Obostrzenia na Wielkanoc 2021. Lockdown do 9 kwietnia. Limity w kościołach, zamknięte m.in. salony fryzjerskie, markety budowlane i żłobki

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński

Wideo

Zobacz galerię (17 zdjęć)
W czwartek odnotowaliśmy rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że „ograniczenie swobód i działalności gospodarczej jest koniecznie”. - Myślę, że ludzie to rozumieją – mówił. Z oklei minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że znacznie ograniczony zostanie handel, zamknięte zostaną też usługi fryzjerskie i kosmetyczne. W domu zostaną również podopieczni żłobków i przedszkoli.

Premier stwierdził, że napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny. - Polska dzisiaj znajduje się w najtrudniejszym momencie pandemii od 13 miesięcy. To musimy sobie bardzo otwarcie powiedzieć i przyznać. Napór trzeciej fali koronawirusa jest bardzo silny. Dzisiaj mamy zarejestrowany najwyższy wzrost zakażeń, ponad 34 tysiące. Na tę chwilę mamy zajętych ponad 70 proc. łóżek i ponad 70 proc. łóżek respiratorowych – mówił. - Zrobimy wszystko, żeby uniknąć tego scenariusza – dodał szef rządu.

Morawiecki wskazał, że „wąskim gardłem” w walce z przyrostem zakażeń jest dostępność szczepionek. - Mamy 5 mln zaszczepionych. Możemy szczepić więcej, ale brakuje szczepionek – tłumaczył.

Dodał, że problemem jest także dostępność lekarzy, pielęgniarek, służb medycznych, które pracują bardzo ciężko, po 12 godzin na dobę przy pacjencie respiratorowym. - Ale po prostu nie jesteśmy w stanie więcej lekarzy i pielęgniarek dzisiaj mieć, poprosić o pomoc. Dobrą wiadomością jest fakt, że w wyniku zaszczepienia większości służby zdrowia nie dochodzi zasadniczo do ciężkich przypadków i bardzo rzadko dochodzi do sytuacji zakażeń w służbie zdrowia – mówił premier.

Morawiecki: Ograniczenie swobód i działalności gospodarczej jest koniecznie

Mateusz Morawiecki stwierdził, że trudne decyzje są konieczne. - Musimy opanować tę falę, żeby za 2-3 tygodnie było widać, że jesteśmy w lepszym trendzie – mówił.

Dodał, że „ograniczenie swobód i działalności gospodarczej jest koniecznie”. - Myślę, że ludzie to rozumieją – mówił.
Wskazał, że sytuacja epidemiczna nie pozostawia nam za wiele marginesu swobody. Dziś przedstawimy kolejne obostrzenia – zapowiedział premier.- Musimy walczyć o kilka spraw, a przede wszystkim o dwie podstawowe zdrowie i życie Polaków i miejsca pracy Polaków – dodał.

Szef rządu przypomniał, że w lutym „niektóre branże” zostały poluzowane, dziś trzeba znów zaostrzyć restrykcje.

Morawiecki do opozycji: Nie zaostrzajcie sytuacji

- Apeluję do opozycji: Jeśli nie chcecie współpracować z rządem - nie zaostrzajcie sytuacji – mówił premier. - Przypomnijmy sobie tylko, co proponowała opozycja w sytuacji służby zdrowia - komercjalizację. Czy służba prywatna, do której mam szacunek, ratuje zdrowie i życie pacjentów COVID-19? - pytał.

Dodał, że tylko państwo w najtrudniejszych chwilach próby „rzuciło wszystkie swoje środki po to, żeby ratować zdrowie, życie Polaków, a jednocześnie miejsca pracy i gospodarkę”.

Niedzielski: Trzecia fala przewyższy to z czym mieliśmy do czynienia na jesieni

Obecny na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski przekazał, że trzecia fala przewyższy to z czym mieliśmy do czynienia na jesieni.

Dodał, że sytuacja na Śląsku na pewno będzie wymagała stosowania specjalnych rozwiązań - być może transportu pacjentów poza region.

Z kolei zdaniem ministra województwo warmińsko-mazurskie jest przykładem tego, jak skutecznie działają obostrzenia. - Najważniejszą kwestią jest baza łóżkowa (…) Szpitale tymczasowe odgrywają w systemie bardzo ważną już w tej chwili rolę -mówił.

Niedzielski: Od 27 marca nowe zasady bezpieczeństwa

- Od najbliższej soboty nowe zasady bezpieczeństwa. Będą obowiązywały przez dwa tygodnie – przekazał Niedzielski.

Nowe obostrzenia na Wielkanoc. Ograniczenia handlu i usługach

Minister poinformował, że wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych zostaną zamknięte. Hurtownie i składy budowlane będą dostępne, zakaz dotyczy tylko sprzedaży detalicznej.

W placówkach handlowych i innych miejscach wielkopowierzchniowych jak np. poczta, targ, obowiązywać będzie zasada 1 osoby na 15 metrów kwadratowych w placówkach powyżej 100 metrów kwadratowych.

Do 9 kwietnia zamknięte zostaną salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne zostaną zamknięte.

Lockdown. Zamknięcie przeszkoli i żłobków i zmiany w sporcie

- Zamknięte zostaną przedszkola i żłobki, będzie zapewniona opieka dla dzieci medyków i służb porządkowych – przekazał szef resortu zdrowia.

Dodał, że wyjątek stanowi opieka nad dziećmi personelu medycznego i przedstawicieli służb mundurowych. - Co ważne, rodzice będą mogli nadal korzystać z zasiłku opiekuńczego - mówił.

Obostrzenia na Wielkanoc 2021. Nowe limity w kościołach

Niedzielski przekazał również, że w miejscach kultu religijnego będzie nyw limit wiernych - maksymalnie jedna osoba na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości 1,5 metra (wcześniej 15 metrów kwadratowych). - Nie ma żadnego wyróżniania i dyskryminowania. Spotkałem się z sekretarzem Episkopatu. Kościół zobowiązał się do przestrzegania zasad - mówił Niedzielski.

Administracja publiczna przejdzie na pracę zdalną

Minister zdrowia przekazał, ze rząd zdecydowanie rekomenduje przejście na pracę zdalną.

Pytany przez dziennikarzy premier Morawiecki czy urzędy i sądy także przejdą na pracę zdalną, dopowiedział, że na taką formę racy zostanie skierowana cała administracja publiczna zostanie skierowana na pracę zdalną. - Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Apeluję o to samo do przedsiębiorców prywatnych – mówił.

Dalsze szczepienia

Minister zdrowia pytany był z kolei, czy będą zaszczepione nowe grupy zawodowe? - Realizujemy te zobowiązania, które zdefiniowaliśmy wcześniej. Zwiększamy liczbę szczepień, ale wciąż jest ich za mało i nie możemy wyjść poza te grupy, które określiliśmy – odpowiedział Niedzielski.

Szef rządu wskazał natomiast, że na przykładzie szczepień kadry medycznej „widzimy skuteczność szczepionek”. - Poziom zakażeń i zgonów spada. Dzięki szczepionkom mamy dużo lepszą dostępność medyków – mówił.

Dodał, że szczepionki są naszą jedyną bronią dzisiaj są szczepionki. - Zaraz po konferencji rozpoczynamy posiedzenie RE. W ostatnich dniach, tygodniach codziennie rozmawiam z premierami, prezydent państw UE o tym, żeby zmusić KE i poprzez nią firmy farmaceutyczne do jak największej dostępności szczepionek. Dostępność szczepionek jest jedynym dzisiaj wąskim gardłem w polskim procesie szczepienia. Mamy ponad 5 milinów osób zaszczepionych. Możemy szczepić około 10 milionów osób miesięcznie, tylko potrzebujemy dostępnych szczepionek – mówił.

Będą kary za zagraniczny wyjazd egzotyczny?

Adam Niedzielski wo odpowiedzi na pytanie o ewentualne kary za zagraniczne egzotyczne wyjazdy stwierdził, ze na razie rząd nie poruszał tego tematu. - Ale to nie jest wykluczone. Straż graniczna pilnuje skierowania na kwarantannę. Moim zdaniem takie wyjazdy są niestosowne wobec tych, którzy biorą na siebie ciężar walki z koronawirusem – mówił.

Opozycja odpowiada premierowi: Zamiast przeprosić kolejny raz atakuje

Z inicjatywy Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL dziś w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne, z udziałem samorządowców, dotyczące unijnego Funduszu Odbudowy oraz Krajowego Planu Odbudowy.

Po spotkaniu liderzy partii odnieśli się do działań rządu związanych z pandemią i krytyki premiera.

Lider PO Borys Budka stwierdził, że premier Morawiecki nie przygotował Polski na trzecią falę pandemii, bo „bił się o stołki, bo ma Ziobrę, Gowina z drugiej strony”. - Bo zajmowali się przez miesiące tylko tym, które spółki skarbu państwa mają do kogo należeć, bo zajmowali się obroną Obajtka, jak dzielić wpływy i stanowiska. Dzisiaj premier zamiast przeprosić kolejny raz atakuje. Tak, panie premierze, to jest pana koniec – mówił Budka.

Dodał, że prezes PiS Jarosław Kaczyński wydał na Morawieckiego „polityczny wyrok, tylko odwleka jego wykonanie”. - To jest najgorsze, że w tym najtrudniejszym momencie pandemii gra pan zdrowiem i życiem Polaków. Niech pan przeprosi rodziny 50 tysięcy zmarłych na Covid – stwierdził.

- To my możemy do pana premiera apelować o zejście na ziemię, o zajęcie się sprawami najważniejszym – mówił z kolei lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przekonywał, że to nie opozycja „jest przeszkodą w walce z Covidem”. - To PR, „koronalans” pańskiego obozu politycznego. To stawianie wyborów ponad wszystko, to stawianie słupków poparcia, kierowanie się tylko i wyłącznie PR-em i propagandą, a nie prawdą – mówił szef ludowców.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie