tym roku nie będzie

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto