Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opowieści tygrysa na Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur [zdjęcia]

Redakcja
8. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur.
8. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur. Edyta Nowicka
Czwarty dzień festiwalu należał do artystów z Dalekiego Wschodu.

Oglądaj zdjęcia »

Koreańska śpiewaczka pansori Ahn Soon-Sun zaprezentowała warszawiakom ekspresywny, klasyczny styl wokalny, Jest on porównywalny z europejską operą. Na scenie gościli również bębniarze z Ondekozy. Jest to najsłynniejsza Japońska grupa prezentująca taiko - grupowy spektakl rytmu.

Diwa Koreańskiego śpiewu

Ahn Sook-Sun jest wybitną śpiewaczką pansori. Nazywana jest „primadonną klasycznej muzyki Korei”. Na pansro składają się ekspresywny śpiew i akompaniament bębna - changgo. Styl jest porównywalny do opery, bo przyjmuje praktycznie teatralną formę. Wykonuje się w nim także proste koreańskie eposy, poświęcone zazwyczaj tematyce miłosnej.

Inaczej niż w przypadku klasycznej muzyki dworskiej w Korei, korzenie pansori tkwią w tradycjach szamańskich. Ta forma muzyczna jest praktykowana od XV wieku. Nie spotyka się jej w innych rejonach Azji.

Ahn Sook-Sun urodziła się w 1949 r., w rodzinie o muzycznych tradycjach. Pochodzi z miasta Nam-won słynącego z długiej historii prezentowania pansori. Artystka karierę rozpoczęła w wieku 9 lat, Szybko stała się jedną z najważniejszych śpiewaczek Korei. Występuje na scenach w Azji, Europie, Australii i Ameryki Południowej.

Podczas WFSK można było nie tylko podziwiać występ artystki, ale także poznać bliżej sztukę pansori, którą prowadzi Ahn Sook-Sun w klasie śpiewu koreańskiego.

Rytm i prędkość z Japonii

Ondekoza to grupa japońskich bębniarzy. Artyści tworzą dynamiczne, wciągające spektakle. Grupa powstała w 1969 r. na japońskiej wyspie Sado. Założycielem był Den Tagayasu (zmarł w 2001 r.). Razem z nim trenowała grupa młodych kobiet i mężczyzn. Wszysy prowadzili surowy tryb życia. Ich kariera rozpoczęła się w latach 70. XX w. w USA. Artyści wystartowali w... maratonie, a zaraz po przekroczeniu linii mety rozpoczęli swój występ.

Od ponad 40 lat muzycy podróżują po świecie, prezentując unikatową sztukę dalekowschodnich wysp - taiko (w języku japońskim oznacza to "wielki bęben"). Występy Ondekozy to połączenie ludzkiej siły i instrumentów. Ilość włożonej energii decyduje o brzmieniach, ruch jest ściśle związany z efektem dźwiękowym.

Zobacz również:

od 18 latnarkotyki
Wideo

Jaki alkohol wybierają Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto