Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogromy, Getto, wywózki do obozów. Tak wyglądała codzienność warszawskich Żydów

Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Przemysław Ziemichód
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypadający na 27 stycznia to dobry moment na przypomnienie historii Warszawskich Żydów w okresie hitlerowskiej okupacji. Stolica Polski, będąca przed wojną siedzibą jednej z największych diaspor żydowskich w Europie, była też świadkiem tragicznych wydarzeń podczas Holocaustu.

Pogromy żydowskie w Warszawie

Zanim wybudowano mury Getta i zamknięto warszawskich Żydów za bramami osobnej dzielnicy, wiosną 1940 roku doszło do kulminacji antysemickiej przemocy. W Wielki Piątek 1940 w Warszawie miała miejsce seria napadów na żydowskie sklepy, połączona z napadami na przypadkowych przechodniów. Napadano nie tylko na sklepy i osoby na ulicach, ale także na mieszkania prywatne.

Inspirowane przez Niemców napady dokonywane były przede wszystkim przez margines społeczny. Do chuliganów i pospolitych przestępców dołączyli z czasem także słuchacze Szkoły Rzemieślniczej im. Michała Konarskiego przy Lesznie 72. Przeciwko pogromom, przynajmniej na początku, nie wystąpiła policja. Zajścia zostały natomiast potępione przez kościół i polskie podziemie, jednak miało to niewielki wpływ na ustanie rozlewu krwi. Pogromy zakończyły się po ośmiu dniach, a niedługo potem Żydów z Warszawy zamknięto na terenie getta.

Budowa getta Warszawskiego

Na początku 1940 r. Niemcy podjęli decyzję o odizolowaniu społeczności żydowskiej w Warszawie. 1 kwietnia 1940 r. Judenrat - czyli żydowski samorząd - został zmuszony do rozpoczęcia budowy muru wokół obszaru wyznaczonego na getto. Rzekomo w celu odizolowania „obszarów miasta zagrożonych epidemią”.
W listopadzie 1940 r. getto warszawskie zajmowało obszar 307 ha. Obejmowało tereny położone na dzisiejszym Śródmieściu Północym i Woli. Ograniczały je ulice Wielka, Bagno, pl. Grzybowski, Rynkowa, Zimna, Elektoralna, pl. Bankowy, Tłomackie, Przejazd, Ogród Krasińskich, Nowolipki, Świętojerska, Freta, Sapieżyńska, Konwiktorska, Stawki, Okopowa, Zegarmistrzowska, Żelazna, Wronia, Waliców i Sienna. Hale Mirowskie, sądy na Lesznie i część ul. Chłodnej były wyłączone z Getta.

W obrębie Getta znalazła się także tzw. Wielka Synagoga przy dzisiejszym pl. Bankowym. Posiadała ponad 3 tys. miejsc i od końca XIX wieku była symbolem judaizmu reformowanego w Warszawie. Klasycystyczna budowla stanowiła jeden z ważniejszych zabytków dawnej stolicy.

16 maja 1943 roku, o godzinie 20.15, Jürgen Stroop, likwidator powstania w warszawskim getcie, osobiście wysadził w powietrze Wielką Synagogę przy Tłomackiem. Miał to być ostateczny akt usunięcia Żydów z Warszawy. Po wojnie nigdy nie podjęto już próby odbudowy jednego z największych zabytków kultury żydowskiej w Warszawie. Zniszczenie synagogi zaplanowano tak precyzyjnie, że ocalał tylko fragment kolumny i … numerek z szatni.

Zburzenie Wielkiej Synagogi

O jej wysadzeniu w “Rozmowach z Katem” mówił Jürgen Stroop - Piękną klamrą oficjalnego zamknięcia Wielkiej Akcji było wysadzenie w powietrze Wielkiej Synagogi. Przygotowania trwały 10 dni. Synagoga była gmachem solidnie zbudowanym. Stąd, aby ją za jednym zamachem wysadzić w powietrze, należało przeprowadzić pracochłonne roboty saperskie i elektryczne. Ależ to był piękny widok! Z punktu widzenia malarskiego i teatralnego obraz fantastyczny. Oficer saperów wręczył mi aparat elektryczny, wywołujący detonację ładunków wybuchowych. Przedłużałem chwilę oczekiwania. Wreszcie krzyknąłem: Heil Hitler! – i nacisnąłem guzik. Ognisty wybuch uniósł się do chmur. Przeraźliwy huk. Bajeczna feeria kolorów. Niezapomniana alegoria triumfu nad żydostwem. Getto warszawskie skończyło swój żywot. Bo tak chciał Adolf Hitler i Heinrich Himmler - mówi Jürgen Stroop w rozmowie z Kazimierzem Moczarskim. W latach 90. w miejscu synagogi powstał Błękitny Wieżowiec.

Od jesieni 1940 do lipca 1942 w getcie zmarło ok. 92 tys. Żydów. Głównymi przyczynami był głód, zimno i choroby, a zwłaszcza tyfus. Stłoczeni na niewielkiej przestrzeni mieszkańcy getta borykali się z problemem głodu, pasożytów i chorób zakaźnych, które dziesiątkowały ludność.Gdy rozpoczęła się wielka akcja likwidacji getta warszawskiego, 22 lipca 1942 r., w dzielnicy znajdowało się wówczas ok. 370 tys. Żydów. Po jej zakończeniu, w tzw. getcie szczątkowym, pozostało 50-65 tys. Żydów.

Największym i najbardziej znanym wydarzeniem związanym z zagładą Żydów Warszawy jest z pewnością zbrojne wystąpienie. Powstanie w getcie wybuchło rankiem 19 kwietnia 1943 roku. Członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej postanowili walczyć z Niemcami, którzy przystąpili do likwidacji getta. Niespełna tysiąc bojowników stawiło zbrojny opór liczącym blisko 4 tys. żołnierzy oddziałom niemieckim. W walkach, które trwały do połowy maja, zginęło blisko 7 tys. Żydów. 50 tys. zostało wywiezionych do obozu śmierci w Treblince. Straty niemieckie wyniosły ponad 300 ludzi. Powstanie było ostatnim wielkim zrywem ludności żydowskiej przeciwko okupantowi na terenie Warszawy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto