Nasza Loteria

Szczepienie lisów na Mazowszu. Samoloty będą zrzucać szczepionki przeciw wściekliźnie. Jest alert RCB

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
Od 9 września rozpocznie się jesienna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa mazowieckiego. Szczepionka będzie nie tylko wykładana ręcznie, ale także zrzucana z samolotów. W związku z tym do mieszkańców Mazowsza zostało wysłane ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Szczegóły poniżej.

Jesienną akcję szczepienia lisów wolno żyjących od 9 do 20 września prowadzić będzie Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii z Powiatowymi Lekarzami Weterynarii. MUW podkreślił, że szczepionka przeciwko wściekliźnie będzie wykładana ręcznie i zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Akcja nie obejmie zbiorników wodnych, dróg ani terenów zabudowanych.

Szczepionki dla lisów umieszczane są we wnętrzu przynęty, w kształcie krążka, koloru brunatno-zielonego o zapachu rybnym. Nie wolno ich dotykać. Uodparniają wyłącznie lisy. - Zwierzęta nie przyjmą tych z zapachem człowieka. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt - zaznaczył MUW w komunikacie.

W piątek, 8 września, do mieszkańców Mazowsza został wysłany również alert RCB. W wiadomości zaapelowano, by nie dotykać szczepionki oraz nie dopuszczać do niej zwierząt domowych.

MUW: szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań

Każdy, kto miałby styczność ze szczepionką, powinien niezwłocznie skontaktować się z lekarzem medycyny. Należy także zwrócić uwagę na domowe czworonogi, których ewentualny kontakt z preparatem należy zgłosić lekarzowi weterynarii - wyjaśniły służby wojewody.

Jak przypomniał MUW, lis to zwierzę wolno żyjące, najbardziej podatne na zakażenie wirusem wścieklizny, a regularne szczepienia zmniejszają ryzyko zachorowań.

W 2021 roku Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował łącznie o 110. przypadkach wścieklizny u zwierząt, nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych, np. kotów. Natomiast w 2022 roku potwierdzono 31 przypadków. W 2023 roku nie potwierdzono nowych przypadków wścieklizny u zwierząt - zaznaczył MUW.

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto