MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Roberta Brylewskiego. Wydarzenie przyciągnęło wielu fanów i przyjaciół artysty

Jędrzej Cichocki
Jędrzej Cichocki
W miniony weekend, 25 maja, miało miejsce ważne wydarzenie dla wszystkich miłośników polskiej muzyki alternatywnej - uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej Roberta Brylewskiego.

Złota skała

Wykonaniem płyty nagrobnej zajął się Piotr Grzegorek, znany z realizacji wielu tego typu projektów. Projekt tablicy został stworzony przez Ewę i Sarę Brylewskie, które włożyły w to przedsięwzięcie wiele serca i zaangażowania, chcąc oddać hołd swojemu ojcu w sposób wyjątkowy i osobisty.

Naszemu tacie, na pewno by się spodobała.

- powiedziała Ewa Brylewska zaraz po odsłonięciu tablicy.
Nigdy nie poznałem Roberta Brylewskiego, udało mi się jedynie porozmawiać z osobami, które z nim tworzyły albo po prostu się przyjaźniły, ale mogę jakiś tam element własnej pewności z dozą nieśmiałości poświęcić na stwierdzenie, tak, spodobałaby się. Kosmiczna grafika, prawie niczym ściany w Studio Złota Skała, które sam Brylewski pokrywał wieloma przeróżnymi wzorami, lub okładka płyty "Nabij faję", którą Brylu namalował własnoręcznie farbami plakatowymi.

Na wydarzeniu pojawiłem się w koszulce z Festiwalu Rób Rege, z roku 2018, pierwszego zorganizowanego po śmierci Brylewskiego. I już w autobusie parę osób mnie zapytało, czy ja też na odsłonięcie i czy wiem, jak trafić. Otóż, bardzo prosto. Po wejściu przez główną bramę wystarczy skręcić w lewo, iść wzdłuż muru, prawie do samego końca. Potem barwna tablica pamiątkowa na pewno rzuci się oczy.

Robert Brylewski - Ikona Polskiej Muzyki Alternatywnej

Robert Brylewski, urodzony 25 maja 1961 roku, był postacią niezwykle ważną dla polskiej kultury muzycznej. Był założycielem i liderem kilku przełomowych zespołów, które na zawsze zmieniły oblicze polskiej muzyki alternatywnej. Jego muzyczna kariera rozpoczęła się w latach 80., kiedy to współtworzył takie zespoły jak Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael oraz Armia.

Kryzys i Brygada Kryzys

Kryzys, pierwszy zespół Roberta Brylewskiego, jeszcze wcześniej działający pod nazwą The Boors, stał się pionierem punk rocka w Polsce. Wkrótce potem powstała Brygada Kryzys, którą Brylewski założył razem z Tomkiem Lipińskim. Zespół ten wprowadził nową jakość na polskiej scenie muzycznej, łącząc punk rock z elementami reggae i new wave. Ich debiutancka płyta, nazywana potocznie "Czarną brygadą" lub "Czarną płytą", jest uważana za jedną z najważniejszych w historii polskiej muzyki.

Izrael i muzyka reggae

Izrael, kolejny zespół stworzony przez Brylewskiego, odegrał kluczową rolę w popularyzacji muzyki reggae w Polsce. Jego twórczość była pełna duchowych i społecznych treści, które znalazły oddźwięk w sercach wielu słuchaczy. Izrael stał się jednym z najważniejszych zespołów reggae w Polsce, a jego muzyka do dziś jest słuchana i ceniona.

Wszechstronność i inne projekty

Robert Brylewski nie ograniczał się tylko do jednego stylu muzycznego. Był zaangażowany w liczne projekty muzyczne, współpracował z wieloma artystami i eksperymentował z różnymi gatunkami muzycznymi. Jego wszechstronność i otwartość na nowe brzmienia uczyniły go jedną z najbardziej wpływowych postaci na polskiej scenie muzycznej.

Dziedzictwo muzyczne

Robert Brylewski pozostawił po sobie bogate dziedzictwo muzyczne. Jego twórczość inspirowała i nadal inspiruje kolejne pokolenia muzyków. Jego wpływ na polską muzykę alternatywną jest nie do przecenienia, a jego utwory wciąż są grane i śpiewane przez fanów. Dla tych, którzy chcą lepiej poznać historię Roberta, polecamy książkę "Kryzys w Babilonie", będącą zbiorem wywiadów przeprowadzonych przez Rafała Księżyka.

Wdzięczność i pamięć

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej była wyrazem pamięci i wdzięczności dla Roberta Brylewskiego. Jego córki, Ewa i Sara, w ten sposób uczciły jego życie i twórczość, dziękując za wszystko, co zrobił dla polskiej muzyki. Wszyscy, którzy chcieli oddać hołd temu wybitnemu artyście, mieli okazję wziąć udział w tej wzruszającej ceremonii.

25 maja, w dzień urodzin Roberta Brylewskiego, nawet ci, którzy nie mogli być obecni na uroczystości, mogli oddać mu hołd, słuchając jego muzyki. Jego dorobek pozostaje żywy i nadal porusza serca wielu słuchaczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto