MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Warszawie można było poczuć namiastkę Japonii. Tak wyglądał Piknik Matsuri. Na miejscu jedzenie, sklepiki i koncerty

Katarzyna Glegoła
Katarzyna Glegoła
W Warszawie jak w Japonii.
W Warszawie jak w Japonii. Krzysztof Jedynak
W ten weekend w Warszawie można było poczuć się jak w Japonii. A to wszystko za sprawą dziewiątej edycji Pikniku z Kulturą Kraju Kwitnącej Wiśni – Matsuri 2024. Teren Służewskiego Domu Kultury wypełnił się koncertami, pokazami tańca i walk. Na uczestników czekały liczne warsztaty i gry japońskie. Nie zabrakło także wystawców z towarami z dalekiego wschodu oraz pysznego, orientalnego jedzenia.

Spis treści

Piknik z Kulturą Japońską w Warszawie

Japońskie Matsuri, święto uwielbiane przez warszawiaków, ponownie zawitało do stolicy. Tegoroczny Piknik z Kulturą Japońską miał miejsce 22 czerwca 2024 r. na terenie Służewskiego Domu Kultury przy ulicy J. S. Bacha 15 w Warszawie. Festiwal od 2013 roku organizuje Ambasada Japonii w Polsce, Związek Pracodawców Shokokai oraz Klub Japoński w Polsce. Od 2017 r. piknik powstaje we współpracy ze Służewskim Domem Kultury.

Matsuri w Polsce. Atrakcje z Dalekiego Wschodu

Odwiedzający dzisiaj warszawski Dom Kultury na Służewcu mogli odnieść wrażenie, jakby w kilka sekund pokonali ponad 8 000 km i znaleźli się w Kraju Kwitnącej Wiśni, lub jak inny mawiają w Kraju Wschodzącego Słońca. Już od progu Piknik z Kulturą Japońską powitał gości licznymi atrakcjami, tradycyjnymi strojami, orientalnym jedzeniem oraz muzyką Dalekiego Wschodu.

W tym miejscu można było poczuć się jak prawdziwy samuraj, przymierzając japońskie stroje i dzierżąc w dłoniach długi, japoński miecz. Śmiałkowie mogli spróbować swoich sił w starciu z japońskim alfabetem (Hiraganą) i sprawdzić się w kaligrafii po japońsku. Na zainteresowanych kulturą Japonii czekały także warsztaty pracy w glinie i wystawy m.in. malarstwa tuszowego( Sumi-e), kaligrafii oraz zbroi japońskich.

Tradycyjne gry i zabawy japońskie

Na Pikniku z Kulturą Japońską nie brakowało także gier i zabaw zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Od gier zręcznościowych, po logiczne łamigówki. Było w czym wybierać:

  • Gra zręcznościowa kendama i inne zabawy japońskie
  • Japońskie szachy shōgi – rozgrywane na planszy 9x9
  • Origami i chusta furoshiki
  • Japońska odmiana gry mahjong

Piknik z Kulturą Japońską. Program wydarzenia

Na uczestników czekała moc atrakcji zarówno związanych z dawną, jak i współczesną Japonią. Na dwóch scenach – widowiskowej i plenerowej – można było podziwiać występy artystów japońskich i polskich. Na tegoroczną edycje specjalnie z Japonii przyjechali: AKEBOSHI– wokalista japońskiego pochodzenia wykonujący pop-folk, znany m.in. z piosenki „Wind” (anime „Naruto”), uznana artystka SISYU, która zademonstrowała pokaz malarstwa tuszowego na żywo, jak również grupa KAMUI z pokazem tradycyjnych sztuk walki.

Wśród artystów występujących na scenie znaleźli się:

  • AKEBOSHI (koncert pop-folk)
  • Anime Symphony (koncert muzyki z anime)
  • Arakimunisairyu Ogawa Dojo (pokaz iai kenjutsu Arakimunisairyu Enbu)
  • Bębny Amaterasu (koncert)
  • Japońscy studenci fortepianu (koncert)
  • Katarzyna Karpowicz (koncert koto)
  • Pedro & Masato (koncert shamisen-pianino)
  • Polska Agencja Handlu i Inwestycji (prezentacja EXPO)
  • Ryokurankai (spektakl teatru nō)
  • Sakuramai Poland (pokaz tańca yosakoi)
  • Samurai Artist KAMUI (inscenizacja walki samurajskiej)
  • SISYU (kaligrafia/sumi-e na żywo)
  • Tokyo Nostalgic (koncert city j-pop)

Kulinarna podróż do Japonii

Nie zabrakło również stoisk gastronomicznych, gdzie można było spróbować różnorodnych japońskich potraw. Od sushi i onigiri, przez ramen, aż po japońskie słodycze – każdy znajdzie coś dla siebie, a potrawy pochodzące z Kraju Kwitnącej Wiśni, zaspokajają najbardziej wymagające podniebienia. Można się zaskamować w prawdziwych smakach Japonii.

Japońskie Matsuri w Polsce. Tygiel kultur

Matsuri to największe wydarzenie w Polsce, które promuje kulturę Japonii. Piknik ten co roku, ukazuje różnorodne aspekty zarówno tradycyjnej, jak i współczesnej japońskiej kultury, a także podkreśla obecność Japonii w Polsce w kontekście kultury, nauki, biznesu i społeczeństwa. Celem pikniku jest wspieranie polsko-japońskiej współpracy, zachęcanie mieszkańców Warszawy i okolic do angażowania się w międzynarodowe projekty i wymiany. Jest także okazją zjednoczenia ludzi w wspólnym działaniu. Nie bez powodu hasło tegorocznego pikniku brzmiało "Ichigan" (po japońsku:一丸), czyli „Wszyscy razem!”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto