MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od 12 lutego rusza nabór wniosków o odszkodowania za niepożądane skutki po szczepieniu przeciwko COVID-19. Kto i ile pieniędzy może dostać?

Monika Góralska
Monika Góralska
https://www.gettyimages.com/Choreograph
O odszkodowanie za niepożądane skutki po szczepieniu przeciwko COVID-19 będą mogły ubiegać się wszystkie osoby, u których reakcje poszczepienne doprowadziły do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego lub hospitalizacji. Nabór wniosków o świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych rozpocznie się 12 lutego. Sprawdź, ile wyniesie kwota przyznanej rekompensaty za NOP i jak złożyć wniosek.

Spis treści

Odszkodowanie za NOP: 12 lutego rusza nabór wniosków. Jak go złożyć?

Wniosek o przyznanie świadczenia trzeba będzie złożyć w Biurze Rzecznika Praw Pacjenta tradycyjnie lub elektronicznie.

Nabór wniosków rusza 12 lutego, a wzory wniosku są dostępne na stronie Rzecznika Praw Pacjenta.

Składając dokument, trzeba będzie uiścić opłatę w wysokości 200 zł, która zostanie w całości zwrócona po przyznaniu świadczenia. Wniosek zostanie rozpatrzony w ciągu 60 dni od jego złożenia.

Czym jest niepożądany odczyn poszczepienny, czyli NOP?

Niepożądany odczyn poszczepienny (skrót NOP, ang. adverse event following immunization – AEFI) to każde zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie do 4 tygodni po podaniu szczepionki.

Pojawienie się NOP zależy od:

 • indywidualnej reakcji organizmu na szczepionkę,
 • wystąpienia problemów zdrowotnych w tym samym czasie co szczepienie,
 • nieprawidłowej techniki wykonania szczepienia,
 • wady szczepionki wynikającej ze złego przechowywania.

Każdy niepożądany odczyn poszczepienny powinien być zgłaszany do Inspekcji Sanitarnej, która rejestruje je w systemie SEPIS (System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej). Dane te trafiają do Państwowego Instytutu Badawczego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (NIZP PZH – PIB), gdzie są ewidencjonowane w ramach nadzoru epidemiologicznego.

Zobacz także:

Odszkodowania za niepożądane skutki po szczepieniu przeciwko COVID-19. Kto może je otrzymać?

Utworzony przez rząd Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych powstał w celu wypłaty świadczeń finansowych w ramach odszkodowania za wystąpienie ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych. Świadczenie otrzymają osoby:

 • które z powodu wystąpienia niepożądanych reakcji poszczepiennych wymienionych w Charakterystyce Produktu Leczniczego podanej szczepionki lub szczepionek przebywały w szpitalu przez minimum 14 dni,
 • u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny wymagający co najmniej obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym czy izbie przyjęć lub przebywania w szpitalu przez okres do 14 dni.

Zatem w obu przypadkach o świadczenie może ubiegać się tylko osoba, która po szczepieniu trafiła do szpitala.
Ważną informacją jest to, że ustawa działa wstecz i o rekompensatę będą mogły wnioskować wszystkie osoby, które doświadczyły działań niepożądanych szczepionki przeciwko COVID-19 od początku programu szczepień, czyli od 27 grudnia 2020 r.

Ile pieniędzy można uzyskać za NOP? Wysokość odszkodowania zależy od czasu hospitalizacji

Zgodnie z informacją zamieszczoną na stronie rządu wysokość świadczenia będzie zależała od długości hospitalizacji i ma wynosić:

 • 3 tys. zł w przypadku obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego,
 • 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji w związku z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego trwającej krócej niż 14 dni,
 • 10-20 tys. zł w przypadku hospitalizacji trwającej 14-30 dni,
 • 21-35 tys. zł w przypadku hospitalizacji trwającej 31-50 dni,
 • 36-50 tys. zł w przypadku hospitalizacji trwającej 51-70 dni,
 • 51-65 tys. zł w przypadku hospitalizacji trwającej 71-90 dni,
 • 66-89 tys. zł w przypadku hospitalizacji trwającej 91-120 dni,
 • 100 tys. w przypadku hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni.

Kwota świadczenia kompensacyjnego może zostać dodatkowo podwyższona m.in. o 15 tys. zł w przypadku zabiegu operacyjnego w znieczuleniu ogólnym; o 10 tys. zł, gdy hospitalizacja na oddziale intensywnej terapii lub intensywnej opieki medycznej trwa co najmniej 7 dni lub o 20 tys. zł w przypadku hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii lub intensywnej opieki medycznej trwającej dłużej niż 30 dni.

Świadczenie obejmuje też koszty dalszego leczenia lub rehabilitacji po zakończeniu obserwacji lub hospitalizacji do kwoty 10 tys. zł. Łączna suma świadczenia nie może być wyższa niż 100 tys.

Ile NOP w Polsce występuje po szczepionce przeciwko COVID-19?

Według najnowszego raportu NIZP PZH – PIB od początku programu szczepień (27 grudnia 2020 r.) do 15 stycznia br. na 49 264 863 wykonanych szczepień zarejestrowano w sumie 17 528 przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) i niepożądanych zdarzeń medycznych (NZM). Stanowią więc one 0,03 proc. wszystkich szczepień.

Spośród nich 84,5 proc. to łagodne przypadki, 12 proc. średnie, a 3,6 proc. ciężkie. Dokładnie 501 osób doświadczyło ciężkich niepożądanych odczynów poszczepiennych. To właśnie te osoby będą mogły od 12 lutego ubiegać się o rekompensatę w przypadku wystąpienia poważnych działań niepożądanych po szczepieniu przeciwko COVID19.

Zobacz także:

Dodaj firmę
Logo firmy Rzecznik Praw Pacjenta
Warszawa, ul. Młynarska 46
Reklama
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od 12 lutego rusza nabór wniosków o odszkodowania za niepożądane skutki po szczepieniu przeciwko COVID-19. Kto i ile pieniędzy może dostać? - Strona Zdrowia

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto