Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Piekarnia Rajcherta na warszawskiej Pradze została wykupiona przez miasto. Zabytek przejdzie modernizację

Alicja Glinianowicz
Alicja Glinianowicz
Piekarnia Rajcherta zlokalizowana jest u zbiegu ulic Grochowskiej i Wiatracznej po prawej strony Wisły.
Piekarnia Rajcherta zlokalizowana jest u zbiegu ulic Grochowskiej i Wiatracznej po prawej strony Wisły. Szymon Starnawski
Tomasz Kucharski, burmistrz Pragi-Południe w Warszawie poinformował o planowanej modernizacji budynków piekarni Rajcherta u zbiegu Grochowskiej i Wiatracznej. Inwestycja będzie możliwa dzięki temu, że władze dzielnicy skorzystały z prawa pierwokupu obiektu. Budynek, który jest zabytkiem, po remoncie ma pełnić funkcję społeczno-kulturalną.

„Po wielu latach perypetii z konserwatorem zabytków i ministerstwami, spadkobiercy piekarni Rajcherta przy rondzie Wiatraczna podpisali umowę przedwstępną sprzedaży tej nieruchomości deweloperowi. Zdecydowałem się jednak na skorzystanie z przysługującego Dzielnicy Praga-Południe prawa pierwokupu i dzięki temu przejęliśmy wspomniany budynek by uratować ten cenny dla Pragi-Południe zabytek” – przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych Tomasz Kucharski.

Jak podał burmistrz środki na ten cel zostały znalezione dzięki wsparciu władz stolicy, które przychyliły się do prośby Zarządu Dzielnicy.

„Piekarnia Rajcherta została uratowana! Po planowanej modernizacji będzie jednym z najpiękniejszych i najważniejszych zabytków, świadczącym o przemysłowej przeszłości naszej dzielnicy. Szczegółowe plany zostaną jeszcze doprecyzowane, ale w naszym zamyśle jest aby, po gruntownym remoncie i modernizacji, służyła mieszkańcom, spełniając rolę społeczno-kulturalną” – dodał Tomasz Kucharski.

Piekarnia Rajcherta zlokalizowana jest u zbiegu ulic Grochowskiej i Wiatracznej po prawej strony Wisły.

Piekarnia Rajcherta na warszawskiej Pradze została wykupiona...

Piekarnia Rajcherta – darmowy chleb i schronienie w czasie ulicznych łapanek

Piekarnia Rajcherta zlokalizowana jest u zbiegu ulic Grochowskiej i Wiatracznej po prawej strony Warszawy. Obiekt został zbudowany w latach 1918-1926 i mieścił w swych ścianach jedną z najlepszych piekarń w przedwojennej stolicy. Podczas okupacji Rajchert przekazywał nieodpłatnie mieszkańcom Warszawy bochenki chleba i udzielał schronienia w czasie łapanek ulicznych.

Po wojnie obiekt nie miał tyle szczęścia. Został odebrany właścicielom i przekazany spółdzielni Społem, a potem Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej, która zamknęła piekarnię. Budynek pełnił też funkcje mieszkalne i usługowe. W 2012 roku po 67 latach starań spadkobiercy ostatecznie odzyskali nieruchomość, która wg. oceny stanu technicznego określiła jej zużycie od 85 do 95 proc.

Później teren ten stał się własnością prywatnej firmy deweloperskiej.

Budynek w 2012 roku został wpisany do gminnej ewidencji zabytków, natomiast w roku 2017 elewacje frontowe piekarni Rajcherta wpisano do rejestru zabytków.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto