Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym. Największa plenerowa impreza naukowa w Europie

Redakcja
Tysiące eksperymentów, 190 ekspozycji, ciekawostki, dziesiątki ...
Tysiące eksperymentów, 190 ekspozycji, ciekawostki, dziesiątki ... J. Pińkowska
Tysiące eksperymentów, 190 ekspozycji, ciekawostki, dziesiątki tysięcy gości. 15 czerwca Piknik Naukowy na Narodowym.

PIKNIK NAUKOWY 2013, 15 czerwca 2013
Stadion Narodowy w Warszawie, godz. 11-19
wstęp bezpłatny


Na pierścieniu o obwodzie 900 m, który znajduje się w zewnętrznej bryle Stadionu, i w alejach prowadzących do obiektu, zostanie rozlokowanych ok. 190 namiotów, pod którymi odbędzie się ok. tysiąc pokazów. Zgodnie z tradycją, najbardziej spektakularne widowiska przez cały dzień będą odbywać się na głównej scenie Pikniku. Wystąpią na niej również międzynarodowe gwiazdy ze świata nauki, choć wciąż pozostaje tajemnicą, kto odwiedzi Warszawę w tym roku.

Motywem przewodnim tegorocznego pikniku będzie życie. - Wiosna to dobra okazja, by szerzej spojrzeć na świat i odnaleźć różne przejawy aktywności życiowej - stwierdzają organizatorzy przedsięwzięcia.

-Wszechświat, a z nim wszystkie obiekty kosmiczne, podlega prawom ewolucji, wiodącym od Wielkiego Wybuchu do nieuchronnego końca. Na Ziemi, niewielkiej planecie w pobliżu peryferyjnej gwiazdy jednej z mniej ważnych galaktyk, pojawiły się związki, które w wyniku prymitywnych procesów chemii węgla, tlenu i wodoru oraz niewielkiej liczby  innych pierwiastków  dały początek jedynemu lub jednemu z niewielu występujących we Wszechświecie przejawów fenomenu zwanego ŻYCIEM – stwierdza prof. Łukasz A. Turski zaangażowany w organizację imprezy. - 17. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik  pokaże wiele aspektów naszego ŻYCIA. Przede wszystkim to, jak nauka i kultura razem uczyniły nasze ŻYCIE czymś wyjątkowym (przynajmniej w znanej nam części Wszechświata) i jak pozwalają nam dalej je zmieniać – kontynuuje naukowiec.

Na Pikniku Naukowym prezentują się nie tylko przedstawiciele dziedzin kojarzonych z tzw. naukami ścisłymi, np. fizyki, chemii, biologii. Nie brakuje również dyscyplin naukowych poruszających zagadnienia społeczne, humanistyczne, czy artystyczne.

Tradycyjnie podczas wydarzenia będzie można przyjrzeć się niezliczonym eksperymentom naukowym i aktywnie uczestniczyć w zabawie. Organizatorzy przygotowali liczne konkursy oraz warsztaty.

Wiemy już, że np. na stanowisku estońskiej Science Centre AHHAA Foundation będzie można dowiedzieć się, co sprawia, że LED-y są najmniej energochłonną i najbardziej efektywną technologią oświetleniową, która jest dzisiaj w powszechnym użyciu, a także stworzyć wyposażony w nie lampion. Pamiątką z Pikniku może być też naszyjnik z probówką, w której znajdzie się nasze własne… DNA. Tyle że najpierw trzeba je będzie samemu wyizolować, w czym pomogą specjaliści z BioCentrum Edukacji Naukowej i Fundacja Bioedukacji.

Z kolei Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji umożliwi dokonanie samodzielnego zabezpieczenia śladów papilarnych. Będzie można wziąć udział w konkursie z wiedzy na temat kryminalistyki i w nagrodę zwiedzić Laboratorium.

W pikniku udział może wziąć każdy. Impreza jest oczywiście bezpłatna. Wydarzeniu będą towarzyszyły występy zespołów prezentujące różne nurty muzyczne.

Organizatorami imprezy są Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. W zeszłym roku w pikniku wzięło udział ponad 90 tysięcy osób. Organizatorzy spodziewają się w tym roku ponad 100 tysięcy gości.

Piknik Naukowy odbędzie się na Stadionie Narodowyjm po raz pierwszy, ale zapewne nie ostatni - umowę zawarto na pięć lat.

Polecamy:


Noc Muzeów 2013 Warszawa Program
Burn Selector FestivalURSYNALIA 2013Projekt WarszawiakWarszawa ćwiczy
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto