Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od kwietnia zmiany w biletach kupowanych przez aplikację mobilną. Będą kasowane przez naklejki QR

Redakcja
ZTM Warszawa
Od 2 kwietnia miasto Warszawa wprowadza zmiany w korzystaniu z biletów kupowanych w aplikacjach mobilnych. Będzie można kupić dowolną liczbę biletów różnych rodzajów i skasować ten, który w danej sytuacji będzie przydatny. W pojazdach naklejane już są specjalne kody QR. Szczegóły w artykule poniżej.

Montaż naklejek QR kodów trwa w autobusach, tramwajach, Szybkiej Kolei Miejskiej, na stacjach metra oraz w pociągach Kolei Mazowieckich. Od 2 kwietnia zmienią się zasady korzystania z biletów kupionych przez aplikacje na smartfony. Będzie można jednorazowo nabyć ich więcej i skasować dopiero przed podróżą.

Bilety będą kasowane poprzez zbliżenie telefonu do kodu QR w pojeździe lub na stacji metra. W autobusach i tramwajach naklejki są naprzeciwko wszystkich drzwi, a w przypadku pojazdów dwukierunkowych (pociągi SKM, KM i WKD oraz niektóre tramwaje) w sąsiedztwie pary drzwi. Na stacjach metra kody QR są naklejane przy bramkach i windach.

Wszystkie stacje metra z czytnikami kodów QR

- W marcu zakończyliśmy montaż czytników kodów QR na stacjach centralnego odcinka M2 – Rondo Daszyńskiego, Rondo ONZ, Świętokrzyska, Nowy Świat-Uniwersytet, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Dworzec Wileński. Wszystkie są zainstalowane przy szerokich – bagażowych bramkach, przy obu wejściach na peron stacji - informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

Czytniki umożliwiają otwarcie bramki biletami pojazdowymi (papierowe bilety z automatów zainstalowanych w pojazdach WTP) oraz kupionymi w aplikacjach na smartfony. Wystarczy zbliżyć do nich kod QR znajdujący się na bilecie lub ekranie telefonu. Na pozostałych stacjach linii M2 i M1 czytniki były zainstalowane wcześniej. Podobnie będzie na obecnie budowanych stacjach.

Automatyczne przedłużenie

Przez minutę po skasowaniu biletu na ekranie aplikacji będzie się na czerwono wyświetlał licznik upływającego czasu. Natomiast na trzy minuty przed końcem ważności biletu pasażer zostanie o tym fakcie poinformowany przez aplikację. Pasażer może wtedy dokupić drugi bilet lub wykorzystać bilet kupiony wcześniej, który automatycznie się aktywuje po zakończeniu ważności pierwszego biletu.
- Skorzystanie z funkcji przedłużenia biletu oznacza, że nie będzie trzeba skanować kodu w celu aktywacji nowego biletu. Ta funkcja będzie bardzo przydatna w szczególności przy przejazdach liniami metra - wyjaśnia stołeczny ratusz.

Jeśli chodzi o kontrolę biletów - będzie przebiegała w prosty sposób. Wystarczy pokazać kontrolerowi skasowany bilet na urządzeniu mobilnym, a urządzenie kontrolerskie odczyta kod QR.

Aplikacje, w których kupimy bilety na komunikację miejską w Warszawie:

  • SkyCash
  • jakdojade.pl
  • mPay
  • moBilet
  • GoPay
  • Mint Mobile Warszawa
  • zBiletem.pl

HoodRugs.Studio. W mieszkaniu na Mokotowie tworzą personaliz...


Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto