Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Krasińskich zachwyca barwami. Niegdyś największy park w Warszawie, dziś oaza spokoju

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Historyczne miejsce w morzu kwiatów. Jedno z najpiękniejszych miejsc na relaks
Historyczne miejsce w morzu kwiatów. Jedno z najpiękniejszych miejsc na relaks Krystian Dobuszyński
Magiczne miejsca na spacer w Warszawie. Mnóstwo kwitnących kwiatów, śpiew ptaków, świeża zieleń na drzewach i krzewach, a wokół alejki spacerowe tuż przy zabytkowym zabudowaniu. Ogród Krasińskich to część siedemnastowiecznego założenia pałacowo-ogrodowego. Dawniej był to największy park w stolicy. Byliśmy tam ostatnio i jesteśmy pewni, że miejsce to idealnie sprawdzi się na weekendowy spacer, a nawet piknik. Wejdźcie w galerię zdjęć i zobaczcie to niesamowite miejsce.

Ogród Krasińskich w Warszawie zachwyca o każdej porze roku . Warto wybrać się tam na spacer. Miejsce to jest naprawdę magiczne, do tego kryje bardzo ciekawą historię.

Ogród Krasińskich - jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce

Ogród utworzono przy Pałacu Krasińskich w samym sercu warszawskiego Muranowa, pomiędzy ulicami Świętojerską, Andersa, Starymi Nalewkami, Długą i placem Krasińskich. Ten zabytkowy budynek uznawany jest za jedną z najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce. Kompleks powstał w 1676 roku dla Jana Dobrogosta Krasińskiego jako przykład barokowej koncepcji architektonicznej znanej jako "entre cour et jardin" (fr. między dziedzińcem a ogrodem), według której pałac leży na osi między dziedzińcem honorowym a ogrodem, znajdującym się na tyłach budynku. We Francji jej pierwowzorem jest pałac w Wersalu.

Historyczne miejsce w morzu kwiatów. Jedno z najpiękniejszych miejsc na relaks

Ogród Krasińskich zachwyca barwami. Niegdyś największy park ...

Od strony dawnej ulicy Nalewki, czyli w zachodniej części ogrodu znaleźć można częściowo zachowaną barokową bramę i fragment ogrodzenia, natomiast od strony wschodniej znajduje się pałac Krasińskich. Jest to obecnie własność Biblioteki Narodowej. Ponadto w zachodniej części parku znajduje się budynek Arsenału Królewskiego z Państwowym Muzeum Archeologicznym i słynny pomnik Bohaterów Walk pod Monte Cassino.

Nie wszyscy wiedzą, że podczas drugiej wojny światowej teren parku znalazł się na zewnątrz żydowskiego getta, a od strony ulicy Świętojerskiej i dzisiejszej Bohaterów Getta przebiegała jego granica. Zarówno sam park jak i pałac, ucierpiały w czasie Powstania Warszawskiego. Na obszarze tym walczył m.in. powstańczy batalion Chrobry I.

Ogród Krasińskich w Warszawie zachwyca barwami
Historyczne miejsce w morzu kwiatów. Jedno z najpiękniejszych miejsc na relaksKrystian Dobuszyński

Obszar parku powiększono do 11,8 ha dopiero po wojnie. W granice ogrodu włączono wówczas m.in. tereny sąsiadujących z parkiem, a nieodbudowanych, zniszczonych budynków.

Ogród Krasińskich zachwyca gatunkami drzew

Dzisiaj w Ogrodzie Krasińskich możemy podziwiać stare drzewa, których wiek datowany jest nawet na koniec dziewiętnastego wieku. Dominującym gatunkiem w parku jest kasztanowiec biały. Są to piękne i wyjątkowych rozmiarów drzewa z rozłożystymi koronami, których kwiatostany umilają majowe wieczory w parku. Występują tu również licznie klony pospolite i lipy drobnolistne.

Ogród Krasińskich w Warszawie zachwyca barwami
Historyczne miejsce w morzu kwiatów. Jedno z najpiękniejszych miejsc na relaksKrystian Dobuszyński
Ogród Krasińskich w Warszawie zachwyca barwami
Historyczne miejsce w morzu kwiatów. Jedno z najpiękniejszych miejsc na relaksKrystian Dobuszyński
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto