Polscy siatkarze najlepsi w Europie! Skra Bełchatów ma sześciu medalistów ME

Paweł Hochstim
Po raz pierwszy w historii polscy siatkarze zdobyli mistrzostwo Europy. W Izmirze wygrali osiem meczów, nie przegrywając żadnego. Nie było wątpliwości, która drużyna jest najlepsza.

Polacy zgarnęli też nagrody indywidualne. Piotr Gruszka otrzymał tytuł najlepszego zawodnika imprezy, a Paweł Zagumny został wybrany najlepszym rozgrywającym. Turcja jest szczęśliwa dla Polski, bo Złotka też w tym kraju w 2003 roku cieszyły się z mistrzostwa Europy.

W finale Polacy zagrali z Francuzami, którzy w sobotę do późnego wieczora męczyli się w półfinale z Rosjanami, gdy Polacy już wypoczywali w hotelu po meczu z Bułgarią. Szybkie 3:0 z Bułgarami udowodniło, że Polacy są w wyśmienitej formie i mogą w Izmirze wywalczyć złoto. A gdy tuż przed północą okazało się, że Rosjanie, nazywani faworytami imprezy, przegrali z Francuzami, radości wśród licznych w Izmirze polskich kibiców nie było końca.

Z Francją rozpoczęliśmy udział w tureckiej imprezie, wygrywając 3:1. Choć kibice już przed meczem byli przekonani o wyższości biało-czerwonych, ci na szczęście rozpoczęli mecz bardzo skupieni. I już dwa pierwsze bloki Michała Bąkiewicza na atakującym trójkolorowych Antoninie Rouzier pokazały Francuzom, że Polacy bardzo pragną złota.

Ale gwiazdor PGE Skry Bełchatów Stephane Antiga i jego koledzy nie zamierzali oddawać mistrzowskiego tytułu zbyt łatwo. Świetnie grający Francuzi toczyli równy bój z Polakami. Nie zmieniły tego nawet dwa asy serwisowe z rzędu Daniela Plińskiego. Trzy pierwsze setbole mieli gracze Philippe'a Blaina, ale Polacy je obronili. I w samej końcówce do gry włączył się Bartosz Kurek, którego dwa ataki dały zwycięstwo biało-czerwonym już przy drugiej piłce setowej.

Siłą biało-czerwonych w turnieju w Izmirze byli rezerwowi, którzy wielokrotnie dawali świetne zmiany. Nie inaczej było i wczoraj. Gdy słabiej grał Kurek, zmienił go Michał Ruciak i grał kapitalnie. Głównie dzięki niemu biało-czerwoni podnieśli się w drugim secie, gdy Francuzi prowadzili już 12:9. Świetne zagrywki Ruciaka, który nie miał też problemów z przyjęciem, szybko doprowadziły do remisu, a później przewaga Polaków rosła z minuty na minutę. Ostatni w drugiej partii atak Piotra Gruszki wprowadził w euforię polskich fanów.

Jak nieprzewidywalna bywa siatkówka, mogliśmy zobaczyć w trzecim secie. Teoretycznie Francuzi nie mieli szans, by zrobić Polakom krzywdę, ale Antiga i spółka świetnie się zmobilizowali. Od początku wykorzystywali błędy Polaków, którzy po świetnym drugim secie zupełnie stanęli. Już w połowie seta było wiadomo, że biało-czerwoni muszą go przegrać, a trener Daniel Castellani roszadami w składzie przygotowywał swój zespół na czwartą partię.

By zdobyć mistrzostwo Europy, nie wystarczą same umiejętności, a niezbędny jeszcze jest charakter i mentalność zwycięzców. Polacy wszystkie te cechy ujawnili w czwartym secie. Momentami walczyli ponad siły, ratując się czasem z niemal beznadziejnych sytuacji. Klasą dla siebie znów był Piotr Gruszka, który w ataku właściwie się nie mylił.

W końcówce najpierw zaatakował Daniel Pliński, doprowadzając do pierwszej piłki meczowej. Rouzier przedłużył nadzieje Francuzów, ale tylko na chwilę. Dwa ataki z rzędu skończył Gruszka, a biało-czerwoni oszaleli z radości. Biegali po boisku, przewracali się, wstawali, skakali, padali w objęcia - mieli świadomość tego, że przechodzą do historii.

Do historii razem z nimi przeszedł również trener. Daniel Castellani z pierwszej imprezy, w której poprowadził polski zespół, przywiózł złoty medal. Dziś Castellani będzie jednym tchem wymieniany obok Huberta Wagnera, najbardziej wybitnego trenera w historii polskiej siatkówki.

Wponiedziałek w południe Polacy przylecą do Warszawy. Z lotniska autokarem przejadą na Plac Defilad, gdzie odbędzie się wielka feta z udziałem kibiców.