Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pociąg z ochotnikami 1920 r. przyjechał do Warszawy

Katarzyna Nawrocka
Katarzyna Nawrocka
Na stację Warszawa Główna wjechał blisko stuletni parowóz serii Ty2. Jak przed 90 laty, wysiedli z niego ochotnicy gotowi bronić niepodległości Polski przed Armią Czerwoną.

Inscenizacja odbyła się w piątek 13 sierpnia. Pociąg pojawił się o godz. 15.00 na terenie należącym do Muzeum Kolejnictwa. Warszawiacy mieli okazję zobaczyć rekonstruktorów w mundurach, sanitariuszki PCK i harcerzy w strojach z epoki oraz wojskowy sprzęt sprzed 90 lat.

- W rekonstrukcjach biorę udział od kilku lat - mówi Cezary, który nosi na sobie mundur polski z 1919 roku. - To tradycja rodzinna i rodzaj misji. Chcę pokazywać młodszemu pokoleniu, że pamięć o tym, skąd wyrośliśmy, jest potrzebna. Wcześniej brałem udział m.in w rekonstrukcjach "Czerniaków 1944" i "Mokotów 1944" - dodaje "żołnierz".

Program 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Mundur z tego samego okresu, ale pochodzący z Wielkopolski ma na sobie Andrzej. - Mundur, karabin, ładownica, rogatywka - wylicza stan swojego umundurowania i wyekwipowania. Jest z Warszawy, ale żeby wsiąść do pociągu pojechał specjalnie do Skierniewic. - Bo udział w rekonstrukcjach uzależnia na całe życie - wyjaśnia.

Zobacz również:
Pociąg z ochotnikami z 1920 w Warszawie [reportaż dziennikarza obywatelskiego]
Pociąg z ochotnikami wyruszył z Krakowa do Warszawy [zdjęcia]

Wśród żołnierskiego ekwipunku większego kalibru można było podziwiać m.in. samochód pancerny – Ford Tf-c i stanowiska karabinów maszynowych. Jedną z atrakcji było także nawadnianie lokomotywy przez jeden z wozów bojowych straży pożarnej.

Awaria lokomotywy

Nie obyło się bez niespodzianek. Jeszcze przed początkiem podróży, w trakcie przejazdu kontrolnego doszło do usterki silnika parowozu. W związku z awarią, na trasę wyjechała inna lokomotywa.

Pociąg wyruszył 11 sierpnia z Chabówki, w drodze do Warszawy zatrzymywał się m.in. w Krakowie, Częstochowie, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach, Grodzisku Mazowieckim i Pruszkowie. Historyczna maszyna składa się z pięciu zabytkowych wagonów pasażerskich, dwóch towarowych składów i dwóch platform zabezpieczenia wojskowego.

Po przysiędze na front

W sobotę o godz. 9.00 na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się uroczyste odebranie przysięgi od ochotników - uczniów warszawskich szkół i uczelni wyższych oraz poświęcenie sztandaru Legii Akademickiej. Rekonstruktorzy pojechali następnie na dworzec Warszawa Wileńska, gdzie nastąpiło ich uroczyste pożegnanie. Stamtąd żołnierze wyruszyli na front.

Warsztaty i spotkania w Cudzie nad Wisłą

Rekonstrukcja historyczna "Pociąg z ochotnikami 1920" jest częścią obchodów 90. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Obok rekonstrukcji dla warszawiaków przygotowano wiele imprez towarzyszących w klubokawiarni Cud nad Wisłą, która znajduje się obok budowanego Centrum Nauki Kopernik.

W programie znajdują się m.in. warsztaty teatralne i plastyczne dla dzieci i młodzieży, tworzenie muralu (powstanie do końca sierpnia na północnym przęśle mostu Śląsko-Dąbrowskiego) oraz spotkania z ekspertami.

Zobacz program wydarzeń w Cafe Cud Nad Wisłą

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto