Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogromny, pluszowy jamnik w Warszawie. Czemu pojawił się na jednym z praskich podwórek?

Aleksandra Podgórska
Ogromny, pluszowy jamnik w Warszawie. Czemu pojawił się na jednym z praskich podwórek?
Ogromny, pluszowy jamnik w Warszawie. Czemu pojawił się na jednym z praskich podwórek? facebook.com/strzelecka2.4.6
Na jednym z praskich podwórek pojawił się wielki, pluszowy jamnik. Na Facebooku można znaleźć zdjęcia relaksujących się przy nim mieszkańców okolicznych kamienic, zarówno dzieci, jak i dorosłych. O co chodzi z olbrzymią przytulanką?

Ogromny, pluszowy jamnik w Warszawie. Czemu pojawił się na jednym z praskich podwórek?

Jamnika można spotkać na praskim podwórku pomiędzy kamienicami ul. Strzeleckiej 2, 4 oraz 6. Pojawił się tam w ramach projektu rewitalizacji wspomnianego terenu, którego współorganizatorem jest m.in. Muzeum Warszawskiej Pragi. Jamnik nazywany jest "Strażnikiem Podwórka", choć inicjatorzy akcji mają nadzieję, że kiedyś będzie mógł zrezygnować ze swojej funkcji, a strażnikami zostaną po prostu okoliczni mieszkańcy.

Projekt realizowany jest z inicjatywy osób mieszkających przy Strzeleckiej 2, 4 i 6. Zaangażowali się w niego również aktywiści, społecznicy, pracownicy urzędu dzielnicy, urzędu miasta, a także międzynarodowej grupy PA Culture. "Proces jest oparty na długofalowej współpracy, która ma doprowadzić do zmiany w przestrzeni warszawskiej Pragi oraz wzmocnienia kompetencji grupy lokalnej, związanej z wybranym miejscem. Proces jest przeprowadzany z użyciem dizajnu oraz społecznych i architektonicznych narzędzi rewitalizacji" - możemy przeczytać na stronie Muzeum Warszawskiej Pragi w opisie projektu.

Wszystko, co dzieje się na podwórku w ramach rewitalizacji, jest dokumentowane, aby można było śledzić proces zmian. Ma to także pomóc w przygotowaniu modelu gotowego do wykorzystywania w kolejnych latach wdrażania Zintegrowanego Programu Rewitalizacji.

Wspomniany jamnik był pierwszym etapem wprowadzania zmian. Ten interaktywny, przeskalowany przedmiot jest wykorzystywany do różnego rodzaju ćwiczeń i zabaw mających zintegrować lokalną społeczność. Jamnika wciąż można spotkać na praskim podwórku. Wystarczy śledzić fanpage - Strzelecka2,4,6, gdzie na bieżąco podawane są terminy, kiedy można wyprowadzić jamnika na spacer. Autorką pluszaka jest Iza Rutkowska znana z wielu podobnych projektów. Kiedyś na ulicach Warszawy można było spotkać wielkiego, pluszowego misia, także jej autorstwa. Uczestniczyła również w akcji Mobilne Pomniki, w której chodziło o przetworzenie symboli Warszawy w łatwe do przenoszenia i transportu obiekty. Dzięki temu możliwe było promowanie stolicy Polski za granicą. Pomniki i budynki można wypożyczać i zabierać ze sobą w podróż. Więcej o Izie Rutkowskiej przeczytacie na jej stronie.

Pierwszy etap rewitalizacji praskiego podwórka ma się zakończyć w październiku 2016 roku. Następnie grupa lokalna ma opracować plan na dalsze miesiące i rozpocząć prace związane z wprowadzaniem zaakceptowanych koncepcji. W tym samym czasie wciąż będą prowadzone przez animatorów zajęcia mające ustabilizować strukturę lokalnej społeczności i zadbać o jej rozwój. W realizację projektu zaangażowani są: artystka Iza Rutkowska, socjolożka Ludwika Ignatowicz i architekt Paweł Jaworski. Badania społeczne oraz ewaluację przeprowadzi dr hab. Paweł Możdżyński z zespołem.

Czytaj też: Czarna wołga, tajemne korytarze i Rambo - miejskie legendy, które pobudzają wyobraźnię


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto