Nasza Loteria

Odstrzał dzików na Mazowszu. Chodzi o Warszawę, dwa inne miasta i 16 powiatów. Jest decyzja wojewody

PAP
PAP
Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł podjął decyzję, która umożliwia odstrzał dzików. Chodzi o wcześniejsze rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt. Zezwolenie obowiązuje na terenie 16 powiatów i trzech miast na Mazowszu.

"18 października wojewoda mazowiecki wydał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie nr 26 wojewody mazowieckiego z dnia 20 lipca 2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, szydłowieckiego, warszawskiego zachodniego, płockiego, gostynińskiego, płońskiego, sochaczewskiego, nowodworskiego, legionowskiego, węgrowskiego, miasta Płock, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy. Zmiany dotyczą pozwolenia na przeprowadzanie odłowu dzików w celu ich uśmiercenia w miejscu odłowu" - poinformował wojewoda.

Pozwolenie na odstrzał dzików zostało wydane w związku ze zwiększającą się populacją dzików na terenie miasta stołecznego Warszawy oraz innych miejscowości zlokalizowanych na obszarze objętym ograniczeniami w związku z występowaniem wścieklizny.

Wojewoda zaznaczył, że odstrzał dzików na terenie odłowni, nie spowoduje zwiększenia ryzyka rozprzestrzenienia chorób zakaźnych zwierząt związanych z ewentualnym ich przewozem, a przy tym zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców, dla których dzika zwierzyna przebywająca na terenach zurbanizowanych stanowi duże zagrożenie zarówno dla ich zdrowia, jak i życia.

Warszawa, Płock, Radom i 16 powiatów

Teren zagrożony wścieklizną obejmuje powiaty: miński, otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, zwoleński, wołomiński, szydłowiecki, warszawski zachodni, płocki, gostyniński, płoński, sochaczewski, nowodworski, legionowski i węgrowski oraz miasta: Warszawę, Płock i Radom.

Na terenie zagrożonym wścieklizną obowiązuje zakaz organizacji polowań, wystaw, pokazów czy innych wydarzeń z udziałem psów, kotów oraz zwierząt wrażliwych na tę chorobę.

Zakazy, o których mowa, nie obowiązują w przypadku wydania zgody przez właściwego terytorialnie powiatowego lekarza weterynarii na: odstrzał sanitarny dzików, odłów dzików w celu ich uśmiercenia na miejscu, polowanie indywidualne bez udziału psów i naganki.

"Właściwy terytorialnie powiatowy lekarz weterynarii wydając decyzje, o których mowa w ust. 1 pkt 1 oraz w ust. 2 rozporządzenia, bierze pod uwagę analizę ryzyka, która wykaże, że zastosowanie wyjątków nie spowoduje zagrożenia rozprzestrzenienia się wirusa wścieklizny. W decyzji, o której mowa w ust. 3 rozporządzenia, właściwy terytorialnie powiatowy lekarz weterynarii określa w szczególności środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa wścieklizny" - zaznaczył wojewoda.

W 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o wykryciu 110 przypadków wścieklizny u zwierząt na terenie województwa mazowieckiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śpimy krócej i coraz gorzej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto