Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oscar Nilsson ożywi twarz "wampirki z Pnia". Światowej sławy ekspert w akcji - zdjęcia

MS
Na pochowek „wampirki z Pnia” archeolodzy natknęli się latem 2022 r. To była sensacja, o tym odkryciu mówiono nie tylko w Polsce
Na pochowek „wampirki z Pnia” archeolodzy natknęli się latem 2022 r. To była sensacja, o tym odkryciu mówiono nie tylko w Polsce Fot. Mirosław Blicharski/ Aleksander Poznań
Oscar Nilsson, uznany archeolog i artysta rzeźbiarz, znany z prawie stu dokonanych rekonstrukcji, podjął się wyjątkowego zadania. Historia młodej kobiety, znanej jako "wampirka z Pnia" głęboko go poruszyła i postanowił wziąć się do pracy.

Odkrycie "wampirki z Pnia" było wynikiem prac archeologicznych prowadzonych w Pniu koło Ostromecka przez zespół z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Latem 2022 roku natrafiono na nietypowy pochówek młodej kobiety z XVII wieku, pochowanej z sierpem na szyi i kłódką na palcu lewej stopy, co wskazuje na obawy przed jej powrotem z zaświatów.

- Kobieta została pochowana z należytym szacunkiem, co widać po jedwabnym czepku na głowie i położeniu na poduszce, co świadczy o jej wysokim statusie społecznym - informuje prof. Dariusz Poliński, kierujący badaniami.

Rekonstrukcja czaszki "wampirki z Pnia" w technologii 3D

Dzięki współpracy z toruńskim Stowarzyszeniem Edukacyjnym Ewolucja oraz wsparciu sponsorów, możliwe będzie przeprowadzenie projektu rekonstrukcji twarzy. Dr Łukasz Czyżewski z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu przygotował pliki 3D czaszki, które posłużą Nilssonowi do pracy.

- Jest to fascynujące znalezisko. Nie znam jeszcze pochodzenia etnicznego kobiety, ale oczekuję, że nadchodzące badania DNA i izotopowe dostarczą więcej informacji - mówi Nilsson.

Bliska prawdy rekonstrukcja twarzy

Nilsson ma nadzieję, że prace nad rekonstrukcją twarzy rozpoczną się w najbliższym czasie.

Wydruk 3D czaszki został zaprezentowany w pałacu w Ostromecku, z udziałem wielu zainteresowanych, w tym zespołu badawczego z UMK, mieszkańców gminy Dąbrowa Chełmińska i wolontariuszy.

Nilsson, opierając się na doświadczeniu zdobytym w Azji, tworzy rekonstrukcje, które zachwycają realizmem. -Największe wyzwanie stanowi odtworzenie uszu i końcówki nosa, szczególnie bez dostępu do danych DNA - wyjaśnia.

Znalezisko "wampirki z Pnia" przyniosło rozgłos gminie Dąbrowa Chełmińska, a mieszkańcy z nadzieją patrzą na pozostanie zrekonstruowanej głowy w ich społeczności. - Chcemy, aby znalezisko pozostało w naszej gminie -mówi Radosław Ciechacki, wójt Dąbrowy Chełmińskiej.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto