MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb gen. Ścibora-Rylskiego. "Motyl" spoczął na Starych Powązkach [ZDJĘCIA]

Sonia Tulczyńska-Starnawska
Sonia Tulczyńska-Starnawska
Pogrzeb gen. Ścibora-Rylskiego. "Motyl" spocznie na Starych Powązkach [ZDJĘCIA]
Pogrzeb gen. Ścibora-Rylskiego. "Motyl" spocznie na Starych Powązkach [ZDJĘCIA] Paweł Wiśniewski
Generał Zbigniew Ścibor-Rylski ps. "Motyl", Bohater Powstania Warszawskiego, zmarł 3 sierpnia 2018 w wieku 101 lat. Został pochowany na Starych Powązkach. Dalsza część artykułu poniżej.

Zbigniew Dionizy Ścibor-Rylski urodził się 10 marca 1917 roku w Browkach, we wsi na terenie obecnej Ukrainy. W 1939 r. ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w stopniu sierżanta podchorążego ze specjalnością mechanika silników i przyrządów lotniczych. Jako prymus mający prawo wyboru miejsca dalszej służby, wybrał 1. Pułk Lotniczy stacjonujący na warszawskim Okęciu. Ukończenie studiów i promocję na stopień podporucznika służby stałej uniemożliwił wybuch II wojny światowej - czytamy w jego biogramie na stronie Muzeum.

Od stycznia 1944 r. walczył w składzie 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej, w ramach operacji "Burza" przechodząc jej cały szlak bojowy jako dowódca 2. kompanii I batalionu "Sokół" 50. pułku piechoty AK. Po przejściu dywizji przez Bug i dotarciu na Lubelszczyznę, w drugiej połowie lipca został wysłany z Lublina do Warszawy w celu uzgodnienia zrzutów broni dla oddziałów 27. WDP. Tymczasem w stolicy trwały już przygotowania do powstania. Porucznik "Motyl" ze swoimi ludźmi został podporządkowany Komendzie Głównej AK i miał na kwaterze oczekiwać dalszych rozkazów. Późnym wieczorem 31 lipca, łączniczka przyniosła mu rozkaz wyznaczający godzinę "W" i miejsce koncentracji - napisano na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego.

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski był odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari (dwukrotnie, wniosek z 17.08.1944), Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych (dwukrotnie, wniosek dowódcy batalionu z 12.08.1944), Krzyżem Partyzanckim oraz Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Białystok. Piłkarze Jagiellonii odbierają złote medale

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto