MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podstępny zawał – sprawdź, co go zwiastuje

abcZdrowie.pl
Zawał mięśnia sercowego ma miejsce, gdy w wyniku zamknięcia tętnicy doprowadzającej krew do serca część narządu jest niedokrwiona. Sprawdź, co go zwiastuje.

Gdy w następstwie niedotlenienia komórki mięśnia sercowego zaczynają obumierać, pojawia się dotkliwy ból w klatce piersiowej, promieniujący do lewego ramienia. Chory odczuwa także ucisk, dławienie i pieczenie w okolicy mostka – objawy tego typu występują w około 80% przypadków. Do symptomów zawału należą również: zawroty głowy, kaszel, duszność oraz osłabienie organizmu. Warto uświadomić sobie, że nie u wszystkich chorych zawał objawia się w taki sposób – objawy mogą być nietypowe lub nieobecne (tzw. niemy zawał).

Nietypowe symptomy zawału

Uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu, nudności, wymioty i ból brzucha to objawy, które nie przywodzą na myśl zawału mięśnia sercowego, choć mogą stanowić jego manifestację. Prawdziwym wyzwaniem dla lekarzy jest jednak niemy zawał, który nie daje żadnych objawów – ten rodzaj zawału dotyka głównie diabetyków.

Swego rodzaju ciekawostką jest fakt, iż najbardziej znany symptom zawału, czyli ból i ucisk w klatce piersiowej, nie występuje aż u 20% kobiet poniżej 55 roku życia. Zamiast bólu w okolicy klatki piersiowej, młode kobiety doświadczające zawału mają inne objawy: przyspieszone tętno, problemy ze złapaniem oddechu i uczucie osłabienia. Brak „sztandarowego” objawu, czyli dolegliwości bólowych, sprawia, że szanse na szybkie rozpoznanie zawału i wdrożenie odpowiedniego leczenia wyraźnie maleją, a zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentki dramatycznie rosną. Należy podkreślić, że nieobecność bólu w klatce piersiowej nie oznacza łagodniejszej postaci zawału.

Pierwsza pomoc przy zawale serca

Jeśli widzisz osobę chwytającą się za serce i podejrzewasz, że właśnie dostała zawału, udzielenie jej pomocy to twój obowiązek. Jeżeli jest przytomna, pomóż jej w zajęciu pozycji półsiedzącej i rozluźnij szalik lub krawat, by mogła swobodnie oddychać. W przypadku braku przytomności ułóż chorego w pozycji bocznej ustalonej i usuń te części garderoby, które mogłyby uciskać szyję oraz klatkę piersiową.

Jak wygląda pozycja boczna ustalona? Pacjent powinien leżeć na boku z jedną nogą wyprostowaną, a drugą zgiętą pod kątem 90°. Głowa powinna być w taki sposób, by policzek leżał na podłożu, a twarz była skierowana w tę samą stronę, co kolano zgiętej nogi. Jedna z rąk powinna być wyprostowana i ułożona wzdłuż wyprostowanej nogi, natomiast druga ręka powinna być zgięta w łokciu – dłoń należy ułożyć pod policzkiem poszkodowanego. Co warte podkreślenia, przy podejrzeniu zawału nie należy kłaść chorego na plecach, z nogami uniesionymi w górze.

Wezwanie karetki i ułożenie chorego w prawidłowej pozycji to nie wszystko – musimy kontrolować również jego oddech i tętno. Zatrzymanie krążenia lub brak oddechu oznacza konieczność przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Jeżeli chory jest przytomny, a mamy przy sobie kwas acetylosalicylowy i podejrzewamy zawał, możemy podać mu 300-500 mg tego leku. Pomocna jest również mała dawka nitrogliceryny (0,4-0,8 mg), choć trudno spodziewać się, by przeciętny Polak nosił ją ze sobą na co dzień. Nitrogliceryny nie wolno podawać choremu, który doznał wstrząsu (jego objawem jest bladość skóry i zimne poty).

Gdy osoba z podejrzeniem zawału znajduje się pod opieką ratowników medycznych, w karetce otrzymuje kwas acetylosalicylowy lub nitroglicerynę, a także tlen przez maskę tlenową. Jeśli przed przyjazdem karetki podaliśmy choremu leki, należy to zgłosić ratownikowi lub lekarzowi, który przybył na miejsce zdarzenia. W szpitalu konieczne może się okazać udrożnienie zamkniętego naczynia krwionośnego, pomostowanie aortalno-wieńcowe lub zastosowanie leków fibrolitycznych.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto