Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Rzeźby na Bródnie

Redakcja
Na Targówku powstanie Park Rzeźby. Stworzą go znani artyści, wspólnie z mieszkańcami dzielnicy.

Inicjatorem projektu jest Paweł Althamer, artysta mieszkający na Bródnie. Jedną z jego najbardziej znanych akcji było „Bródno 2000”, kiedy dziewięć lat temu razem z mieszkańcami bloku przy ul. Krasnobrodzkiej utworzył za pomocą świateł w oknach liczbę „2000”. Althamer zaprosił do współpracy Muzem Sztuki Nowoczesnej, które skontaktowało się z dwoma młodymi, zagranicznymi artystami: Duńczykiem Olafurem Eliassonem i Argentyńczykiem Rirkritem Tiravanią. W tworzeniu Parku Rzeźby weźmie także udział inna mieszkanka Bródna, Monika Sosnowska – reprezentantka Polski na 52. Biennale Sztuki w Wenecji oraz laureatka Paszportu Polityki w dziedzinie plastyki.

Raj w Parku Bródnowskim

Dzieci ze szkoły podstawowej nr 285 na Bródnie zostały poproszone o namalowanie obrazów przedstawiających raj. Wyobrażenia uczniów obejrzał Paweł Althamer. – Szukałem inspiracji. Chciałem wiedzieć, jak dzieci wyobrażają sobie raj, żeby ta wiedza pomogła mi w stworzeniu „raju” na Bródnie – tłumaczy artysta. Althamer planuje stworzyć „rajski” teren w okolicach oczka wodnego Parku Bródnowskiego. Wokół zbiornika zostanie zasadzona niezwykła roślinność.

Podziemna i… papierowa atrakcja

2,5 metra pod ziemią zostanie umieszczone dzieło Olafura Eliassona pt. „Kalejdoskop lodowy”. Rzeźbę przykryje podświetlana szyba, przez którą będzie można ją oglądać.

Monika Sosnowska przygotuje rzeźbę w kształcie spłaszczonej kuli o średnicy ok. czterech metrów, z kolei projekt Rikrita Tiravanii jest na razie tajemnicą. Prawdopodobnie artysta zainicjuje jedynie akcję, którą potem przeprowadzą sami mieszkańcy. Wiadomo tylko, że artyście będzie potrzebna duża ilość papieru.

Otwarcie Parku Rzeźby zaplanowano na 21 czerwca podczas imprezy plenerowej z okazji finału Dni Targówka. Władze dzielnicy mają nadzieję, że oba parki przyczynią się do poprawy wizerunku Bródna. Chcą, żeby były to atrakcje, które przyciągną turystów nie tylko z Warszawy, lecz także z całej Polski, a nawet z innych krajów.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto