Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odra na Mazowszu. Kilkadziesiąt nowych przypadków zachorowań. Połowa chorych nieszczepiona

Kacper Komaiszko
Kacper Komaiszko
123RF
Państwowa Inspekcja Sanitarna opublikowała raport dotyczący zachorowań na odrę. Na terenie województwa mazowieckiego odnotowano kilkadziesiąt zachorowań lub podejrzeń zachorowań na tę chorobę. Okazuje się, że połowa chorych nie zaszczepiła się przeciw odrze. Szczegóły w artykule poniżej.

Odra na Mazowszu - czerwiec 2019

Odra na Mazowszu - czerwiec 2019
Zaledwie na przestrzeni samego czerwca bieżącego roku do Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych w województwie mazowieckim zgłoszono aż 83 nowe przypadki zachorowań lub podejrzeń zachorowań na odrę. Najwięcej, bo aż 32, odnotowano w powiecie warszawskim. Pozostałe przypadki dotyczyły powiatów:

  • piaseczyńskiego (12)
  • otwockiego (8)
  • gostynińskiego (6)
  • żyrardowskiego (4)
  • nowodworskiego, płockiego, płońskiego, warszawskiego zachodniego (3)
  • pruszkowskiego, siedleckiego (2)
  • ostrowskiego, sokołowskiego, grójeckiego, wołomińskiego, grodziskiego (1)

Według statystyk osoby, które zachorowały na odrę w czerwcu 2019 roku na terenie Mazowsza, to dorośli w wieku od 18 do 74 roku życia (63 chorych) oraz dzieci w wieku od 4 miesięcy do 16 roku życia (20 chorych). Wśród nich znalazło się również 15 obcokrajowców. Co istotne - aż 42 z wyżej wymienionych osób nie były szczepione przeciwko odrze!

fot. wsse
fot. WSSE

Od początku roku 2019 do warszawskiego oddziału Sanepidu wpłynęło ponad 600 zgłoszeń podejrzeń lub zachorowań na odrę. Do końca czerwca, po weryfikacji zarejestrowano 392 przypadki zachorowań. Według powyższego wykresu z 83 przypadków zgłoszonych w minionym miesięcu aż 69 potwierdziło się.

ZOBACZ TEŻ: Epidemia odry w Warszawie. Jak się chronić? Jakie są objawy?

Odra uznawana jest za jedną z najbardziej zaraźliwych chorób wieku dziecięcego. Wywoływana jest ona przez wirus odry, który należy do grupy paramyxowirusów. Do tej pory zidentyfikowano ok. 21 różnych szczepów tego wirusa. Do zakażenia odrą dochodzi drogą kropelkową, a okres wylęgania się choroby jest stosunkowo długi i trwa 10-12 dni. Do transmisji wirusa odry do organizmu dochodzi za pośrednictwem jamy nosowo-gardłowej, z której wirus dostaje się do komórek układu oddechowego, krwi, układu fagocytarnego, a następnie do innych narządów.

Osoba, która nie chorowała na odrę ani też nie była na nią szczepiona po zetknięciu się z chorym pacjentem, na 90% zakazi się wirusem odry.Odra to podstępna i zaraźliwa choroba, która jest szczególnie niebezpieczna dla niemowląt, ponieważ może ona skutkować nawet nieodwracalnym uszkodzeniem mózgu.

Na odrę chorują w głównej mierze osoby niezaszczepione!

Epidemia odry w Warszawie. Jak się chronić? Jakie są objawy odry?

W ramach prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych, w każdym przypadku zgłoszenia zachorowania lub podejrzenia zachorowania na odrę, prowadzone są działania mające na celu ustalenie osób z kontaktu z chorym, określenie statusu uodpornienia tych osób oraz weryfikację laboratoryjną przypadku. Nieuodpornione osoby z otoczenia chorego na odrę są kierowane przez inspekcję sanitarną na szczepienia z nadzoru - wyjaśnia Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

POLECAMY TEŻ:



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto