Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nocne drogi krzyżowe pod Mostem Świętokrzyskim w Warszawie. "Nie trzeba być praktykującym katolikiem, nie trzeba nawet być wierzącym"

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Uczestnicy nabożeństwa spotykają się pod Mostem Świętokrzyskim
Uczestnicy nabożeństwa spotykają się pod Mostem Świętokrzyskim Facebook / Ksiądz z Osiedla
W każdy piątek Wielkiego Postu, o godzinie 23:00, pod Mostem Świętokrzyskim w Warszawie organizowane będą nocne drogi krzyżowe. Pierwsze nabożeństwo cieszyło się sporym zainteresowaniem ze strony wiernych. Uczestniczyło w nim bowiem kilkadziesiąt osób. Inicjatorem akcji jest ks. Rafał Główczyński, prowadzący na YouTube kanał "Ksiądz z osiedla". Jak podkreśla duchowny, aby wziąć udział w nabożeństwie, "nie trzeba być praktykującym katolikiem, nie trzeba nawet być wierzącym".

Spis treści

Nocna droga krzyżowa pod Mostem Świętokrzyskim

W Kościele katolickim trwa wielki post. W tym czasie odbywają się rekolekcje, dni skupienia, Gorzkie żale, a także piątkowe nabożeństwa drogi krzyżowej. Te ostatnie, przeważnie prowadzone są w tradycyjnej formie, której celem jest rozważanie drogi, jaką Chrystus przeszedł niosąc krzyż na Kalwarię tuż przed swoją śmiercią. Wówczas na terenie kościoła odbywa się uroczysta procesja, w trakcie której uczestnicy zatrzymują się i modlą przy 14 stacjach. Każda z nich opisuje inny moment męki Jezusa. Przy każdej stacji czytane są specjalne rozważania.

Istnieją parafie, w których nabożeństwo urozmaicane jest o atrakcje dla najmłodszych wiernych, jak np. dodatkową muzykę, graną przez księdza na gitarze. Rzadziej można spotkać przypadki, gdy droga krzyżowa odbywa się na przestrzeni otwartej lub w nocy. Na połączenie dwóch ostatnich rozwiązań zdecydował się ks. Rafał Główczyński, prowadzący kanał na YouTube pod nazwą "Ksiądz z Osiedla".

Duchowny w każdy piątek Wielkiego Postu, o godzinie 23:00, organizuje pod Mostem Świętokrzyskim w Warszawie specjalne nabożeństwo drogi krzyżowej.

Kilkadziesiąt wiernych na pierwszym nabożeństwie

Ksiądz Rafał Główczyński poinformował, że pierwsza tegoroczna droga krzyżowa, która odbyła się w piątek 16 lutego, cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród wiernych. W nabożeństwie uczestniczyło bowiem kilkadziesiąt osób.

W organizację drogi krzyżowej zaangażowana jest grupa piętnastu młodych świeckich osób - roboczo nazywamy się "ekipą spod mostu". To te same osoby, z którymi od maja do października organizowałem w tym miejscu chrześcijańskie dyskoteki - mówi duchowny w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

"Nie trzeba być praktykującym katolikiem, nie trzeba nawet być wierzącym"

Ks. Główczyński podkreślił, że zamysł był taki, by zorganizować drogę krzyżową w miejscu, gdzie gromadzą się młodzi ludzie, którym często do kościoła "nie jest po drodze".

Chcieliśmy przyjść z Jezusem tam, gdzie na co dzień mało kto o Bogu mówi, gdzie ludzie się po prostu bawią, spotykają, spędzają czas, ale czasem też grzeszą - zaznaczył duchowny.

Ksiądz powiedział, że podczas pierwszego nabożeństwa odczytał rozważania napisane przez nieżyjącego już, znanego duszpasterza młodzieży ks. Piotra Pawlukiewicza. Poinformował, że następne planuje napisać sam.

Kapelan dodał także, że na drogę krzyżową zaproszeni są wszyscy chętni.

Nie trzeba być praktykującym katolikiem, nie trzeba nawet być wierzącym. Jeśli ktoś chce się pomodlić, ale z jakiś względów nie chce iść do kościoła, to miejsce jest dla niego. A jeśli ktoś po prostu potrzebuje rozmowy, to po zakończeniu nabożeństwa chętnie z nim pogadam, odpowiem na pytania - zapewnił.

Sakrament pokuty i pojednania

Duchowny w rozmowie z PAP przekazał, że dla chętnych po zakończeniu nabożeństwa istnieje także możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania.

Przed pierwszą drogą krzyżową byłem ciekaw, jak to wyjdzie w praktyce. Okazało się, że reakcje spotykanych po drodze ludzi były bardzo pozytywne. Ludzie podchodzili, pytali, co się dzieje, a po zakończeniu wiele osób chciało pogadać. Ktoś powiedział, że cieszy się z tego, że na nas trafił, bo pracuje do późna i tylko o tej godzinie ma szansę uczestniczyć w drodze krzyżowej - zaznaczył.

Ks. Główczyński wskazał, że podczas pierwszej drogi krzyżowej część osób zgromadzonych pod mostem nie dołączyła do modlitwy, ale obserwowała ją z dystansu.

Nie podeszli do nas, ale przerwali rozmowy, które prowadzili wcześniej i słuchali. Nigdy nie wiadomo, co w kim pozostanie po takim doświadczeniu - ocenił ksiądz.

Kolejna droga krzyżowa pod Mostem Świętokrzyskim odbędzie się w piątek 23 lutego, o godzinie 23:00. Nabożeństwo można oglądać na żywo w mediach społecznościowych, na kanale "Ksiadz_z_osiedla" na platformie TikTok.

Źródło: Warszawa Nasze Miasto / PAP

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto