Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedle Przyjaźń i Osiedle Zatrasie pod ochroną konserwatorską. Perełki Warszawy skrywają wyjątkową historię

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Osiedle Przyjaźń to baza bez której nie powstałby Pałac Kultury i Nauki
Osiedle Przyjaźń to baza bez której nie powstałby Pałac Kultury i Nauki Szymon Starnawski
Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wszczął postępowanie o wpisie do rejestru zabytków układu urbanistycznego Osiedla WSM Zatrasie oraz Osiedla Przyjaźń. Osiedle Zatrasie to ukryty skarb Żoliborza, zaprojektowany przez Jacka Nowickiego w latach 60. XX wieku. Natomiast Osiedle Przyjaźń znajduje się na Bemowie i powstało dla pracowników zatrudnionych przy budowie Pałacu Kultury i Nauki. Szczegóły poniżej.

Wszcząłem postępowanie o wpisie do rejestru zabytków, znajdujących się w Warszawie układu urbanistycznego Osiedla WSM Zatrasie oraz Osiedla Przyjaźń - przekazał prof. Jakub Lewicki.

Osiedla znajdować będą się pod tymczasową ochroną konserwatorską do czasu zakończenia procedury. To oznacza zakaz prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które naruszyłyby oryginalną substancję lub zmieniły wyglądu zabytku.

Osiedle Przyjaźń to baza bez której nie powstałby Pałac Kultury i Nauki

Osiedle Przyjaźń i Osiedle Zatrasie pod ochroną konserwators...

Osiedle Zatrasie

Osiedle Zatrasie powstało w latach 1962-1967. Zaprojektowane zostało przez Jacka Nowickiego. Znajduje się na Żoliborzu między ulicami: Przasnyską, Krasińskiego, Broniewskiego i Elbląską. Projektant chciał stworzyć samowystarczalne osiedle ze szkołą, garażami, pawilonami handlowymi i terenami sportowymi. Cały układ osiedla miał sprzyjać nawiązywaniu więzi społecznych.

Jego architektoniczna koncepcja odwołuje się do prostoty i spokoju - zaznaczył Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Osiedle znajduje się w Gminnej Ewidencji Zabytków.

Osiedle Przyjaźń

Osiedle Przyjaźń znajduje się na Bemowie. Powstało w 1952 roku dla radzieckich robotników, którzy budowali Pałac Kultury i Nauki. Uznano, że najlepszą lokalizacją dla nich będą Jelonki, ze względu na dogodne szlaki komunikacyjne i bliskość torów kolejowych. Wcześniej na terenie Osiedla Przyjaźń były pola, na których uprawiano warzywa. Rolników wywłaszczono, grunty przejął Skarb Państwa i wybudowano osiedle.

Osiedle Przyjaźń to baza bez której nie powstałby Pałac Kultury i Nauki
Osiedle Przyjaźń to baza bez której nie powstałby Pałac Kultury i NaukiSzymon Starnawski

Znajdują się tam dwa rodzaje drewnianych domków: pawilony hotelowe i domki jednorodzinne w dwóch kolorach niebiesko-białym i niebiesko-czarnym. Budowle wzniesione zostały z drewna. Miało pochodzić z rozebranych baraków, które za czasów okupacji stały w obozie jenieckim nieopodal Olsztynka. Natomiast część domków polski rząd sprowadził z Finlandii płacąc węglem.

Więcej o Osiedlu Przyjaźń pisaliśmy w artykule poniżej.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto